Ratownicy apelują: w te wakacje to plaga. Każdego dnia na Mazurach ich łódź wypływa kilka razy
Gorące i suche lato sprzyja beztroskiej zabawie nad wodą. To właśnie tam można zauważyć ich więcej niż zwykle. Osy przylatują się napić, ale też skorzystać ze smakołyków przyniesionych przez turystów. Ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego alarmują.
Tego lata MOPR ma mnóstwo pracy. Nie dość, że upalne lato sprawia, że nad wodą jest mnóstwo szukających ochłody ludzi, to jeszcze mierzą się z plagą os. Każdego dnia łódź pogotowia kilkukrotnie rusza do interwencji po użądleniu owadów.
Czy dziecko jest uczulone na jad osy?
Większość rodziców nie zna odpowiedzi na to pytanie. Prawdy dowiadują się, kiedy dojdzie do pierwszego użądlenia . Niestety wtedy może się to skończyć tragicznie. Osoba, która wie, że jest uczulona, powinna bezwzględnie nosić przy sobie leki zapisane przez specjalistę. Jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, chory może się udusić.
Niebezpieczne, nawet dla kogoś, kto nie jest uczulony, może być użądlenie w usta, jamę ustną, szyję czy gardło, a także wielokrotne - niezależnie od miejsca. Jeśli dziecko po użądleniu puchnie, szczególnie w obrębie jamy ustnej, ma trudności z oddychaniem, traci przytomność - bezzwłocznie wezwij pogotowie.
Pewność co do uczulenia na jad pozwala wykonanie testów alergicznych , zrobisz je bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.
Ratownicy alarmują: uważaj na jedzenie
W czasie odpoczynku nad wodą nie możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ratownicy MOPR alarmują, aby na plażę czy jacht zabierać jedzenie wyłącznie w szczelnie zamkniętych pojemnikach .
Osa może usiąść na owocach, kanapce, czy wpaść do puszki lub butelki z napojem. Ostrożność zachowuj także, przechodząc obok koszy na śmieci. Osy mogą poszukiwać tam resztek jedzenia i napoi, nieuważne obtarcie się o owada może skończyć się ukąszeniem.
Ratownicy radzą też, by zabrać na wypoczynek nad wodę płyn odkażający i gazik, a także żel łagodzący obrzęk i swędzenie. To pomoże złagodzić objawy w razie użądlenia.
Jak skutecznie odstraszyć osy
Żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia, warto wiedzieć, co przyciąga osy, a co je odstrasza. Po pierwsze unikaj kwiatowych wzorów na ubraniach. Wszystko, co wygląda jak kwiecista łąka, przyciąga osy. Te owady przyciągają także jaskrawe kolory. Podobnie zapachy kwiatowe, owocowe - zmień ulubione perfumy.
Osy nie lubią zapachu olejków herbacianego, eukaliptusowego, z drzewa herbacianego i octu. Odstrasza je także zapach lawendy, bazylii, tymianku i majeranku - warto te zioła hodować na parapetach. Doskonale sprawdza się też melisa cytrynowa i bratki.
Wychodząc z niemowlęciem, pamiętaj o moskitierze na budkę. Dodatkowo możesz delikatnie rozpylić odpowiedni olejek na zewnętrzną stronę wózka. Nie pij napojów z puszki i ciemnej butelki, zawsze przelewaj je do szklanki i przed każdym łykiem upewniaj się, że nie ma w niej owada.
Zobacz także:
Dziecko urodzone w wakacje wyróżnia się na tle innych. Ma szansę na wielki sukces
Leworęczne dzieci są wyjątkowe, ale trzeba im pomóc. Poradnik dla rodzica
U babci wszystko smakuje lepiej. Choć wcale nie chodzi o to, jaką jest kucharką