Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Uczniowie odetchnęli z ulgą. Ten dzień przejdzie do historii polskiej edukacji
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 03.04.2024 14:32

Uczniowie odetchnęli z ulgą. Ten dzień przejdzie do historii polskiej edukacji

Uczniowie wchodzący do klasy
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Środa, 3 kwietnia 2024 roku to ewidentnie dzień, który przejdzie do historii w szkołach. Nie chodzi o to, że uczniowie wrócili do placówek po świątecznej przerwie. W życie weszły nowe przepisy, które dotyczą dzieci w szkołach podstawowych.

Praca domowa 2024: klasy I-III

Od 1 kwietnia 2024 roku, obowiązuje nowe rozporządzenie, związane z przepisami w klasach I-III szkoły podstawowej. Nauczyciele nie zadają już prac domowych. Wyjątkiem są ćwiczenia, które usprawniają motorykę małą. 

Co ciekawe wykonywanie tych ćwiczeń będzie obowiązkowe. Nauczyciele za to nie będą mogli wystawiać ocen. Co się zmieni w klasach IV-VIII szkoły podstawowej?

Praca domowa 2024: klasy IV-VIII

Co ciekawe nie tylko edukacja wczesnoszkolna jest zwolniona z zadań, które nauczyciele zadawali uczniom po lekcjach. Klasy IV-VIII szkoły podstawowej będą mieli pracę domową pisemną lub praktyczno-techniczną, ale nie będzie ona obowiązkowa i oceniana. 

Nauczyciele będą mieli prawo przekazać uczniów informacje jeżeli zrobili coś źle i co wymaga poprawy. Ministerstwo Edukacji informuje, że nowe przepisy nie oznaczają, że uczniowie nie będą uczyć się w domu. Nadal trzeba będzie przygotować się do sprawdzianu, bądź kartkówki. 

Praca domowa 2024: nauczyciele je popierają

Portal GłosNauczycielski.pl przeprowadził wśród nauczycieli sondę co myślą o tym, aby zlikwidować prace domowe. 40 procent respondentów stwierdziło, że zmiana powinna być skonsultowana ze środowiskiem oświatowym, 30 procent źle ocenia pomysł, a 18 procent pozytywnie. 

Według publikacji Fundacji Naukowej Evidence Institute, a także Związku Nauczycielstwa Polskiego w 2012 roku uczniowie 7 godzin tygodniowo spędzili na rozwiązywaniu zadań domowych. Tą analizą zostali objęci 15-latkowie. 

Zobacz także: 

Nie będę płacić na cudze dziecko! Rodzice awanturują się o składki w przedszkolu

Chłopiec został brutalnie pobity w szkole. Dyrekcja nie wezwała karetki do skatowanego dziecka

Kolejka przed żłobkiem w Lubaniu. Rodzice stali całą noc, żeby zapisać dziecko

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!