Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Tajemnicze znalezisko sprzed 3 tysięcy lat. Nie uwierzysz, do czego służył ten "króliczek"
Beata Łajca
Beata Łajca 24.02.2024 09:41

Tajemnicze znalezisko sprzed 3 tysięcy lat. Nie uwierzysz, do czego służył ten "króliczek"

starożytna butelka
fot. Unsplash/Jes Rodríguez/Facebook/Museum od Ancient Artifacts

Ten tajemniczy przedmiot odnaleziono w jednym z muzeów historii starożytnej. Jego przeznaczenie jest bardzo zaskakujące. Czy wiesz, do czego mógł służyć?

W zamierzchłych czasach ceramiczne naczynia były ważną częścią każdego domostwa. Używano ich nie tylko do gotowania. Gliniane wyroby służyły za pojemniki na perfumy, a czasami… nocniki dla dzieci. Ten przedmiot nie przypomina jednak ani garnka, ani nocnika. Jego funkcja jest naprawdę zaskakująca!

Tajemniczy "króliczek"

Przedmiot, o którym mowa, należy do całej grupy podobnych artefaktów, znajdowanych na terenie Europy. Pochodzą z epoki Późnego Brązu i szacuje się, że powstały między 1200 a 800 rokiem przed naszą erą.

Zdradziliśmy już, że mają coś wspólnego z dziećmi. Ale chociaż nasz tajemniczy przedmiot może wyglądać na dziecięcą zabawkę, to wcale nią nie jest. Jego przeznaczenie jest dużo bardziej zaskakujące, a jednocześnie bardzo praktyczne. Czy wiesz już, co to jest?

Beata (93).jpg
fot. Facebook/Museum od Artifacts

Starożytna butelka dla dziecka

Okazuje się, że starożytne znalezisko, to nic innego jak… butelka do karmienia niemowląt! Pochodzi z terenów dzisiejszej Austrii i została niesamowicie zaprojektowana. Ma kształt słodkiego małego zwierzątka, a u góry otwór, przez który można było wlać mleko czy inny pokarm do środka.

W tym przypadku dziecko piło z dzióbka zwierzęcia, co jest trochę zabawne. Pozostałe starożytne butelki mają już nieco mniej urozmaicony kształt. Wyglądają jak dzbanuszki z małym otworem, który przytykało się do dziecięcych ust. Badania dowiodły, że w niektórych z nich zachowały się jeszcze resztki mleka.

Nasi pomysłowi przodkowie

To zaskakujące, jak wiele dziecięcych akcesoriów można znaleźć w muzeach historii starożytnej. Czasem, aż trudno uwierzyć, że ludzie żyjący tysiące lat przed nami mierzyli się z problemami, podobnymi do naszych. Przynajmniej w dziedzinie rodzicielstwa.

Wystarczy spojrzeć na to urocze znalezisko.

Ktoś bardzo chciał wykonać zabawkę dla swojego dziecka, mimo ewidentnego braku zdolności manualnych. Od 4 tysięcy lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś popełnić coś równie koślawego, żeby spełnić życzenie naszego dziecka.

Zobacz także:

Kupiła portret tajemniczej dziewczynki. Do sklepu wróciła z krzykiem

Twoja babcia miała rację. Dzieciom podajemy tylko takie pieczywo

Rodzinna legenda okazała się prawdziwa. Mieszkańcy starego domu wezwali policję