O tym sposobie na upał nie słyszałeś. Przynosi ulgę w kilka sekund
Upały nie odpuszczają. Po niedawnym drastycznym ochłodzeniu znów za naszymi oknami zrobiło się gorąco, a nawet upalnie. Na cały bieżący tydzień, prognozowane są temperatury 34, a nawet 35 stopni w cieniu. Kiedy żar się leje z nieba, musimy pamiętać o kilku zasadach, jak choćby tej, by w zamrażarce mieć kostki lodu.
W trosce o zdrowie własne i najbliższych unikaj wychodzenia w najgorętszych momentach dna i słuchaj sygnałów, które wysyła ci organizm. Uważaj, szczególnie jeśli chorujesz przewlekle, bo upał może zaostrzać objawy!
Szklanka wody w pogotowiu
Nigdy nie każ dziecku, ani osobie starszej czekać, gdy sygnalizuje, że chce mu się pić, własnego pragnienia też nie bagatelizuj . Organizm daje ci znać, że brakuje mu wody, a skutki odwodnienia mogą być dramatyczne. Jak mówił na antenie TVN24 doktor Jakub Kosma Rokicki z kliniki kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: organizm poprzez zwiększone pragnienie stara się sam wyregulować nawodnienie organizmu.
Zaalarmować powinien nas też ból głowy, zmęczenie i senność - one także mogą świadczyć o początkowej fazie odwodnienia. Niemowlęta karmione piersią powinny w tym czasie być często przystawanie do piersi. Nawet jeśli dziecko ssie krótko, ale często. Na początku karmienia mleko jest rzadkie i ma za zadanie właśnie zaspokojenie pragnienia dziecka.
Uwaga na choroby przewlekłe
Doktor Jakub Kosma Rokicki zwraca także uwagę, że odwodnienie może prowadzić do zaostrzenia chorób przewlekłych , a także chorób współwystępujących. Ekspert tłumaczy to tym, że wiele leków w tym chorób serca, nerek, schorzeń neurologicznych czy cukrzycę rozpuszczają się w wodzie.
Kiedy jest upał, dochodzi do spadku nawodnienia organizmu , kres staje się bardziej gęsta i wolniej krąży w żyłach, leki nie są więc odpowiednio rozprowadzane. W efekcie może dochodzić do zaostrzenia objawów.
Jak się schłodzić w czasie upałów?
W upalne dni, takie jak dziś, koniecznie zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu - pij często małe ilości wody - kilka łyków co 10-15 minut. Kiedy czujesz silne pragnienie, najpewniej już jesteś odwodniony. Unikaj wychodzenia na słońce, spożywania alkoholu i nie dopuszczaj do przegrzania organizmu - to prosta droga do udaru.
Stosuj kremy z wysokim filtrem i mgiełki do ciała. Świetnie sprawdza się spryskiwanie twarzy i karku np. wodą termalną. Tworzy ona na skórze wilgotną powłokę, która działa podobnie, jak naturalny pot - chłodzi skórę i zabezpiecza organizm przed chłonięciem nadmiaru ciepła.
Jeśli ktoś z twoich bliskich macie zawroty i bóle głowy, czujecie się słaby - najpewniej doszło już do przegrzania - trzeba działać szybko. Dr Rokicki radzi włożyć kostki lodu do bawełnianej ściereczki i przyłożyć je tam, gdzie pod cienką skórą znajdują się ważne naczynia krwionośne, czyli np. pod pachy , w pachwinach i na karku.
Gwałtowne zmiany są wymagające
Nasz organizm jest przystosowany do zmian temperatury , cykl roczny jest dla niego dość łatwy i szybko się adaptuje. Jednak przy tak dużych wahaniach, jakich doświadczamy w ostatnich dniach, wymaga naszego wsparcia.
Pamiętajmy, że tydzień temu nad morzem temperatura odczuwalna wynosiła 4 st. C, dziś na termometrach widzimy miejscami 35 st. . Pamiętaj o nawodnieniu, nie wychodź, jeśli nie musisz. Warto też pomyśleć o tych, którzy nie mają się gdzie schronić: bezdomnych i dzikich zwierzętach. Wystaw na tarasie lub balkonie płytkie naczynie z wodą. Wróbelki i jeże będą ci wdzięczne.
Zobacz także:
Te objawy powinny cię zaniepokoić. W najbliższych dniach obserwuj swoje dziecko
Jak odpieluchować dziecko? Na pewno nie sikając w krzaczkach
Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Te objawy powinny cię zaniepokoić