Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Śmieszne podwyżki zasiłków i pożyczki na edukacje. Tak rząd widzi pomoc bezrobotnym
Beata Łajca
Beata Łajca 24.05.2024 08:00

Śmieszne podwyżki zasiłków i pożyczki na edukacje. Tak rząd widzi pomoc bezrobotnym

stoisko z preclami
fot. Pixabay/sharonang

Od 1 czerwca 2024 zmieni się wysokość zasiłków dla bezrobotnych. Rząd pracuje także nad innymi rozwiązaniami, które mają pomóc w szukaniu pracy. Status osoby bezrobotnej ma przysługiwać także rolnikom.

Już od początku przyszłego roku osoby zmagające się z bezrobociem będą mogły skorzystać pieniędzy na cele edukacyjne, a zarejestrować się będzie można w dowolnym urzędzie pracy. Nowe przepisy mają także ułatwić zatrudnienie osobom w wieku emerytalnym.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024

Już od czerwca wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie zostanie zwaloryzowane o średnioroczny wskaźnik inflacji, a w 2024 roku to kryterium wynosi 11,4 proc. I właśnie o tyle wzrosną zasiłki z Urzędu Pracy.

Bezrobotni ze stażem pracy przekraczającym 20 lat przez pierwsze 3 miesiące będą dostawać 1814,90 zł. Przy stażu krótszym niż 20, ale dłuższym niż 5 lat stawka będzie wynosić 1512,42 zł. Osoby z najkrótszym doświadczeniem zawodowym mogą liczyć na zasiłek w wysokości 1209,94 zł netto.

pieniądze
fot. Pixabay

Status bezrobotnego także dla rolników

To druga istotna zmiana. Status osoby bezrobotnej był do tej pory niedostępny dla rolników, ale od przyszłego roku ma się to zmienić. Aby móc zarejestrować się w urzędzie pracy trzeba będzie posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej 2 ha.

Kolejną zmianą będzie możliwość wyboru Urzędu Pracy. Do tej pory zarejestrować się można było tylko w miejscu zameldowania, które nie zawsze pokrywa się z zamieszkaniem. Od 2025 roku przepis przestanie obowiązywać, co z pewnością ułatwi formalności wielu bezrobotnym.

Pieniądze na edukację i wsparcie osób 50 plus

Ministerstwo Pracy zapowiada wprowadzenie pokaźnych pożyczek na edukację dla osób, które nie mogą znaleźć pracy. Przepisy mają pozwalać na umorzenie nawet 80 proc. kwoty, więc znaczna część pożyczki byłaby bezzwrotna.

Rząd wyciąga też rękę w stronę osób po pięćdziesiątce. Aby zachęcić pracodawców do zatrudniania starszych pracowników, planuje dofinansowania ich pensji, w kwocie do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Zarejestrować się w Urzędzie Pracy może każdy, kto nie pracuje. Ale nie wszyscy mają prawo nawet do minimalnego zasiłku z tego tytułu. Aby dostać jakiekolwiek pieniądze, trzeba przed rejestracją pracować – przynajmniej rok w okresie ostatnich 18. miesięcy.

Bezrobocie w Polsce regularnie spada i w marcu tego roku wyniosło 5,3 proc. w skali kraju. Status osoby bezrobotnej miało 822 tys. osób. Ale sytuacja na rynku pracy jest trudna, bo po podwyżkach płacy minimalnej, firmy nie chcą zatrudniać nowych pracowników.

Zobacz także:

Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy

Mieli podnieść świadczenia dla najuboższych. Ta podwyżka to jakiś żart?

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?