Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Rosną pod płotem, a są naprawdę toksyczne. Od tych roślin trzymaj siebie i dziecko z daleka

Rosną pod płotem, a są naprawdę toksyczne. Od tych roślin trzymaj siebie i dziecko z daleka

dziewczynka na łące
Fot. Pixabay/RitaE

Wysokie temperatury na początku kwietnia sprawiły, że wszystko zaczęło wcześniej wschodzić. Bujne rośliny pięknie wyglądają, ale część z nich może stanowić zagrożenie.

Wiele rodzimych gatunków może być niebezpieczna dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Rosną nie tylko w lasach czy na dzikich, niekoszonych łąkach, lecz także na osiedlach, przy stawach czy wzdłuż parkowych alejek. Zbaczanie ze ścieżki bywa niebezpieczne.

Najbardziej niebezpieczna roślina w Polsce

Barszcz Sosnowskiego nie wygląda wcale groźnie. Raczej przypomina roślinne zarośla, takie jak wszystkie inne. A jednak roślina jest bardzo niebezpieczna! Kontakt z jej sokiem może skończyć się głębokimi i rozległymi poparzeniami.

Pisaliśmy jakiś czas temu o podobnym wypadku, kiedy dwuletnia dziewczynka została poparzona barszczem Sosnowskiego. Malutka znalazła się w szpitalu i przeszła długie leczenie. Roślina wytwarza olejki eteryczne, które mają działanie drażniące. Powodują rany podobne do oparzeń.

Na barszcz Sosnowskiego możesz natknąć się na łąkach i niekoszonych rowach, ale pojawia się także w parkach i przy turystycznych szlakach. Jest trochę podobny do kopru — wysokie i wyprostowane łodygi, na których szczycie pojawia się baldach złożony z białych kwiatuszków.

W Polsce jest kilka gatunków barszczy, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Nie są tak toksyczne jak ten barszcz Sosnowskiego, ale i tak warto zachować ostrożność. W razie kontaktu z tą rośliną trzeba jak najszybciej udać się do szpitala.

Kasia - 2024-04-16T151046.552.jpg
Fot. Freepik/Dejavu Designs

Pospolity krzew może być niebezpieczny

Cis pospolity jest uroczym krzewem iglastym. Na dodatek dość łatwym w uprawie, więc często sadzi się go w parkach, na osiedlach i w miejscach użyteczności publicznej. Jednak mało kto wie, że jego owoce są silnie trujące.

Cis pospolity ma ładne, czerwone owoce w kulistym kształcie. Są drobne i pięknie wyglądają, przez co kuszą, żeby je zerwać i skosztować. Są jednak bardzo trujące! Zaczyna się od bólu brzucha i biegunki, ale może skończyć się tragicznie.

W przypadku zjedzenia owoców cisu trzeba jak najszybciej udać się na SOR. Prawdopodobnie nie obędzie się bez płukania żołądka!

Kasia - 2024-04-16T151341.772.jpg
Fot. Pixabay/Peggychoucair

Piękna, ale toksyczna konwalia majowa

Niektóre rośliny chętnie widzimy w bukietach i zrywamy je z łąk i lasów. Jedną z nich jest konwalia majowa. Bez problemu możemy znaleźć ich skupiska także w mieście, poza tym wiele osób sprzedaje na straganach wonne bukieciki tych uroczych kwiatuszków.

Dzieci też chętnie je zrywają, ale warto zachować ostrożność. Ta piękna roślina wykazuje toksyczne właściwości. I kwiaty, i liście są trujące, ale najbardziej niebezpieczne są jej owoce — czerwone kuleczki przypominające jagódki. Dla dzieci mogą być kuszące, a ich zjedzenie może doprowadzić do zatrzymania akcji serca!

Kasia - 2024-04-16T151630.315.jpg
Fot. Pixabay/_Alicja_

Pierwsza pomoc przy zatruciu roślinami

Jak tylko zauważysz, że dziecko zjadło coś niebezpiecznego, od razu zadzwoń na pogotowie lub zawieź je na SOR. Nie czekaj na pojawienie się objawów zatrucia. Nie podawaj mu też żadnego jedzenia ani picia.

Najważniejsze jest to, by pozbyć się toksycznych elementów z brzuszka dziecka. Dlatego konieczne jest wywołanie wymiotów, i to jak najszybciej. Działa podanie wody z łyżeczką soli lub drażnienie tylnej ściany gardła palcami.

Jeśli dziecko jest nieprzytomne, natychmiast zadzwoń na pogotowie. Ułóż je w pozycji bocznej ustalonej i kontroluj jego oddech. W czasie rozmowy z dyspozytorem powiedz, jaką rośliną zatruło się dziecko. Będzie wiedział, co robić i pokieruje cię dalej.

Zobacz także:

Powinnaś zacząć się nimi zajadać. Poprawiają libido i wspierają pracę nerek. Koniecznie z truskawkami

Jak sobie radzić z zaparciami? Wymieniamy aż 17 produktów, które działają od razu

Tej rośliny nigdy nie wkładaj do święconki. Lepszą babcia trzymała na parapecie