portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Sezon biegunkowy w pełni! Tak możesz pomóc dziecku pokonać wirusa
Fot. Shutterstock

Sezon biegunkowy w pełni! Tak możesz pomóc dziecku pokonać wirusa

18 stycznia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Zima kojarzy się z przeziębieniami, grypą i innymi chorobami atakującymi drogi oddechowe. Czy to moment, w którym moglibyśmy zapomnieć, choć na chwilę, o tak zwanej jelitówce? Niestety... według lekarzy to właśnie teraz jest na nią sezon!

Jelitówka, lub inaczej grypa żołądkowa, potrafi dać w kość. Wymioty i biegunka bywają niezwykle męczące, zwłaszcza dla małych dzieci, które nie rozumieją tego, co się z nimi dzieje, a także dla ich zmartwionych rodziców. Pediatra z Instagrama tłumaczy, co jest najważniejsze podczas tego typu infekcji.

Jelitówka, czyli wymioty, biegunka i gorączka

Ostra biegunka zakaźna, bo tak fachowo nazywa się tę infekcję, może mieć różne przyczyny. Wywołuje ją wiele patogenów, m.in. wirusy, bakterie i pierwotniaki, ale postać, z którą najczęściej mamy do czynienia ma podłoże wirusowe. Mogą to być rotawirusy, adenowirusy lub norowirusy . Niezależnie od tego, który z nich wywoła zakażenie, objawy są podobne:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • stan podgorączkowy (do 38,5 st. C) lub gorączka (powyżej),
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • czasem bóle mięśniowe.

Chore dziecko nie może zapomnieć o piciu

Gdy dziecko zaczyna chorować, często biega do toalety, wymiotuje, powstaje kolejny problem, jakim jest odwodnienie. Ten stan bywa bardzo niebezpieczny dla życia i czasem wymaga hospitalizacji. A im mniejsze dziecko, tym szybciej może się odwodnić.

O tym, jak ważne jest podawanie płynów chorującemu, na nieżyt żołądkowo-jelitowy dziecku, opowiada na dr Wojciech Feleszko. Na swoim profilu na Instagramie opublikował właśnie film na ten temat: "Nie potrafimy wyleczyć wirusa, potrafimy jedynie łagodzić objawy” – mówi. A polega to przede wszystkim na dobrym nawodnieniu organizmu.

Czy moje dziecko jest odwodnione?

Pediatra wyjaśnia, jak rozpoznać odwodnienie u dziecka. Nawet rodzic jest w stanie zwrócić uwagę na pewne symptomy:

  • zmniejszone oddawanie moczu , np. mniej moczu w pieluszce lub sucha pieluszka,
  • suchość w buzi , ograniczone ślinienie,
  • zapadnięte oczy,
  • zapadnięte ciemię,
  • płacz bez łez lub z ich niewielką ilością,
  • zmniejszona elastyczność skóry – tu warto wykonać test "szczypnięcia” skóry na grzbiecie dłoni. Skóra odwodnionego dziecka może powrócić do pierwotnej formy wolniej niż u dobrze nawodnionego.

"U tych dzieci, które demonstrują objawy odwodnienia albo u których spodziewamy się (czyli u tych najmłodszych), że odwodnienie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, staramy się suplementować jony przez użycie tzw. doustnych płynów nawadniających ” – tłumaczy doktor.

Spory ich wybór znajdziemy w aptece. Co ważne, wybierajmy raczej te, które nie są dodatkowo dosmaczane, bo już sam ich smak (np. słono-truskawkowy) może być dla dziecka dziwny i wywołać dodatkowe wymioty.

Zobacz także:

Musi zachorować cała rodzina. Tych wirusów nie da się powstrzymać

Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy

Sposoby na nauczenie dziecka systematycznego picia wody. Ważny aspekt życia malucha

Bez tego nie weźmiecie ślubu. Kościół dokręca śrubę narzeczonym
Egzamin ósmoklasisty zostanie zlikwidowany. Wiemy, co go zastąpi
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy