Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Sprawdź to, zanim pójdziesz z dzieckiem do sali zabaw. Inaczej możesz sporo zapłacić

Sprawdź to, zanim pójdziesz z dzieckiem do sali zabaw. Inaczej możesz sporo zapłacić

chłopczyk na sali zabaw
Fot. Freepik

Dzieci uwielbiają bawialnie i sale zabaw. Dmuchańce, zjeżdżalnie, tory przeszkód i baseny z kulkami. To dla nich raj na ziemi.

Rodzice także lubią te wyjścia, bo podczas szalonej zabawy dzieciaków mogą odpocząć i napić się kawy (ciepłej!). Jednak czasami mają wątpliwości, czy takie miejsca są na pewno bezpieczne.
 

Bezpieczna bawalnia dla dzieci

Liczba bawialni dla dzieci jest bardzo duża. Są w każdym centrum handlowym, tego rodzaju obiekty pojawiają się także na większych osiedlach. To miejsce, gdzie można fajnie spędzić czas z dzieckiem albo zorganizować mu urodziny dla kolegów.

Dla dzieci najważniejsze są oczywiście atrakcje i zabawki, jednak rodziców powinno zainteresować przede wszystkim bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy w bawialni są pracownicy techniczni, którzy dbają o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i obsługują niektóre sprzęty, na przykład karuzele czy zjeżdżalnie i sprawdzają stan znajdujących się urządzeń.

Takie miejsce powinno być także idealnie czyste. Dużo słyszy się o tym, że w basenach z kulkami najłatwiej można złapać różnego rodzaju wirusy, na przykład górnych dróg oddechowych czy zapalenie spojówek. Warto sprawdzić, chociażby na stronie internetowej obiektu, czy kulki są dezynfekowane — niektóre bawialnie mają do tego odpowiedni sprzęt.

dziewczynka na sali zabaw
Fot. Pixabay/_TurpyJIbka_

Jaka powinna być idealna bawialnia

Wybór bawialni powinien być także podyktowany oczywiście atrakcjami, które są w środku. W końcu dzieciaki nie mogą się nudzić! Najpopularniejsze atrakcje to baseny z kulkami, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, trampoliny.

Ciekawą rozrywką dla dzieci jest małpi gaj, czyli tory przeszkód na różnych poziomach, kładki, tunele i wałki. Warto także sprawdzić, czy w bawialni są animatorzy z przeszkoleniem pedagogicznym, którzy prowadzą ciekawe zabawy, na przykład rozwijające zdolności motoryczne.

Bezpieczna zabawa w sali zabaw

O bezpieczną zabawę dzieci powinien zadbać personel, ale ty także. Warto wcześniej przygotować dziecko na taką wizytę i wytłumaczyć mu, jakie są zasady korzystania z urządzeń. Wybierajcie tylko te atrakcje, które są przeznaczone dla wieku malucha, nawet jeśli wydaje ci się, że poradzi sobie na większych.

Załóż maluchowi odpowiednie skarpetki. W takich miejscach biega się bez butów, ale w zwykłych skarpetach łatwo się pośliznąć. Jeśli dziecko nie może chodzić całkiem na boso, kup mu "skarpetki z ABS", czyli specjalnym gumowym bieżnikiem od spodu. Takie, jakie zakłada się dzieciom, które dopiero uczą się chodzić.

Warto także zapytać personel, zwłaszcza jeśli planujesz zrobić urodziny, czy dzieci są objęte ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczeniem OC. Podstawą roszczeń w tym wypadku może być sam paragon (który powinniście zatrzymać). Wtedy unikniesz odpowiedzialności finansowej za zniszczenia, a jeśli coś się stanie, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia.

Zobacz także:

Otworzył Kinder Niespodziankę z 1997 roku. Nie uwierzysz, co było w środku

Dziecko nie chce bawić się samo? Istnieje prosty sposób, by je tego nauczyć

Jak odpowiadać, gdy dziecko mówi "nie umiem”? Tę radę psycholożki warto wziąć sobie do serca