Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Skarbówka zataja ulgi podatkowe. System Twój e-PIT ignoruje samotne matki i rodziców
Beata Łajca
Beata Łajca 26.04.2024 09:42

Skarbówka zataja ulgi podatkowe. System Twój e-PIT ignoruje samotne matki i rodziców

matka z dzieckiem przy komputerze
fot. Freepik

Uwaga na rozliczenia podatków w systemie Twój e-PIT. Skarbówka udostępnia zeznania podatkowe bez przysługujących ulg. System miał ułatwiać wszystkim obywatelom rozliczanie podatków, bo wystarczy tylko zaakceptować przygotowane już rozliczenie. Okazuje się, że przy okazji zataja ulgi, m.in. dla samotnych matek.

To ostatnie 4 dni na rozliczenie podatku za 2023 rok. Mając tak niewiele czasu, dużo osób decyduje się na skorzystanie z najwygodniejszej formy rozliczenia, systemu Twój e-PIT. Ale jeżeli mamy prawo do ulg podatkowych, to trzeba zachować czujność. W rozliczeniu przygotowanym przez skarbówkę ulgi nie są uwzględnione.

Twój e-PIT bez przysługujących ulg

Ten wprowadzony w 2019 roku system miał zrewolucjonizować rozliczanie podatków w Polsce. W końcu mogliśmy odetchnąć z ulgą i nie martwić się o wyliczanie PIT-u, bo państwo zaczęło robić to za nas. Coraz więcej osób przekonuje się do tego systemu, bo jest to najszybsza opcja rozliczenia podatku. Wystarczy tylko zalogować się i zaakceptować to, co zastaniemy na swoim koncie.

I byłoby wspaniale, gdyby nie to, że skarbówka robi wszystko, żeby jak najwięcej zostało jej w kieszeni. W przygotowanych przez fiskusa rozliczeniach nie ma uwzględnionych większości przysługujących podatnikowi ulg. Jeżeli wiesz, że masz prawo skorzystać z ulgi, to dokładnie sprawdź swoje zeznanie i uzupełnij je. Inaczej możesz nie dostać przysługującego ci zwrotu podatku.

kobieta z dokumentami przy komputerze
fot. Freepik/wayhomestudio

Pokrzywdzone samotne matki i nieaktualne dane

Najbardziej pokrzywdzeni są samotni rodzice, którzy rozliczają się wraz z dzieckiem. Skarbówka nie uwzględnia ich preferencyjnych warunków i rozlicza ich automatycznie. Podobnie jest z małżeństwami, które chcą rozliczać się razem. Nawet jeśli w poprzednim roku to zrobili, to Twój e-PIT przygotuje im oddzielne rozliczenia.

Inny problem z systemem Twój e-PIT to nieaktualne dane. Wystarczy, że dziecko, na które podatnikowi przysługiwała ulga, w trakcie roku podatkowego skończy 25 lat. Wówczas ulga jest tylko częściowa, ale e-PIT tego nie uwzględni.

Jak mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym KPMG w Polsce:

Pamiętajmy (…), że to na podatniku ciąży odpowiedzialność za prawidłowo wypełnione zeznanie

 Czy w takim razie wato w ogóle korzystać z systemu Twój e-PIT?

Korzystasz z e-PIT-u? Zachowaj czujność

Nawet jeśli błędy w złożonym zeznaniu podatkowym, będą wynikały z tego, że to skarbówka źle wyliczyła nasz pit, to nadal odpowiedzialność będzie po naszej stronie.

Dane w systemie można, i jak widać, trzeba, aktualizować. Jeżeli chcemy rozliczyć swój PIT szybko, to będzie to jedna z lepszych dróg. Ale widać tu ogromna niesprawiedliwość i trudno uwierzyć, że zatajanie ulg nie jest działaniem celowym. 

Jeżeli w tych ostatnich dniach chcesz skorzystać z systemu Twój e-PIT, zrób to bardzo uważnie. Najpierw sprawdź, jakie ulgi ci przysługują. Edytuj swoje dane i uaktualnij je. A jeżeli masz więcej niż jeden PIT do rozliczenia – od razu wybierz inny sposób.

Zobacz także:

Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich horrendalne kary finansowe

Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić

Nie spełnisz tego warunku, odbiorą ci 800+. Rodzice mogą zacząć się martwić