Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Stworzyli zegar przegrzania auta. Po tym czasie życie dziecka jest zagrożone
Marta Uler
Marta Uler 29.05.2024 19:06

Stworzyli zegar przegrzania auta. Po tym czasie życie dziecka jest zagrożone

dziecko w samochodzie
Fot. Shutterstock/Pixel-Shot

Gdy tylko robi się cieplej, w mediach zaczynają pojawiać się ostrzeżenia o tym, by nie zostawiać dzieci w samochodach nawet na chwilę. Wnętrze auta postawionego na słońcu, rozgrzewa się momentalnie, nawet do 60-70 st. C.

Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN udostępnili kalkulator do obliczania temperatury, jakiej można spodziewać się wewnątrz samochodu pozostawionego na słońcu, po upływie określonego czasu. Wyniki są porażające.

Co zrobić, gdy ktoś zostawi dziecko w aucie

Zdarza się, że stajemy "na moment” pod sklepem spożywczym, chcemy kupić dosłownie jedną rzecz do domu i szkoda nam budzić śpiące w foteliku dziecko. Absolutnie nie wolno go zostawiać, nawet na krótki czas – szczególnie o tej porze roku, kiedy temperatury na zewnątrz, już w cieniu, sięgają blisko 30 st. C. W pełnym słońcu jest o wiele więcej. A wewnątrz auta?

Media ostrzegają, że przebywanie w zamkniętym samochodzie ustawionym w słońcu, dla pozostawionego w nim dziecka czy zwierzęcia, może zakończyć się śmiercią. Policja informuje, że kiedy zauważymy taką sytuację, np. na parkingu pod hipermarketem, mamy wszelkie prawo wybić w tym aucie szybę. Chodzi o ratowanie życia. 

Jak szybko nagrzewa się samochód?

Naukowcy z  Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, lekarz Łukasz Białek i dr Dominik Czernia, opracowali specjalny kalkulator, który pozwala obliczyć, jakiej temperatury możemy spodziewać się w samochodzie, po upływie określonego czasu. Wystarczy zaznaczyć kilka parametrów, takich jak:

  • temperatura powietrza,
  • kolor auta,
  • określenie stopnia nasłonecznienia (czy jest to dzień pochmurny, czy słoneczny, ale wystarczy zaznaczyć datę z kalendarza),
  • okna (zamknięte lub uchylone).

Przykładowo:

  • jeśli na zewnątrz temperatura wynosi 30 st. C, to w środku może być – 67,5 st. C,
  • jeśli na zewnątrz temperatura wynosi 40 st. C, to w środku może być – 78 st. C.

Ale ta temperatura może być jeszcze wyższa, jeśli samochód ma ciemny kolor. Ale, by doszło do tragedii, wcale nie musi być upału. Tak naprawdę, wystarczy "przyjemne” 20 st. C na zewnątrz, by po niedługim czasie w środku auta zrobiło się 55 st. C.

Nie ma bezpiecznego czasu. Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Jeśli ustawić kalkulator na dzień 29 maja, okazuje się, że, po 25 minutach w zamkniętym samochodzie, temperatura osiągnie blisko 46 st. C, co jest poważnym zagrożeniem zdrowia. Pół godziny spędzone w takich warunkach prowadzi do hipertermii, pocenia się, zwiększonego pragnienia. 

Po 45 minutach temperatura ciała osiągnie 39 st. C. A to oznacza nadmierne pocenie się, rozpalenie, zwiększone tętno, ryzyko ataku u dzieci z padaczką.

Po 70 minutach, gdy temperatura ciała osiągnie 40 st. C, trzeba już liczyć się z omdleniem, odwodnieniem, osłabieniem, wymiotami, dusznościami. To zagrożenie życia. 

Warto przyjrzeć się jeszcze temu wykresowi. Niebieskie punkty pokazują zmianę w czasie temperatury powietrza w samochodzie, a żółto-czerwone są oszacowaniem temperatury ciała 2-letniego chłopca.

Fot. Screenshot omnicalculator.com

Zobacz także:

Ten upał jest niebezpieczny. Meteorolog: Nawet noc nie przyniesie wytchnienia

Matka zostawiła roczne dziecko w aucie, a sama poszła na zakupy. Zareagowali przechodnie

Policjantka pokazuje przerażające zdjęcie i apeluje, by reagować na takie sytuacje