portalparentingowy.pl Życie rodzinne Spryskaj okna, a pająki czmychną w popłochu. Ten zapach wyczują z daleka
Fot. Shutterstock/Thijs de Graaf

Spryskaj okna, a pająki czmychną w popłochu. Ten zapach wyczują z daleka

11 lipca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Lato to czas, kiedy szeroko otwieramy okna. Tak skutecznie wietrzymy mieszkania i obniżamy temperaturę wewnątrz. W wielu domach przez cały sezon okien w ogóle się nie zamyka! I dobrze, bo tak jest zdrowiej, ale w ten sposób wpada nam także do środka mnóstwo owadów.

Muchy, komary i meszki tylko czekają, aż uchylimy lufcik. A z nimi, niestety, także pająki. Nieproszeni goście czasem wydają się tylko czyhać na naszą chwilę nieuwagi. Jak ich zniechęcić do odwiedzin?

Pająki wchodzą do mieszkań przez otwarte okna

Pająki tylko czekają, aż otworzymy okna lub drzwi balkonowe, by wejść nam do mieszkania. Co je tak nęci? Co im tak się u nas podoba? Zimą – zapewne ciepło i dostatek pożywienia, ale latem? Naprawdę nie ciekawiej jest w ogrodach? Według pajęczaków – niestety nie.

W sezonie, kiedy na zewnątrz panują przyjemne temperatury, ciągle otwieramy okna. Dobrym rozwiązaniem, które uniemożliwia przedostawanie się do środka owadów, jest zakładanie w oknach siatek . Moskitiery jednak mają ten minus, że nie pozwalają wyjrzeć przez okno, ani, np., umyć parapetu.

Choć słynne porzekadło brzmi: "Szczęśliwy ten dom, w którym pająki są" , mało kto tak naprawdę jest w stanie cieszyć się z mieszkania z pająkami. Inny przesąd mówi, że zabicie pająka sprowadzi na dom nieszczęście. Ale nie tylko dlatego nie powinno się zabijać tych stworzeń. To po prostu niehumanitarne. Są lepsze domowe sposoby na pająki.

Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

Sposób na pająki – zapach mięty je odstrasza

Okazuje się, że jest sprytny sposób na pająki, który przy okazji nie utrudni nam korzystania z własnego okna. To spray z mięty. Pająki nie znoszą zapachu mięty. Wystarczy zaparzyć mocną herbatę miętową – np. 2-3 torebki na szklankę wrzątku – i po przestudzeniu przelać napar do atomizera.

Tak otrzymanym sprayem pryskamy ramy okienne, parapet i jego okolice. Owady nie będą chciały się zbliżać do tych miejsc! Z kolei dla nas, zapach mięty jest przyjemny. Mamy więc 2w1: skuteczny sposób na pająki oraz na aromaterapię! Wdychana mięta działa relaksująco, a także oczyszcza drogi oddechowe.

Olejek miętowy i doniczki z miętą

Do naszych mieszkań najczęściej przychodzą kosarze, czyli te chudzielce na długich nóżkach oraz kątniki – bardziej masywne, czarne i bardzo szybko biegające. Bywa, że odwiedzi nas nasosznik trzęś, albo zyzuś tłuścioch. Wszystkie one nie lubią mięty (ale także cynamonu i eukaliptusa).

Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

fot. Kosarz pospolity

Zapach mięty do odstraszania pająków można pozyskać także z olejku eterycznego. Nasącz nim wacik i posmaruj strategiczne miejsca, a pajęczaki będą się trzymać z daleka. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup kilku doniczek z miętą. Roślina nie tylko wypłoszy niechcianych gości, ale też ozdobi nam parapety i będzie wspaniałym dodatkiem do dań i napojów.

Zobacz także:

Natknęłaś się na taki kokon w mieszkaniu? Zabieraj dzieci i uciekaj z domu

Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać

Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie

Bez Basi był "samotny jak pies". Jerzy Stuhr nie żyje, z żoną spędził 53 lata
Wypłaty z "Dobry Start" mogą być opóźnione. Ci rodzice dostaną 300+ dopiero w grudniu
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy