portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Nigdy nie podawaj tego leku dziecku. Skończy się uszkodzeniem wątroby i nerek
Fot. Shutterstock

Nigdy nie podawaj tego leku dziecku. Skończy się uszkodzeniem wątroby i nerek

1 grudnia 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Do tej pory pamiętam białą tabletkę rozgniecioną na łyżce z odrobiną wody. Tak u mnie w domu rodzinnym podawało się leki. Jak niedawno się dowiedziałam, preparaty przeciwgorączkowe, jakie otrzymywałam jako dziecko, mogły mi poważnie zaszkodzić. Ty też podajesz te leki swoim dzieciom? Natychmiast przestań!

Kwas acetylosalicylowy niebezpieczny dla dzieci

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest uznawany za niebezpieczny dla dzieci. A często niestety nadal bywa podawany, zwłaszcza w przypadku zakażeń wirusowych, takich jak grypa czy ospa wietrzna. Utarło się, że przy gorączce u dziecka, natychmiast trzeba ją zbić lekami, a popularna aspiryna jest tania i łatwo dostępna. Nie wszyscy rodzice czytają ulotkę, w której jak byk stoi, że do 16 r.ż. kwas acetylosalicylowy jest u dzieci surowo zakazany.

Stosowanie aspiryny u dzieci może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a, który charakteryzuje się ostrymi uszkodzeniami wątroby i zmianami neurologicznymi, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Z tego powodu agencje i ministerstwa zdrowia publicznego na świecie zalecają unikanie stosowania aspiryny u dzieci i młodzieży w przypadku podejrzenia infekcji wirusowej. W przypadku łagodzenia objawów gorączki u dzieci zaleca się stosowanie innych leków przeciwgorączkowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen.

shutterstock_1737558095.jpg

Zespół Reye'a

Zespół Reye'a to występuje głównie u dzieci i młodzieży. Jego charakterystycznymi objawami są ostre uszkodzenie wątroby i zmiany neurologiczne. Chociaż dokładna przyczyna zespołu Reye'a nie jest do końca znana, istnieje silna zależność między nim a stosowaniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspirynę), zwłaszcza podczas zakażeń wirusowych, takich jak grypa lub ospa wietrzna.

Objawy zespołu Reye'a obejmują:

  • wymioty,
  • nietypowy oddech,
  • pogorszenie funkcji wątroby,
  • zaburzenia zachowania.

Zespół Reye'a może być śmiertelny. W leczeniu stosuje się różne metody, w tym wsparcie leczenia wątroby i opiekę intensywną.

Niebezpieczne leki dla dzieci

Ania Joniec-Bieniek, farmaceutka i aktywna TikTokera @mama_bez_recepty, wymienia również inne popularne środki, które stosowane w nieodpowiedni sposób, mogą zaszkodzić naszym dzieciom. Wśród innych leków i preparatów, które nie są polecane u dzieci, choć często można je zobaczyć, na aptecznych i sklepowych półkach są:

- syropy na kaszel z kodeiną - nie wolno ich stosować u dzieci poniżej 12 r.ż. ponieważ mogą wywoływać zaburzenia oddychania;
- olejek miętowy - nie nadaje się do inhalacji, a u dzieci do 2 r.ż może prowadzić od bezdechu;
- pyralgina - metamizol sodu w żadnym wypadku nie powinien być podawany bez losnulracji z lekarzem, również może prowadzić do zaburzeń oddychania.

Zobacz też:

Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach

Żłobki sparaliżowane przez "tajemniczą chorobę". Lekarze rozkładają ręce

"Zimowa choroba żołądka" atakuje w przedszkolach. Rozprzestrzenia się błyskawicznie

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy