portalparentingowy.pl Życie rodzinne Ten moment przed zaśnięciem jest kluczowy. Nie uwierzysz, jak wzmocni waszą więź
fot. Shutterstock

Ten moment przed zaśnięciem jest kluczowy. Nie uwierzysz, jak wzmocni waszą więź

25 stycznia 2024

Najpierw tupot bosych stópek, potem skrzypnięcie drzwi i zdanie: "Mamusiu, nie mogę zasnąć". A przecież dziecko ma zapewnione wszystkie potrzeby, odpowiednią temperaturę w pokoju, wygodną poduszkę i ulubioną przytulankę pod pachą.

Przerywasz więc wszystko, co robisz, idziesz z maluchem do jego pokoju i kładziesz do łóżeczka. Dajesz szybkiego buziaka i wychodzisz. A za kilka chwil znów to samo: tupot bosych stópek...

Dziecko nie może zasnąć

Dla dzieci sen to strata czasu, który mogłoby spędzić na zabawie i eksplorowaniu świata. Dlatego zazwyczaj usypianie malucha trwa w nieskończoność. Polega głównie na przynoszeniu mu wody i ciągłym odprowadzaniu go do łóżka po spacerkach do rodziców.

Czasami przedłużające się zasypianie wynika tylko z tego, że dziecko chce się bawić jak najdłużej. Jednak czasami przyczyny leżą głębiej. Maluchy mogą być przebodźcowane lub zbyt rozemocjonowane, żeby zasnąć. Dzieciom w wieku przedszkolnym bardzo często towarzyszy lęk, który uaktywnia się głównie wieczorem i w nocy, kiedy zostaje samo.

Maluch nie potrafi poradzić sobie z emocjami i nie umie samodzielnie się wyciszyć na tyle, żeby zasnąć. A kiedy nawet mu się uda, może wybudzać się z krzykiem. Szuka pocieszenia u rodziców.

Kasia (5).jpg
Fot. Freepik, autor: pvproductions

Kojące przytulanie rodziców

Podejście do spania z dzieckiem jest bardzo różne. Jedni rodzice nie mają nic przeciwko, by pociecha spała w ich łóżku, inni kompletnie sobie tego nie wyobrażają. Jednak chociażby w czasie usypiania warto być z dzieckiem. Zwłaszcza jeśli się boi lub ma w sobie zbyt wiele emocji, by spokojnie zasnąć.

Przytulenie się do mamy jest dla dziecka naturalną potrzebą w kryzysowych chwilach. W końcu jest do tego przyzwyczajone od początku swojego życia. Brałaś na ręce niemowlę, kiedy płakało. Przytulałaś je do siebie podczas karmienia. Głaskałaś po włosach, jeśli było smutne i trzymałaś na kolanach, kiedy się bało podczas wizyty u lekarza.

Za jakiś czas dziecko wyrośnie i nauczy się samo regulować i wyciszać emocje, ale przez kilka pierwszych lat to objęcia mamy są dla niego najlepszym ukojeniem . Bliskość pomaga zrelaksować się, uspokoić i w końcu zasnąć.

Magiczne 3 minuty przed snem

Niekończące się usypianie malucha może być frustrujące. Rodzice też zasługują na trochę czasu dla siebie, chcą spokojnie obejrzeć serial i odpocząć po ciężkim dniu. Poświęcając jednak kilka chwil dziecku przed snem, zwiększasz szanse, że szybciej zaśnie i obędzie się bez tego całego wieczornego szaleństwa.

Chwile tuż przed zaśnięciem są naprawdę magiczne. Dziecko leży już w łóżku, jest spokojne i ma twoją niepodzielną uwagę. To czas, kiedy może opowiedzieć ci o wszystkim, co wydarzyło się tego dnia, co go smuci, a co cieszy. A przy tym przytulić się mocno i spokojnie zasnąć.

Te wyjątkowe minuty przed snem są kluczowe dla budowania relacji. Na co dzień nie mamy za wiele czasu, by spokojnie porozmawiać i okazać sobie uczucia . Chwile przed zaśnięciem są do tego idealne.

Zobacz także:

Mieliśmy być twardzi, jesteśmy niepewni. Cena wychowania w latach 80. jest wysoka

Napisz do matki i jej wybacz. Terapeutka wyjaśnia, na czym polega moc listów terapeutycznych

Te pytania zadaj dziecku każdego wieczora. Nie uwierzysz, jak to wpłynie na waszą relację

Ta historia wywoła lawinę łez. Lekarze z Gdańska uratowali życie małego Aleksa.
Studniówka to nie szkolna akademia. Uczniowie mogą pić, co chcą i bawić się, jak lubią
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Napisz do mnie: katarzyna.kazmierczak-milewska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy