Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak odpieluchowac dziecko? Na pewno nie sikając w krzaczkach
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 10.08.2023 09:31

Jak odpieluchowac dziecko? Na pewno nie sikając w krzaczkach

odpieluchowywanie dziecka
Fot. Canva

Wychowywanie dziecka to ciągłe wyzwania. Jednym z momentów, z którym przyjdzie się zmierzyć każdemu rodzicowi, jest pożegnanie z pieluchą. Niektóre dzieci przechodzą przez ten etap bezboleśnie, dla innych to ogromne wyzwanie. Co sprawia, że niektóre sześciolatki wciąż śpią w pieluchach, a są dwulatki, które jej nie potrzebują?

Skoro mamy środek lata, to może babcia ma rację i czas ściągnąć pieluszkę dziecku, żeby nie przeprowadzać treningu czystości, gdy na dworze zrobi się chłodniej? Wszystko, co musisz wiedzieć o dziecku, nocniki i siusianiu w krzaczkach znajdziesz poniżej.

Kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika

Mówi się, że gotowość do życia bez pieluchy dziecko osiąga około 20. miesiąca życia. Jednak prawda jest taka, że nie każde dziecko w tym czasie spełni rodzicielskie marzenie, a nauka najpewniej nie zajmie kilku dnia, a raczej tygodni lub miesięcy. Ale po kolei. 

Dawniej dzieci sadzano na nocnik krótko po tym, jak nauczyły się siadać. 8-miesięczne maluchy zaraz po przebudzeniu najpewniej zrobią siku do toalety, ale nie ma to nic wspólnego ze świadomym działaniem. Niemowlę nie jest w stanie kontrolować swoich potrzeb i jeśli zamiast na nocniku posadzisz je po drzemce na kanapie, to właśnie tam się wysiusia.

Półtoraroczny maluch jest w stanie powiązać uczucie w brzuszku, z tym że za chwilę zrobi kupę i może zasygnalizować potrzebę, jednak ciężko mu będzie ją utrzymać, jeśli okoliczności nie będą sprzyjające. Kontrolowanie pęcherza jest dla takiego dziecka jeszcze trudniejsze, bo ten jest maleńki i dziecko sika nawet kilkanaście razy na dobę.

W środowisku medycznym coraz częściej mówi się, że przymuszanie dziecka do wstrzymywania się z wypróżnieniem może doprowadzić do zaparć, problemów z nerkami i pęcherzem. Warto więc obserwować dziecko i jeśli trzeba - zaoszczędzić frustracji sobie i jemu i poczekać z odpieluchowywaniem do drugich urodzin. Najwygodniej zrobić to latem.

Projekt bez nazwy (21).jpg

Dlaczego latem najwięcej dzieci rozstaje się z pieluchą

Sprawa jest prosta - kiedy jest ciepło, przemoczone spodenki nie brzmią tak strasznie. Jeśli dziecko zasika się na zimowym spacerze, problem jest znacznie większy. Niezależnie od pory roku, trzeba się zaopatrzyć w zapas bielizny i ubrań, bo szczególnie na początku ilość prania może być lekko przerażająca. 

Odpieluchowanie dziecka latem jest wygodne z wielu powodów. Nie trzeba ściągać kombinezonu, spodenek, rajstopek i majteczek, żeby odkryć, że jest już za późno. Latem pranie na balkonie schnie szybko, co też nie jest bez znaczenia jeśli nie masz suszarki bębnowej. Tak, to żaden przesąd a rozsądek nakazuje rodzicom uczyć dzieci korzystania z toalety właśnie w czasie wakacyjnych upałów. Ale pamiętaj nocnik to nie krzaczek.

Nocnik, a nie krzaczek!

Jednak warto pamiętać, że puszczenie dziecka bez majteczek na podwórko za domem nie ma nic wspólnego z treningiem czystości. To, że maluch w czasie zabawy wysikał się pod krzaczkiem, jeśli nie zrobił tego świadomie - niczego go nie nauczy.

Dwulatek najpewniej już komunikuje się z wami werbalnie, może nie mówi jeszcze całymi zdaniami, ale jest w stanie dać znać, że potrzebuje skorzystać z toalety. Jeśli taka potrzeba zajdzie na spacerze, też lepiej nie uczyć go sikania w krzaczkach, o kupie nie wspominając. W takim przypadku absolutnie trzeba po dziecku posprzątać. Ale jest wygodniejszy sposób.

W drogeriach znajdziesz nocniki jednorazowe. One nie tylko pozwalają kontynuować naukę w każdych okolicznościach (również w toalecie publicznej), ale także pozwalają na zachowanie czystości w parku i uniknięcie nieprzyjemnego zapachu przy placach zabaw. W nocniku znajduje się chłonny wkład, który pozwala na dostarczenie zużytego nocnika do kosza bez ryzyka, że coś się z niego wyleje. 

Projekt bez nazwy (24).jpg

Ważne w trakcie nauki

Jest kilka zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać, aby rozstanie z pieluchą przebiegło szybko, skutecznie i... ostatecznie.

  1. Jeśli decydujemy się na trening czystości, rezygnujemy z pieluch zupełnie także w nocy, podróży i na spacerze. Łóżko można zabezpieczyć specjalną nakładką, w podróż bierzemy nocnik jednorazowy. Jeśli dziecko zgłasza potrzebę, musisz umożliwić mu wyróżnienie.
  2. Nie karć dziecka za zmoczenie bielizny. Nie sadzaj go na nocniku za karę, nie traumatyzuj tego doświadczenia.
  3. Uprzedź wszystkie osoby, które zajmują się dzieckiem o treningu i nie gódź się, by np. opiekunka zakładała dziecku pieluchę na spacery.
  4. Zawsze miej przy sobie komplet ubrań na zmianę.
  5. Pytaj, czy dziecko chce skorzystać z toalety w czasie zabawy i posiłku, proponuj załatwienie potrzeb przed wyjściem z domu, ale nigdy nie sadzaj na nocniku na siłę

Zobacz także:

Leniwa, samolubna i niedostateczna. Młode matki pod wiecznym ostrzałem i oceną

"Mamo, nie patrz". Kiedy wyjść z łazienki i pozwolić dziecku na samodzielność?

Jeszcze wspólne wakacje czy już udręka? W tym wieku odpuść sobie urlop z dziećmi

Tagi: Dziecko