Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Tę metodę znały już nasze babki. Tak sprawdzisz, kiedy masz dni płodne
Beata Łajca
Beata Łajca 13.02.2024 08:48

Tę metodę znały już nasze babki. Tak sprawdzisz, kiedy masz dni płodne

kalendarz
fot. Portal Parentingowy

Istnieje kilka metod określania dni płodnych, chociażby dostępne w aptekach testy owulacyjne. Ale żeby sprawdzić, kiedy jest idealny czas na zajście w ciążę, wcale nie trzeba testów, kalendarzyków czy jakiś skomplikowanych czynności. Wystarczy tylko czujna obserwacja własnego organizmu.

Nasze ciało daje nam wyraźne sygnały, że właśnie nadszedł ten czas. Świetnym wskaźnikiem płodności jest śluz, który wydobywa się z pochwy zdrowej kobiety przez cały cykl menstruacyjny. Jego wygląd i właściwości różnią się w poszczególnych etapach cyklu, dlatego łatwo rozróżnisz śluz płodny i niepłodny. 

Jak wygląda śluz płodny

Śluz z pochwy to wydzielina, którą produkują gruczoły szyjki macicy. W okresie owulacji jego zadaniem jest ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W dni płodne skład i konsystencja śluzu sprzyjają podtrzymaniu plemników przy życiu i ułatwiają przemieszczanie się ich w kierunku jajeczka.

Śluz płodny zaczyna się pojawiać około 6 dni przed owulacją, a szczyt śluzu następuje w momencie samego jajeczkowania. 

Śluz w dni płodne jest:

  • przejrzysty
  • wodnisty
  • śliski
  • lepki
  • ciągnący.

Jego konsystencja może się kojarzyć z białkiem jaja kurzego. W dni płodne śluzu jest dużo, dlatego możesz czuć wilgoć w pochwie, a twoja bielizna może być mokra. To znak, że przyszedł idealny moment na zbliżenie.

Kopia – Marta L - 2024-02-12T150639.460.jpg
fot. Unsplash

Jak wygląda śluz niepłodny

Śluz w dni niepłodne znacząco się różni. Jest przede wszystkim bardzo gęsty, nieprzejrzysty, czasami zabarwiony na kolor biały lub żółty. Taki śluz pojawia się już po zakończonej owulacji, ale można go obserwować aż do samej miesiączki, a także tuż po niej.

W dni niepłodne nie będziesz czuć wilgoci, a śluz, który zauważysz na bieliźnie, nie będzie zostawiał mokrych plam. Taki rodzaj śluzu nie sprzyja poczęciu, bo nie jest dobrym środowiskiem dla plemników. Śluz niepłodny wskazuje także na to, że szyjka macicy zatyka się czopem śluzowym, co dzieje się w każdym prawidłowym cyklu.

Co oznacza brak śluzu w czasie owulacji

Jeżeli wiesz, kiedy powinnaś jajeczkować, ale nie obserwujesz u siebie płodnego śluzu, może to świadczyć o cyklu bezowulacyjnym. Brak owulacji jest normalny u bardzo młodych dziewcząt oraz w okresie menopauzy. Zdarza się także przy różnych zaburzeniach hormonalnych i w zespole policystycznych jajników.

Brak owulacji może też być efektem wielu chorób, m.in. otyłości, zaburzenia pracy tarczycy czy anoreksji. Jeżeli nie jesteś pewna, czy w twoim organizmie dochodzi do owulacji, zwróć uwagę na to, czy podwyższa się twoja temperatura ciała. To także jedna z oznak zbliżającego się jajeczkowania. 

Taki śluz może zaniepokoić, albo ucieszyć

Czasem możesz zaobserwować śluz z pochwy zabarwiony lekko na brązowo. Jeśli pojawia się tuż przed okresem, to nic niepokojącego, jest po prostu lekko zabarwiony krwią.

Kiedy jednak brązowy śluz pojawia się w połączeniu z bólem, uczuciem pieczenia czy owrzodzeniem, warto udać się do ginekologa. Może to oznaczać zaburzenia hormonalne, mięśniaka macicy lub choroby weneryczne.

Brązowy śluz może także zwiastować ciążę. Jeżeli zauważysz go tuż przed okresem, to może być efektem zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Zobacz także:

Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość

Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka

To może być fałszywa ciąża. Taki test powinien wylądować w koszu

Umęczone i z wiecznymi pretensjami. Tak robimy z matek potwory
Matki z chorymi dziećmi w domu
Jesienią jakoś szło. Ominęły nas grypy, bostonka i ospa, na które chorowali koledzy synka. Na przełomie października i listopada pojawił się mały katarek, ale już po kilku dniach znów dziarsko codziennie chodziliśmy do żłobka. Czułam się matką roku.Ale jak tylko nadeszła zima, zaczął się maraton wszelkich chorób. Mały rozchorował się na początku grudnia i siedzieliśmy w domu aż do stycznia. Synek z nudów roznosił mieszkanie. Ja zadręczałam się wyrzutami sumienia. I myślę, że też kiedyś byłaś na moim miejscu.
Czytaj dalej
Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek
rekrutacja
Rekrutacja do przedszkola 2024 rusza pod koniec lutego. Zapisać można każde dziecko, które w dniu rozpoczęcia rekrutacji ukończyło 2,5 roku. Dzieci sześcioletnie mają obowiązek uczęszczania do placówki, która zapewnia przygotowanie zerówkowe. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko dostanie się do wymarzonego przedszkola, zacznij działać już teraz, ponieważ aby przystąpić do rekrutacji, nie wystarczy tylko złożenie wniosku.Miejsce w przedszkolu przysługuje każdemu dziecku, ale nie wszystkie placówki cieszą się takim samym zainteresowaniem. Kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, pierwszeństwo mają kandydaci z większą liczbą punktów. Pozostali muszą zadowolić się inną placówką. Warto wcześniej skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, których może być naprawdę dużo. 
Czytaj dalej