portalparentingowy.pl Ciąża i poród Papież Franciszek przeciwny macierzyństwu zastępczemu. "Godne ubolewania"
fot. Pixabay

Papież Franciszek przeciwny macierzyństwu zastępczemu. "Godne ubolewania"

10 stycznia 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

W swoim corocznym przemówieniu papież Franciszek stanowczo skrytykował macierzyństwo zastępcze. Stwierdził, że surogacja jest "godna ubolewania". Swoją opinię wyraził w trakcje spotkania z politykami w Watykanie, a światowe media już cytują jego słowa.

Surogacja w niektórych krajach jest legalna, w innych nie. Franciszek postuluje, aby ta praktyka została zakazana na całym świecie, ponieważ dziecko jest darem, a nie przedmiotem handlu.

Papież Franciszek chce zakazu macierzyństwa zastępczego

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie macierzyństwa zastępczego na corocznym przemówieniu do polityków w Watykanie. Zazwyczaj mówi przede wszystkim o sprawach polityki zagranicznej. Tym razem wypowiedział się także o sprawach społecznych, m.in. macierzyństwie zastępczym. Jego zdaniem powinno być zakazane na całym świecie .

Franciszek powiedział: "Życie nienarodzonych dzieci musi być chronione, a nie tłumione lub przekształcane w przedmiot handlu. Uważam za godną pogardy praktykę tak zwanego macierzyństwa zastępczego, które stanowi poważne naruszenie godności kobiety i dziecka, oparte na wykorzystywaniu sytuacji materialnej i potrzeb matki" cytuje agencja prasowa AP News.

Beata (3).jpg
fot. Pixabay

W tych krajach surogacja jest legalna

Surogacja budzi wiele kontrowersji i jest zakazana w większości krajów, także w Polsce . Można jednak legalnie z niej skorzystać, m.in. w Argentynie, z której pochodzi papież Franciszek, a także:  Rosji, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Tajlandii.

Z kolei z nieodpłatnych usług surogatki, można skorzystać w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Krajów, które dopuszczają możliwość skorzystania z macierzyństwa zastępczego, jest niewiele.

Kim jest surogatka

Surogatka rodzi dziecko parze, gdy kobieta będąca w związku sama z różnych przyczyn nie może zajść w ciążę lub jej donosić. Często mówi się potocznie, że kobieta "wynajmuje brzuch" . Surogacja polega na tym, że do jej macicy wprowadza się zarodek, który powstał z plemnika i jajeczka przyszłych rodziców. Do jego stworzenia wykorzystuje się metodę in-vitro.

Noworodek jest przekazywany rodzicom od razu po urodzeniu, a surogatka otrzymuje wynagrodzenie. Na urodzeniu cudzego dziecka można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najbardziej cenione są zdrowe, które już rodziły. Ten kontrowersyjny proceder bywa źródłem dochodu w krajach najuboższych.

Zobacz także:

Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników

Księża biorą się za chrzestnych. Sprawdzą, jak żyją i z kim

Papież Franciszek szokuje wiernych. Osoba po zmianie płci może zostać chrzestnym

To ogłoszenie na Facebooku łamie serce. Niezwykła akcja opieki społecznej
Powiedziała, że niemowlę spadło z przewijaka. Od razu wsadzili ją do więzienia
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy