Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Tę tabelkę narysuj dziecku w zeszycie. Już nigdy się nie pomyli

Tę tabelkę narysuj dziecku w zeszycie. Już nigdy się nie pomyli

zamiana miar i wag przelicznik
Fot. Pixaby/Dx21

Standardowo nauczana matematyka może być trudna dla dzieci. Niektóre zasady mogą wydawać się niezrozumiałe i bardzo skomplikowane.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, która dla uczniów jest szczególnie skomplikowana, jest przeliczanie jednostek miar i wag. Są jednak sposoby, które pozwalają w mig pojąć zasady.

Przeliczanie miar i wag nie jest trudne

Samo zagadnienie nie jest trudne. Przecież tak naprawdę chodzi tylko o "dopisywanie" zer. Jednak tradycyjny sposób przedstawienia tego zagadnienia na lekcjach sprawia, że dzieci zaczynają się w tym gubić.

Na dodatek trudno im zapamiętać, ile metrów ma kilometr i jaką częścią metra jest milimetr. Nauka przeliczania miar i wag zazwyczaj właśnie oznacza mnóstwo uczenia się na pamięć.

Łatwo o pomyłki, bo w głowie te wszystkie zera po prostu się mieszają. Dlatego dzieci często dostają za to słabe stopnie. A jeśli jeszcze trzeba przeliczyć z centymetrów kwadratowych na ary... szczerze mówiąc, to może być trudne nawet dla dorosłych.

Kasia (22).jpg
Fot. Freepik

Łatwy sposób na przeliczanie

Na Instagramowym profilu Matematykagryzie pojawiła się rolka przedstawiająca bardzo prosty sposób, który pomoże dzieciom w nauce przeliczania miar i wag.

Wystarczy narysować prostą tabelkę, w której każda z kolumn będzie oznaczała konkretną miarę. Trzeba je poukładać od największej do najmniejszej, kolejno: tony, kilogramy, dekagramy, gramy albo kilometry, metry, decymetry, centymetry, milimetry.

Dziecko tylko wpisuje cyferki w odpowiednią kolumnę. Do każdej krateczki należy wpisać jedno zero. To bardzo prosty sposób, dziecko od razu widzi, jaki jest wynik. Nie musi nic mnożyć, ani dzielić.

Najlepszy sposób na naukę matematyki

Ten sposób można wykorzystać także do przeliczania jednostek kwadratowych. W tym wypadku każda krateczka oznacza dwa zera. Zasada przeliczania jest dokładnie taka sama.

Autorka rolki zwracają jednak uwagę, że jest to tylko ciekawa metoda, która może usprawnić dziecku naukę matematyki. Radzi: “Najlepiej jeśli dziecko nauczy się na pamięć ile gramów to kilogram itd. Dzięki temu nawet w dorosłym życiu zapamięta te miary a nie będzie rozpisywać na kartce”.

Wyszukiwanie takich prostych metod sprawia jednak, że dzieci nie przerażają się tak matematyką. Liczenie przestaje być przytłaczające i zniechęcające, jeśli szybko i łatwo można podać prawidłowy wynik. Dzięki temu matematyka jest bardziej zrozumiała, a przede wszystkim mniej nudna!

Zobacz także: 

Tym razem Nowacka przesadziła. Nie wszyscy mieszkają w bogatej “warszafce”

"Pusty rocznik" idzie do szkół we wrześniu. Czeka ich wielkie rozczarowanie

Nie popływają, bo mają się modlić. Szkolny basen zamknięty z powodu rekolekcji