Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Nigdy tego nie lekceważ! Taki oddech może być objawem poważnej choroby
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 13.09.2023 14:18

Nigdy tego nie lekceważ! Taki oddech może być objawem poważnej choroby

sapka chrapanie u niemowlaka
fot. Pexels/Yan Krukau

Głośne oddychanie u małego dziecka, któremu towarzyszą dziwne odgłosy, zwykle niepokoi rodziców. Wyjaśnimy, co oznacza charczenie podczas snu i w ciągu dnia. Kiedy należy umówić się z dzieckiem do lekarza.

Nawet noworodki i niemowlęta mogą wydawać odgłosy, które wprawiają rodziców w zdumienie. Czasem nie ma się czym martwić. Ale w niektórych przypadkach może to być powód do niepokoju.

Charczenie u noworodka

Dzieci tuż po narodzinach mogą głośno oddychać. Dzieje się tak, ponieważ ich drogi oddechowe nie są jeszcze zupełnie drożne. Zalega w nich śluz. 

Charczenie, sapanie, świst podczas oddechu u dziecka w pierwszych dniach życia nazywany jest sapką niemowlęcą. Taki objaw nie jest powodem do niepokoju. Jeśli dziecko prawidłowo ssie pierś i jest spokojne, wystarczy poczekać do czwartej doby, a sapka sama ustąpi. 

Sapka niemowlęca może też nawraca u zdrowego dziecka, np. gdy pojawi się suche powietrze w mieszkaniu, gdy dziecko zwróci mleko i część dostanie się do nozdrzy. Zwykle jednak głośny oddech mija, wraz z ustaniem przyczyny sapki.
 

Charczenie u niemowlaka a infekcja

Sporadyczne charczenie, chrząkanie czy westchnienia np. podczas snu u niemowlaka, też nie powinny być powodem do niepokoju. 

Charczenie może pojawić się też, gdy dziecko ma katar. Nasila się nocą, bo w pozycji leżącej przy zapchanym nosku trudno się oddycha. W dzień, gdy trzymasz dziecko na ręku, może słabnąć. Charczenie powinno ustać po wyleczeniu infekcji. Jeśli chore jest młodsze niemowlę, nie należy leczyć go na własną rękę tylko pod kierunkiem pediatry.

Rodzice powinni wzmóc czujność, jeśli dziecko wydaje dziwne dźwięki, a jego oddech jest ciężki. To może świadczyć o rozwijającej się infekcji dolnych dróg oddechowych. Dziecko powinno zostać pilnie zbadane przez lekarza. 

Pamiętaj, że infekcja u noworodka i niemowlęcia może rozwijać się niepostrzeżenie. Nie musi towarzyszyć jej gorączka ani inne typowe objawy. U noworodka objawem choroby może być na przykład obniżenie temperatury. O trudnościach z oddychaniem może świadczyć lekkie zasinienie pojawiające się wokół ust. 
 

Charczenie u niemowlaka podczas snu

Charczenie niemowlaka w pozycji leżącej może pojawiać się przy wiotkości krtani. Tę wadę częściej miewają chłopcy. Wiotkość krtani ujawnia się w pierwszych tygodniach życia. Jej przyczyną bywa napięcie mięśniowe. Gdy mięśnie krtani nie są odpowiednio napięte, podczas oddychania pojawia się świst, charczenie, a nawet chrapanie. Dzieci z wiotkością krtani mogą częściej chorować i miewać duszność podczas infekcji. Może też występować bezdech. Z tego powodu warto poradzić się lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną charczenia u dziecka jest wiotkość krtani, wybierz się do lekarza, który postawi diagnozę. Zwykle leczenie nie jest konieczne, wiotkość krtani ustępuje przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku. Podczas snu warto zadbać o odpowiednią pozycję dziecka, np. układać je tak, aby główka była nieco wyżej (ale plecki wraz z głową powinny zachować linię prostą)
 

Inne przyczyny charczenia u dzieci

Charczenie, świst podczas oddychania mogą towarzyszyć alergii. Uczulenie powoduje zwykle obrzęk śluzówki w nosie. Stąd głośne oddychanie. Przy podejrzeniu alergii konieczna jest konsultacja u alergologa.

Głośne oddychanie powoduje też skrzywiona przegroda nosa. Można ją operować, gdy dziecko skończy 7 lat (czasem, jeśli jest to konieczne, wcześniej). 

U starszych dzieci przyczyną charczenia może być powiększony trzeci migdał. Diagnozę stawia się po wykonaniu prześwietlenia lub tzw. fiberoskopii (oglądanie dróg oddechowych światłowodem). 

Nie lekceważ trwającego dłużej charczenia u dziecka. Utrudnione oddychanie sprawia, że dziecko jest niedotlenione, gorzej się wysypia, jest bardziej marudne. A to wszystko utrudnia jego prawidłowy rozwój. Wspólnie z pediatrą ustal, jak pomóc w przezwyciężeniu tej dolegliwości, lecząc chorobę, która je powoduje lub dbając o odpowiednie warunki do snu.

Zobacz też:

Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć

O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia

Dlaczego lepiej się śpi, gdy pada deszcz? Nic tak nie ułatwia zasypiania!