Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Przełomowe badanie polskich ekspertów. To dlatego dzieci nie potrafią się skupić

Przełomowe badanie polskich ekspertów. To dlatego dzieci nie potrafią się skupić

problemy z koncentracją u dziecka
Fot. Pexels/Kindel Media

Badanie objęło 700 dzieci w wieku 10-13 lat. Wnioski są bardzo niepokojące. Jeśli w ciągu kilku lat sytuacja w Polsce się nie poprawi, nasze dzieci będą miały coraz większe kłopoty z uczeniem się i zapamiętywaniem. 

 

To, czym oddychamy

O problemie smogu w Polsce słyszymy od wielu lat. Okazuje się, że ogromne stężenie zanieczyszczeń, pyłów i gazów, szczególnie toksycznego NO2, to problem nie tylko największych miast, lecz nawet małych miejscowości.

Niska jakość powietrza ma związek z poważnymi chorobami i zaburzeniami. Smog może powodować:

  • choroby serca, nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu oddechowego,
  • częste infekcje,
  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia rozwoju płodu i przebiegu ciąży,
  • problemy z pamięcią.

Wiele wskazuje na to, że smog ma także wpływ na stan psychiczny, powoduje niepokój, nasila stany depresyjne. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Niedawno po raz pierwszy lekarze postawili diagnozę: nadreaktywność oskrzeli/alergii wynikająca z zanieczyszczenia powietrza.

Pierwszym pacjentem oficjalnie “chorym na smog” jest 11-letni Maciek z Warszawy. Chłopiec borykał się z dusznościami i infekcjami, które nierzadko kończyły się hospitalizacją. Maciek dostawał coraz więcej leków, przeszedł całą serię badań. Okazało się, że za jego problemami stoi zła jakość powietrza.

Kasia (54).jpg
Fot. Freepik

Natychmiastowy wpływ smogu na dzieci

W 2023 roku opublikowane zostały badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Psychologii UJ pod kierunkiem Mikołaja Compa. Badacze dowiedli, że smog ma ogromny wpływ na dzieci. I to natychmiastowy. Badanie objęło 700 dzieci w wieku 10-13 lat z kilku miejscowości na południu Polski, gdzie problem smogu jest największy.

Dzieci miały za zadanie przejść dwie gry komputerowe. Mierzony był ich czas reakcji, skupienie przez dłuższą chwilę i cierpliwość. Okazało się, że w dni, kiedy panował duży smog, dzieci uzyskiwały gorsze wyniki.

A to oznacza, że mózg dzieci od razu reaguje na większe zanieczyszczenie powietrza. Smog powoduje problemy z koncentracją i pogorszenie uwagi. Coraz więcej jest też badań wskazujących na związek między zanieczyszczeniami a obumieraniem neuronów, czyli komórek mózgu.

Płuca smogowe przemierzają Polskę

Kampania "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to!" ma na celu uświadomienie Polakom, jak duża jest skala problemu. Akcja jest zorganizowana przez inicjatywę Polski Alarm Smogowy. To dzięki niej po Polsce od pięciu lat jeżdżą płuca smogowe. Mają wskazywać, jak duże jest zanieczyszczenie powietrza. Im większe, tym ciemniejszy kolor przybierają.

Ich celem jest wezwanie mieszkańców i włodarzy miast do zmian. W tym roku dwumetrowy model płuc odwiedził już 40 miejscowości, by uświadomić, jak ważne jest zadbanie o jakość powietrza. Skutki smogu są groźniejsze, niż może nam się wydawać!

Jak chronić się przed smogiem

Chociaż wydaje się, że wiosna już tuż-tuż, sezon grzewczy jest w pełni. Płuca smogowe udowodniły, że w wielu miastach, zwłaszcza w Częstochowie, Kcyni, małych miejscowościach nadmorskich i na Dolnym Śląsku, problem smogu jest ciągle bardzo duży.

Kasia (55).jpg
Fot. Facebook/Polski Alarm Smogowy

Przed smogiem można jednak się chronić. Zanim wyjdziesz z dziećmi na spacer, sprawdź poziom zanieczyszczeń w swojej okolicy. Takie dane ma wiele aplikacji pogodowych. Warto zapoznać się także z alertami rządowymi.

Unikaj przebywania na dworze wieczorem, bo wtedy smog jest największy. Staraj się często wietrzyć mieszkanie, ale tylko późnym rankiem i po południu. Wtedy zanieczyszczeń jest stosunkowo najmniej.

Zobacz także:

Przestań go przeganiać! Już przedszkolak powinien pomagać w domu

Co podawać dziecku na grypę? Na pewno nie ten syrop z apteki

Tego się nie odkrawa! Przez oszczędność można wylądować w szpitalu