Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz lękliwe dziecko
Marta Uler
Marta Uler 22.03.2024 14:00

Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz lękliwe dziecko

lękliwe dziecko
Fot. Pexels/idea photo

Pierwsze tygodnie życia dziecka są kluczowe dla całego jego rozwoju. A najważniejsze są tu jego relacje z matką. To, jak one się układają, czy opierają się na miłości i czułości, przełoży się w przyszłości na cały stosunek do świata kształtującego się człowieka. 

Jeśli na tym etapie życia, dziecku zabraknie poczucie bezpieczeństwa, w przyszłości nie będzie umiało budować zdrowych relacji. Jego wzór przywiązania będzie oparty na lęku, jeżeli właśnie tego doświadczać będzie jako maleńkie dziecko. 

Na początku jest miłość

Mówi się czasem, że ciąża ma nie trzy, ale cztery trymestry. Ten czwarty trymestr to czas zaraz po przyjściu dziecka na świat. Przez te pierwsze tygodnie maluszek nie tyle nawet poznaje świat, w którym się znalazł, ile uczy się przebywać nieco dalej od ciała mamy. Jednak najchętniej wciąż w jej ramionach.

To dlatego świeżo upieczone mamy narzekają czasem, że nawet wyjście do toalety to w ich przypadku wyzwanie. Dzidziuś natychmiast wyczuwa, że się oddaliła i zaczyna się głośno domagać jej powrotu. Maleństwa chcą czuć zapach ciała tej najbliższej im istoty non stop, bo tylko wtedy czują się naprawdę bezpiecznie. 

Psychologowie podkreślają, jak bardzo ważne jest, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, którego tak potrzebuje. Kiedy maluszek czuje się bezpieczny, kochany i akceptowany, kiedy otrzymuje od mamy czułość, może prawidłowo się rozwijać. I tworzyć ze światem, w którym uczestniczy coraz intensywniej, zdrowe relacje.

Fot. Pexels/Polina Tankilevitch

Najważniejsza więź tworzy się tuż po narodzinach

Noworodek jest całkowicie uzależniony od matki (lub osoby, która pełni jej rolę). Tworzy z nią pierwszą, ale i najważniejszą relację. Ta relacja będzie też z czasem punktem odniesienia do wszystkich innych związków, jakie przyjdzie mu w życiu stworzyć. To od nas w ogromnej mierze zależy to, czy nasze dziecko będzie kiedyś zdolne do budowania trwałych relacji opartych na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa, bliskości. To wielka odpowiedzialność.

"Tuż po urodzeniu dziecko poznaje otoczenie i przystosowuje się do niego. To, w jaki sposób będzie ten proces przebiegał, zaważy na jego dalszym życiu. Dlatego ten szczególny czas powinno się potraktować jak inwestycję w przyszłość dziecka” – mówi dla parenting.pl Anna Siudem, psycholog rodzinny i społeczny, psychoterapeuta.

Dotyk, czułość, dźwięk głosu

Biologia i psychologia małego dziecka są ze sobą ściśle powiązane. To, co dzieje się w jego sferze cielesnej, bezpośrednio przekłada się na samopoczucie. Gdy maluszek jest zadbany, przewinięty, nakarmiony, słyszy czuły głos mamy, czuje ciepło jej ciała i zapach jej skóry, czuje się spokojnie, bezpiecznie i pewnie. A to wszystko wiąże się ze sobą już na zawsze i tak właśnie powstają prawidłowe mechanizmy budowania relacji także z innymi ludźmi.

"Małe dziecko poznaje świat, komunikuje się za pomocą zmysłów, z których dotyk jest najważniejszy. Kontakt ze skórą matki, głaskanie czy przytulanie niemowlęcia są niezmiernie ważne dla stymulacji jego układu nerwowego, a tym samym dla prawidłowego rozwoju” – wyjaśnia psycholog.

A co, jeśli mama odrzuca dziecko? Jest nieczuła, zimna, nie patrzy na maluszka, zostawia go do wypłakania się? Zapomina o jego podstawowych potrzebach, ignoruje płacz? Dziecko nauczy się, że lęk i cierpienie to stan naturalny. Że wciąż czegoś brakuje, że na bliskich ludzi nie można liczyć, że jego potrzeby są nieważne. I to także zostanie mu już na zawsze.

Substytuty miłości

Osoby, które w niemowlęctwie doświadczyły nieprawidłowych wzorców relacji, w przyszłości mogą doświadczyć problemów natury psychologicznej. Mogą np. wchodzić w związki, oparte na lęku lub odrzuceniu. 

Dziecko, które zawiodło się na matce na tak wczesnym etapie życia "będzie próbowało szukać substytutów, co może niestety prowadzić do stanów lękowych lub agresji. Może się to ujawnić już u małych dzieci, które będą miały problem z adaptacją do przedszkola lub szkoły. Takie osoby mogą wchodzić w toksyczne relacje, w których będą wykorzystywane lub staną się ofiarami przemocy” – wyjaśnia Siudem.

Jeśli dziecko nie otrzyma odpowiedniej dawki bliskości w pierwszych miesiącach życia, w przyszłości będzie musiało przepracować to na terapii. Jeśli więc mas dziecko, nie żałuj mu czułości, na żadnym etapie. Przytulanie ma wielką moc. 

Zobacz także:

Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców

Tak wychowasz dziecko odporne na krytykę. 5 zasad dla rodziców

7 zachowań toksycznych matek. Mogą poważnie skrzywdzić dziecko

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!