Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Wypłaty z "Dobry Start" mogą być opóźnione. Ci rodzice dostaną 300+ dopiero w grudniu
Marta Uler
Marta Uler 07.07.2024 14:02

Wypłaty z "Dobry Start" mogą być opóźnione. Ci rodzice dostaną 300+ dopiero w grudniu

wyprawka szkolna
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Od 1 lipca można już składać wnioski o 300+. To pieniądze z programu "Dobry start", które przyznawane są wszystkim uczącym się dzieciom. Ich przeznaczeniem jest zakup pomocy naukowych, kapci do szkoły lub tornistra.

Warto się pospieszyć. Im szybciej złożymy wniosek, tym wcześniej otrzymamy pieniądze – to może być nawet na początku września. Jest jednak grupa rodziców, która wpływ na konto dostanie dopiero pod koniec roku.

300+ dla rodziców uczniów

300+ to jednorazowe wsparcie od rządu dla rodziców uczących się dzieci. Należy się każdemu dziecku, bez względu na dochód rodziców. Są to pieniądze, które, z założenia, powinno się przeznaczyć na wyprawkę szkolną, czyli książki, pomoce naukowe, plecak, itp.

Świadczenie 300 plus przysługuje tylko raz w roku, a dedykowane jest uczniom szkół podstawowych i średnich do 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 24. roku życia. Trudno nie zauważyć, że 300 zł to kropla w morzu potrzeb ucznia (nie było waloryzacji od 2018 r.), bo np. podręczniki do liceum to koszt ok. 1000 zł), ale zawsze jest to jakaś ulga.

1 lipca ruszył nabór wniosków do programu "Dobry start”. By dostać te pieniądze w miarę szybko, najlepiej tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, trzeba się pospieszyć.

Jak złożyć wniosek o 300+?

Te pieniądze należą się każdemu uczącemu się dziecku, z wyjątkiem zerówkowiczów, ale nie są przyznawane z automatu. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek o 300+. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem tych wniosków, a także wydawaniem decyzji, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a, co istotne, wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • bankowości elektronicznej.

Gdy złożymy wniosek, pozostaje nam już tylko czekać na decyzję, którą otrzymamy również drogą elektroniczną, na profilu PUE ZUS. A także na pieniądze. Kiedy je dostaniemy?

Kiedy pieniądze 300 zł wpłynie na konto?

Jak informuje serwis gov.pl, tu liczy się czas:

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Spóźnialscy mogą zatem dostać gwarantowane 300 zł dopiero pod koniec grudnia. Warto się więc pospieszyć!

Zobacz także:

Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta

MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku

1300 zł dla każdego, bez względu na dochód. Nowe świadczenie zastąpi 800+?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?