Przedszkola stają się wylęgarnią zarazków. Rodzice dostali pierwsze ostrzeżenia
Jak pomóc maluszkowi, którego boli, swędzi i piecze? Zapalenie spojówek u dzieci to częsta przypadłość. Maluchy trą oczy, nie zawsze czystymi łapkami, a stąd do infekcji już blisko.Czasem dziecko także łzawi, a to utrudnia mu zabawę, więc dodatkowo jest bardzo niespokojne i drażliwe.
Tę chorobę wywołuje wiele różnych drobnoustrojów, więc zapalenie spojówek należy leczyć w zależności od przyczyny. Doraźnie, możesz zrobić coś sama, ale chore oczy jak najszybciej powinien zobaczyć lekarz.
Zapalenie spojówek u dzieci
Zapalenie spojówek u dzieci, szczególnie tych, które chodzą do żłobka lub przedszkola, to niezwykle częsta przypadłość. Oczy to wrażliwy narząd, a dziecięce łapki nie zawsze są czyste. Tak naprawdę wystarczy, że maluch potrze oczka i problem gotowy. Wkrótce zaczyna go szczypać, swędzieć i bardzo przeszkadzać.
Zapalenie spojówek to określenie bardzo pojemne. Kryją się pod nim zarówno drobne infekcje wynikające z zatarcia, które zwykle mijają same, jak i poważniejsze, kiedy trzeba wdrożyć nawet antybiotyk. Wiele przypadków zapaleń spojówek ma też podłoże wirusowe, a na domiar złego są one wysoko zakaźne.
Przyczyny powstawania zapalenia spojówek u dzieci
UWAGA! Wiele chorób wieku dziecięcego, jak np. ospa, różyczka, świnka, mononukleoza, czy grypa przebiega z objawami zapalenia spojówek. Zawsze należy wykluczyć te przyczyny.
Dziecięce spojówki chorować mogą z wielu powodów. Przedstawiamy główne przyczyny zapalenia spojówek u dzieci:
- Kontaktowe zapalenie spojówek u dzieci – tu przyczyną mogą być różnego rodzaju substancje chemiczne, jak chociażby szampon, który dostanie się do oczu. Oczy mogą zachorować w wyniku kontaktu z dymem – zarówno papierosowym, jak i tym z ogniska. Również kurz, suche powietrze czy klimatyzacja mogą zaszkodzić. Kontaktowe zapalenie spojówek objawia się zwykle zaczerwienieniem i łzawieniem, które dość szybko mija – po ustaniu kontaktu.
- Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci – jak nazwa wskazuje, przyczyną w tym przypadku są alergeny – takie, na które dane dziecko jest wrażliwe. U jednego może to być kocia sierść, u innego pyłki roślin, u jeszcze innego – np. jakiś kosmetyk. Objawy w tym przypadku to obrzęk powiek, łzawienie, przekrwienie i świąd. Alergicznemu zapaleniu spojówek często towarzyszy katar, astma, AZS lub pokrzywka.
- Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci – jest to choroba zakaźna, a mogą ją wywoływać gronkowce lub paciorkowce. Charakterystycznym objawem jest tu gęsta, śluzowa, a nawet ropna wydzielina . Może pojawić się także zaczerwienienie oka spowodowane przekrwieniem spojówek. W tym przypadku niezbędne jest leczenie antybiotykiem i odpowiednia higiena oczu.
- Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci – wywołują je adenowirusy, pikornawirusy lub wirus opryszczki zwyczajnej. Podobnie jak w alergicznym zapaleniu spojówek, u dziecka można zauważyć silne przekrwienie oczu i obrzęk powiek oraz intensywne łzawienie . Maluch będzie się również skarżył, że oczy go pieką lub swędzą.
- Grzybicze zapalenie spojówek u dzieci – zdarza się rzadko i zwykle związane jest z grzybiczym zapaleniem rogówki wywołanym przez kropidlaki lub drożdżaki. Podobnie jak w zapaleniu bakteryjnym, objawem jest tu gęsta, ropna wydzielina, ale także i żółto-białe owrzodzenia rogówki .
Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?
W pierwszej kolejności, gdy zauważysz, że coś się dzieje z oczami twojego dziecka, umyj mu po prostu całą buzię, a oczy możesz dodatkowo przemyć solą fizjologiczną lub specjalnymi chusteczkami do higieny oczu (dostępne w aptece). Jeśli jest to alergiczne lub kontaktowe zapalenie spojówek, powinno minąć po tym zabiegu, pod warunkiem że i ekspozycja na czynnik wywołujący problem ustanie.
Jeśli chodzi o wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek, leczenie ustala specjalista. Zwykle dziecku zostaną przepisane odpowiednie krople – antybiotyki, substancje o działaniu przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym, antyhistaminowym lub przeciwzapalnym. Czasem trzeba także wdrożyć leczenie doustne. Warto dodać, że w łagodzeniu objawów pomagają tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające.
Czytaj także:
Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób
Bakteryjne czy wirusowe? Tak rozpoznasz, które zapalenie gardła cię dopadło
Mały atopik – jak zadbać o jego skórę?