Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Czy można spać w łóżku po zmarłym? Nie wszyscy wiedzą, jak powinno się zachować

Czy można spać w łóżku po zmarłym? Nie wszyscy wiedzą, jak powinno się zachować

bliski zmarł w domu
Fot. Shutterstock/evgeniykleymenov

Jest bardzo wiele ludowych wierzeń i ludowych przesądów związanych ze śmiercią i pogrzebem. Dotyczą zachowania się żałobników, tego, jak ubrać zmarłego i co włożyć mu do trumny. A także, co zrobić z jego rzeczami.

Jednym z wierzeń jest to, że nie powinno się spać w łóżku po zmarłym. W tym przesądzie może być ziarenko prawdy.

Łóżko po zmarłym trzeba spalić

Ludowe mądrości były bardzo mocno związane z religią. Jednak było w nich ziarenko (a raczej całkiem duże ziarno) wiary w dusze, które zostają na ziemi i nawiedzają swoich bliskich. Wszystkie te przekonania wynikały ze strachu przed śmiercią i próby oswojenia się z nim.

Niektóre z nich są prawdziwe. Tak jest między innymi w przypadku wyrzucania łóżka po bliskim, który odszedł. Faktycznie, jeśli zmarły długo chorował, leżał przez dłuższy czas lub zmarł w czasie snu, wyrzucenie bądź spalenie łóżka ma dużo sensu.

Chodzi o względy higieniczne. Do materaca przenika pot i wydzieliny ciała, w których znajdują się bakterie. Wypełnienie to dobre środowisko do ich rozwoju. Taki materac bardzo trudno jest wyprać i nie da się go dostatecznie dobrze zdezynfekować, więc lepiej go wyrzucić.

Kasia (17).jpg
Fot. Freepik

Nie każde łóżko trzeba wyrzucić

Jednak czasami pojawiają się informacje, że trzeba wyrzucać każde łóżko po bliskim zmarłym. W niektórych regionach uważa się, że spanie w takim łóżku to wręcz proszenie się o własną śmierć. Czasami można spotkać się z przekonaniem, że zatrzymywanie rzeczy należących do zmarłego gwarantuje, że jego dusza będzie nas nawiedzać.

Nie jest to konieczne ze względu na higienę. Jeśli zmarły odszedł w szpitalu lub w innych okolicznościach, jego łóżko nie jest w żaden sposób naznaczone jego śmiercią. Podobnie jest z rzeczami po zmarłym i pamiątki. Nie każdy chce je zatrzymać, ale z medycznego punktu widzenia można to zrobić. 

Zatrzymywanie rzeczy po zmarłym

Jeśli chodzi o zatrzymywanie rzeczy po zmarłych bliskich, podejście może być różne. Dla niektórych patrzenie na łóżko ukochanej, nieżyjącej osoby może powodować tylko cierpienie i tęsknotę. Tak jak oglądanie jego ubrań czy innych należących do niego przedmiotów.

Inni natomiast mogą bardzo długo nie być gotowi do wyrzucenia rzeczy po zmarłym. Przebywanie z nimi jest im potrzebne i dopiero po przejściu żałoby znajdą w sobie siłę, by je wyrzucić czy oddać.

Jest to zupełnie normalne zjawisko i nie można go przyspieszać. Żałoba to jest proces, ale stratę każdy przeżywa na swój sposób. Najważniejsze to działać w zgodzie z własną intuicją i robić tak, by jak najłatwiej przejść przez ten trudny okres.

Zobacz także:

Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina

3 emocje dziecka, których nie możesz zignorować. Zaniedbane wrócą z podwójną siłą

"Nie boisz się, że będzie samolubny?". Rodzeństwo wcale nie jest dzieciom potrzebne

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?