portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Ani śpiworka, ani kredek i plasteliny. Czego może wymagać od rodziców przedszkole?
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 31.08.2023 09:53

Ani śpiworka, ani kredek i plasteliny. Czego może wymagać od rodziców przedszkole?

śpiworek i kołderka do przedszkola, wyprawka do przedszkola
Fot. Jennifer Murray

Rok szkolny 2023/2024 już za pasem. Rodzice rzucili się do kupowania wyprawek dla szkolniaków i przedszkolaków. Na listach wymagań dla najmłodszych dzieci często można zobaczyć kapcie, szczoteczki do zębów, ale także śpiworki i kołderki.

Czy przedszkole ma prawa żądać, aby rodzice wyposażyli w nie swoje dzieci? Jasne wytyczne w tej sprawie przedstawia Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wielu rodziców może być nimi zaskoczonych. 

Wyprawka dla przedszkolaka

Wyprawka dla 3-latka, który właśnie rozpoczyna przygodę w przedszkolu, powinna zawierać przede wszystkim rzeczy osobiste dziecka. W zależności od placówki, do której dziecko idzie, mogą znaleźć się na niej różne elementy.

Wyprawka przedszkolaka powinna zawierać:

- worek na kapcie,
- kapcie z miękką podeszwą,
- kocyk lub pościel,
- piżamkę, 
- spodenki i koszulkę na zamianę, 
- dodatkową parę skarpetek, 
- szczoteczkę do zębów i pastę.

Poszczególne listy mogą się pomiędzy sobą różnić, jednak najważniejsze są ubrania na zmianę, gdyby dziecko pobrudziło się jedzeniem lub zrobiło siku oraz kapcie, które będą wygodne. Obuwie na zmianę dla przedszkolaka powinno dobrze stabilizować stopę dziecka.

Rodzice wcale nie muszą kupować śpiworków i kołderek do przedszkola. Placówki powinny mieć takie rzeczy na wyposażeniu, choć często to rodzice sami oferują, że przyniosą ulubiony kocyk dziecka na czas leżakowania. Nie daj się jednak wciągnąć w obowiązek kupowania drogiego śpiworka dla dziecka do przedszkola. Nie masz takiego obowiązku. Zamiast drogiej kołderki, niech przedszkolak zabierze ze sobą ulubioną przytulankę. 

Artykuły plastyczne do przedszkola

Choć często można spotkać się, że przedszkola namawiają rodziców na zakup materiałów plastycznych dla dzieci. Nie mają do tego prawa.

Jeśli widzisz na liście wypunktowane bloki rysunkowe, kredki, farby, zeszyty papierów kolorowych - musisz zwrócić uwagę, że przedszkola nie mogą wymagać od ciebie zakupu tych przyborów. Przedszkole ma obowiązek zapewnić materiały plastyczne do pracy dzieciom.

Nie mówimy tutaj o jesiennych liściach, kasztanach czy dodatkowej porcji waty na brodę na figurkę Świętego Mikołaja. Zapotrzebowanie na codzienne zajęcia powinna zapewnić placówka.

Nie ma obowiązku korzystania w przedszkolach z książek, kart pracy czy kart obserwacji dziecka. I placówka nie może wymagać zakupu tych materiałów od rodziców.

W razie wątpliwości rodzice proszeni są o kontakt z kuratorium. 

Co jeszcze dać dziecku do przedszkola?

Najważniejszymi rzeczami, które dziecko powinno otrzymać w wyprawce do przedszkola są jego osobiste rzeczy - ubrania i szczoteczka do zębów. Zawsze warto wyposażyć dziecko w mokre lub higieniczne chusteczki, tych często w przedszkolach brakuje.

Zapytaj w przedszkolu, czy twoje dziecko może nosić ze sobą śniadaniówkę. Bywa, że maluchy nie są głodne akurat w czasie obiadu lub nie odpowiada im konsystencja podanego gulaszu. By dziecko nie cierpiało z głodu, być może powinno posiadać przy sobie niewielką zdrową przekąskę.

Kup również bidon, w którym twoje dziecko będzie miało świeżą wodę. Korzystanie wyłącznie z plastikowych kubeczków oznacza, że często będziesz musiała donosić suche ubrania do przedszkola.

Zobacz też: 

Najgorsze błędy rodziców. To one utrudniają adaptację w przedszkolu

Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć

Śląska tradycja opanowuje całą Polskę. Czy wiesz, co to jest tyta dla pierwszoklasisty?