Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Nie ma lepszej zabawy dla dziecka. Poznaj 6 korzyści lepienia z plasteliny
Marta Uler
Marta Uler 14.11.2023 13:45

Nie ma lepszej zabawy dla dziecka. Poznaj 6 korzyści lepienia z plasteliny

Lepienie z masy plastycznej
Fot. Shutterstock

Dzieci ją uwielbiają, ale i dorośli nie bez przyjemności ugniatają kawałki masy plastycznej. Jest taka miękka, elastyczna, kolorowa, czasem nawet pachnąca. Może się rozciągać, albo znienacka pękać. Pobudza wyobraźnię, uruchamia niemal wszystkie zmysły.

Plasteliny, modeliny, piankoliny, ciastoliny, gliny, slime'y i wiele, wiele innych. Sklepowe półki aż uginają się od tych mas. Jest w czym przebierać! I warto to robić, bo ugniatanie ma moc. Nie chodzi tylko o fajną zabawę – ale także o terapię.

Ugniatanie porusza zmysły

Pamiętasz tę scenę z filmu "Amelia”? Gdy główna bohaterka wsadza rękę do worka ze zbożem? To takie przyjemne. Ręce lubią te rzeczy. Ugniatanie, rozciąganie, zwijanie, ściskanie, rolowanie, wałkowanie. Bodźce z rąk płyną do mózgu, a tu dzieją się rzeczy wprost niezwykłe. Nagle okazuje się, że zwykła zabawa ma moc terapeutyczną.

Zabawa jest oczywiście też bardzo ważna i tej aż nadto dostarcza dzieciom kontakt z masami plastycznymi. Mogą sobie mieszać kolory i obserwować jak zmieniają się w inne. Mogą tworzyć różne figurki, zwierzątka. To twórcze chwile, ale i okazja do wspólnego spędzenia czasu, z rodzeństwem, albo z rodzicem. 

boys-5987482_1280.jpg

Fot. Pixabay/R-region

Nie tylko plastelina

Kiedyś dzieci miały do wyboru tylko plastelinę, która brudziła i trochę śmierdziała, ewentualnie modelinę, gorzej dostępną, no i droższą. Dziś nie ma z tym kłopotu. Wiele sklepów ma wręcz specjalne regały przeznaczone tylko na masy plastyczne. A jest ich do wyboru-do koloru. 

Ciastoliny, piankoliny, chmurkoliny. Masy jednorodne i kuleczkowe. Takie, które się odbijają, albo pękają z trzaskiem przy szybkim rozciągnięciu. Pachnące. Wspaniałe, wilgotne i mięciutki masy, które zasychają i dziecko może sobie robić z nich różne zwierzaczki i figurki do zabawy. 

Można też samemu zrobić w domu masę solną. Wystarczy jedną miarkę soli kuchennej zmieszać z taką samą ilością białej mąki pszennej i dodać ostrożnie tyle wody, by uzyskać pożądaną konsystencję. Gotowe! Dziecko już może ugniatać, wyciskać, co tylko przyjdzie mu do głowy. Bo głowa będzie zajęta, a czas wypełniony, jednak to nie koniec zalet zabawy masą plastyczną. 

Zabawa terapautyczna

Ta kreatywna forma spędzania czasu przynosi szereg korzyści dla rozwoju najmłodszych. Nie bez powodu lepienie jest powszechnie stosowane w przedszkolach, szkołach oraz w trakcie terapii wspomagających rozwój dzieci. Oto co daje kontakt z masami plastycznymi:

 • Pobudzenie wyobraźni – podczas lepienia dzieci mają możliwość wyrażenia siebie. Tworzenie różnorodnych kształtów, postaci czy przedmiotów rozwija zdolności artystyczne, pozwala eksperymentować z formą i kolorem. Ta swoboda nie tylko dostarcza radości, ale również uruchamia myślenie abstrakcyjne.
   
 • Rozwój motoryki małej i dużej – praca z masą wymaga od dziecka precyzyjnych ruchów rąk, palców i nadgarstków, a te doskonalą tak zwaną motorykę małą. Jest ona istotna jeśli chodzi o naukę pisania, ale także o wszelkie działania manualne. Lepienie angażuje również całe ciało, wymaga koordynacji ruchów, a to z kolei stymuluje motorykę dużą.
   
 • Wspieranie rozwoju mowy – dowiedziono, że istnieje połączenie między dłońmi a częścią mózgu odpowiedzialną za mowę. Np. dzieci raczkujące szybciej zaczynają mówić. Podczas zabawy np. z ciastoliną ręce pracują, więc to wpływa na rozwój mowy. Ale również opowiadanie o tym, co dziecko właśnie tworzy, wzbogaca słownictwo i poprawia zdolności zrozumienia związków przyczynowo-skutkowych.
   
 • Pomoc w nauce czytania i pisania – okazuje się, że praca z masą plastyczną może stanowić skuteczną formę terapii dla dzieci z dysleksją. Manipulowanie trudniejszymi do formowania masami wymaga koordynacji rąk, co przekłada się na lepszą sprawność przy pisaniu. Ponadto lepienie redukuje stres i poprawia koncentrację, co jest bardzo ważne w przypadku dzieci z trudnościami szkolnymi.
   
 • Rozwijanie umiejętności społecznych – zajęcia grupowe, podczas których dzieci wspólnie tworzą, wymagają komunikacji, współpracy i dzielenia się pomysłami. To doskonała okazja do budowania relacji.
   
 • Redukcja stresu – praca z masą plastyczną działa, jak wspomniano, relaksująco. Stymuluje zmysły dotyku, a to przyczynia się do rozluźnienia napięcia mięśniowego. Dzieci, podczas lepienia, stają się skupione i uważne, a to pomaga im radzić sobie z emocjami.

Zobacz także:

Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiada

Odrabiają za nich lekcje, malują na konkursy. Współcześni rodzice wychowują małych oszustów