Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?
Beata Łajca
Beata Łajca 21.05.2024 12:38

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?

rodzina na przystanku
fot. Pixabay/icsilviu

"Babciowe od października" – to piękna obietnica. Wszyscy rodzice byli pozytywnie zaskoczeni, że wyborcze hasła udało się tak szybko wcielić w życie. A jednak obietnica pozostanie bez pokrycia, bo tylko cud sprawi, że ktokolwiek zobaczy babciowe na koncie jeszcze w październiku.

To jedno wielkie kłamstwo, bądźmy szczerzy. Od 1 października można składać wnioski, ale każdy z nich musi przejść weryfikację. Puste obietnice to nie jedyny problem z babciowym. Świadczenie będzie odbierane i to w najgorszym momencie, a jego przyznanie może skutkować utratą zasiłków.

Babciowe 2024 od kiedy

Babciowe startuje 1 października 2024 roku. Co to znaczy? Dokładnie to, że od tego zostanie uruchomiony nabór wniosków o nowe świadczenie. A od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy droga daleka. Dlatego hasło "babciowe od października" to jedno wielkie kłamstwo.

Wnioski o przyznanie babciowego będziemy składać do ZUS. Na rozpatrzenie aplikacji urząd będzie miał – uwaga – aż 60 dni! Teoretycznie decyzja w sprawie wniosku może zapaść szybciej, ale kto kiedykolwiek składał dokumenty do ZUS ten wie, że urzędnicy nie lubią się spieszyć. O wypłatach babciowego w październiku możemy więc tylko pomarzyć.

matka z dzieckiem przy komputerze
fot. Freepik

Babciowe – kiedy trafi na konto

Realne szanse na wpływ babciowego na konto są dopiero w listopadzie. A biorąc pod uwagę, ile wniosków dostanie ZUS jednocześnie, nie zdziwimy się, gdy będzie to nawet grudzień. Na szczęście w ustawie zapisano, że w razie opóźnienia, babciowe będzie wyrównywane.

Wiadomo, że nowe świadczenie jest przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku 12-35 miesięcy, którzy podjęli pracę po urlopie rodzicielskim. Wiadomo też, że jednym z warunków otrzymania świadczenia jest uzyskanie przynajmniej minimalnego dochodu i opłacanie składek. Ale w jaki sposób będziemy mieli udokumentować zatrudnienie? Tego nadal nikt nie zdradza.

Babciowe – zasady przyznawania i odbierania

Babciowe zostało obwarowane wieloma, co najmniej krzywdzącymi przepisami. Świadczenie bardzo łatwo będzie stracić — wystarczy dostać wypowiedzenie z pracy. W przypadku zwolnienia babciowe jest wypłacane jeszcze za jeden miesiąc, a następnie odbierane.

Problem będą mieć też rodziny pobierające zasiłki. Babciowe będzie się liczyć do dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i realnie go podniesie. Wiele rodzin otrzymując babciowe, straci tym samym prawo do zasiłku. Jest też lakoniczny zapis o marnotrawieniu środków. Gdy zostanie stwierdzone, pieniądze mogą być zastąpione pomocą w formie rzeczowej.

Babciowe czy RKO?

Ustawa o programie Aktywny Rodzic, którego częścią jest babciowe, wchodzi w życie 1 października i tym samym uchyla ustawę, która wprowadziła RKO. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy tym samym przestanie istnieć. Ci, którzy go pobierają, podobno go nie stracą, ale będą mogli zamienić świadczenie na inne.

Zamiast RKO rząd proponuje świadczenie Aktywnie w domu, które również będzie wynosić 500 zł miesięcznie, ale przysługiwać także na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. Ale świadczeń z programu nie można łączyć. Na jedno dziecko można pobierać albo babciowe, albo Aktywnie w domu. Jak urzędy poradzą sobie z tym całym zamieszaniem? Co mają wybrać rodzice, aby nie stracić na zmianach? O tym przekonamy się już niedługo.

Zobacz także:

Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki

Nawet 30 tys. z ZUS-u, wystarczy wypełnić wniosek. Po te pieniądze nikt się nie zgłasza

Prowadzenie ciąży za darmo? Zdziwisz się, jak wiele badań przysługuje ci na NFZ