Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Tak szczęśliwych dzieci jeszcze w przedszkolu nie widzieliśmy. Niezwykłe metody nauczania
Marta Uler
Marta Uler 10.09.2023 14:59

Tak szczęśliwych dzieci jeszcze w przedszkolu nie widzieliśmy. Niezwykłe metody nauczania

Przedszkole - zabawa w błocie
Green Beans

Jedno z elbląskich przedszkoli jest inne niż wszystkie. Tu dzieci same wybierają sposób, w jaki chcą się przywitać z panią, mogą zrobić prawo jazdy na elektryczny samochodzik lub po prostu wytaplać się w błocie.

Nikt nie lubi sztywnych zasad i powtarzalnych dni, a już na pewno nie dzieci. Trzeba więc przyznać, że kadra tej placówki wie, co robi. Jak widać na zdjęciach i filmach zamieszczanych na Facebooku, w tym przedszkolu dzieci na pewno są szczęśliwe. 

Szczęśliwe dziecko to brudne dziecko

To jest prawda znana nie od dziś. Dziecko jest najbardziej zadowolone, gdy nie musi uważać na to, żeby przypadkiem czegoś nie pobrudzić podczas zabawy. Farby, kleje, brokat, wszelkie szlamy, gluty i plasteliny – to przykre, gdy można się tym bawić tylko przy stole! O ile mama w domu czasem pozwala na odstępstwo, to już na pewno nie przedszkolanka…

W przedszkolach panują konkretne zasady, a każdy dzień porządkuje rutyna. To bywa nudne... Ale w tym miejscu jest inaczej. Żłobek i Przedszkole Mały Europejczyk z Elbląga jest zaprzeczeniem klasycznej placówki. Tu dzieciom pozwala się na wiele, a ich emocje i potrzeby stawiane są na pierwszym miejscu. Każdy chyba przyzna, że zabawa w błocie nie jest standardowym sposobem na zorganizowanie dzieciom czasu!

Tak powinny bawić się dzieci!

Pod postem znalazło się ponad 900 komentarzy. Oto co piszą internauci:

 • „Właśnie to jest to, co przynosi mi uśmiech i wspomnienia z lat młodości: bieganie w czasie letniego deszczu, stawanie pod rynną ze spadającą z dachu wodą, zabawa w kałużach, a zimą szaleństwo w dużych zaspach śniegu.”
   
 • „Ech, aż wróciły wspomnienia z dzieciństwa, brawo Pani Dyrektor tak trzymać”.
   
 • „Niesamowite ! Jestem pod ogromnym wrażeniem placówki. Pierwszy raz widzę tak wspaniale przygotowane zajęcia”.
   
 • „Idealna zabawa na upalny dzień”.
   
 • „Wreszcie coś się normalnego dzieje”.

I tak dalej. Negatywnych komentarzy próżno szukać. A przecież można by się przyczepić choćby do tego, że jakieś dziecko mogłoby zjeść błoto i się zatruć albo skaleczyć w kałuży i złapać tężca... Jakoś nikt się nad tym nie zastanawia, bo radość, jaka maluje się na tych dziecięcych buziach, jest najważniejsza.

Prawo jazdy na rozpoczęcie roku

Kilka dni temu, z okazji rozpoczęcia nowego roku przedszkolnego, dzieci miały niepowtarzalną okazję pokierować prawdziwym samochodem, a konkretnie, małym elektryczny quadem. Porządnie zapięte w pasy dumnie przejeżdżały przez podwórko przedszkola. 

Trzeba przyznać, że jest to budujące widzieć, że są ludzie, którym tak bardzo zależy na dobru dzieci, na ich samopoczuciu, zdrowiu psychicznym, na uśmiechu. Patrząc na ogół placówek przedszkolnych w tym kraju, to wcale nie jest takie oczywiste. Dobrze by było, gdyby te bardziej siermiężne poszukały w internecie czasem jakiejś inspiracji...

Ani śpiworka, ani kredek i plasteliny. Czego może wymagać od rodziców przedszkole?

Zachwycona mama pokazała, co jej dziecko przyniosło z przedszkola. "Oby takich pań było jak najwięcej"

Przedszkole integracyjne – co to jest i czym się różni od zwykłego?

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!
arkana smaku
fot. Julia Pavaliuk, canva.com
To naprawdę proste! Prawdopodobnie robisz to już teraz: nauka wrażliwości — wrażliwość i empatia jest bardzo ważną cechą, która pomaga w zdrowy sposób przejąć się losem zagrożonych zwierząt i słabszych od siebie istot; powiązanie nauki o ekologii z przyjemnością — troska o środowisko powinna być dla malucha przyjemnością. Zamiast straszyć wizją pożarów czy suszy, warto wspólnie obcować z przyrodą, pokazywać jej piękno i zachęcać do dbania o to, co nas otacza; dawanie dobrego przykładu — dzieci bardzo chętnie naśladują swoich rodziców, dlatego warto pamiętać o dawaniu dobrego przykładu w codziennym życiu. Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku potwierdza: „Bardzo wiele mam stawia na ekologiczne produkty dla maleństwa już od pierwszych chwil jego życia, ale same dokonują takich wyborów dużo wcześniej. W ten sposób dziecko bardzo naturalnie naśladuje rodziców”. Ekologiczne zabawy dla dzieci Dzieci, szczególnie najmłodsze, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na środowisko naturalne mają ludzie. Segregowanie śmieci, gaszenie światła, robienie odpowiedzialnych zakupów czy zakręcanie wody podczas mycia zębów wydaje im się mało zrozumiałe i niepotrzebne. Dorastanie z rodzicami, którzy każdego dnia troszczą się o środowisko, uczy maluchy wrażliwości oraz odpowiedzialności społecznej. Wpajanie podstawowych zasad od najmłodszych lat daje im szansę na wyrobienie prawidłowych nawyków, które w nastoletnim i dorosłym życiu będą w pełni naturalne. Nie będzie to dla nich żadnym ciężarem. W jaki sposób wprowadzać do codzienności dziecka troskę o naturalne środowisko i planetę? Wychowanie dziecka w duchu ekologii staje się dziś coraz ważniejsze. Ekologiczne wzorce przekazywane od małego wpływają na kształtowanie się prawidłowych nawyków i zrównoważone czerpanie z dóbr w dorosłym życiu, a dodatkowo przynoszą realne oszczędności w domowym portfelu. Jak przekazać takie podejście maluchom i nieco starszym dzieciom? Nauka ekologii dla maluchów — jak przekazywać podstawowe informacje?
Czytaj dalej
Kujawskie przedszkole miało głodzić dzieci. Ta historia ma drugie dno
Wyżywienie dzieci w przedszkolu
Dziecko alarmuje cię, kiedy odbierasz je z przedszkola, że jest głodne? Bywa, że dania serwowanego tego dnia zwyczajnie mu nie pasowały, więc nie zjadł dość, ale co, jeśli sytuacja powtarza się nagminnie? Kilka dni temu media obiegła informacja, że w jednym z kujawsko-pomorskich przedszkoli dzieci były głodzone. Placówka miała zamawiać o połowę mniej porcji, niż miała dzieci pod opieką. Rodzice pisali, że dzieci "walczą o chrupki kukurydziane", a kontrola sanepidu wykazała liczne nieprawidłowości. Przedszkole obiady zamawiało u zewnętrznego dostawcy, pozostałe posiłki przygotowywano na miejscu.
Czytaj dalej