Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Stosowały lek na odchudzanie i zaszły w ciążę. Wielki boom na "ozempicowe dzieci"
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 03.04.2024 09:53

Stosowały lek na odchudzanie i zaszły w ciążę. Wielki boom na "ozempicowe dzieci"

ozempic
Fot. Shutterstock/Marc Bruxelle

Popularny lek na odchudzanie ma niespodziewany skutek uboczny, tak przynajmniej twierdzą pacjentki, które leczenie otyłości zakończyły... ciążą. Lekarze podają dwa powody, nieplanowanych poczęć u tych osób. A kobiety mówią wprost - wcześniej długo starały się bezskutecznie o dziecko, po leczeniu w końcu się udało.

Medycy przestrzegają jednak, żeby Ozempic nie traktować jako leku na niepłodność, bo ten stosuje się tylko w ścisłej kontroli lekarza. Lek może dawać skutki uboczne i stosuje się go wyłącznie w leczeniu niepłodności. 

Ozempic może osłabiać działanie antykoncepcji

"Stosowałam antykoncepcję, ta ciąża była nieplanowana. Wiele razy poroniłam, mam za sobą martwe urodzenia i zdecydowałam się przestać starać o dziecko dwa lata temu. W tym czasie zaczęłam stosować Ozempic i schudłam 70 funtów (ponad 30 kg)" - pisze jedna z użytkowniczek Reddit, która po leczeniu zaszła w ciążę. Ale takich wpisów jest więcej. 

Lekarze wyjaśniają, że tirzepatyd (substancja czynna zawarta w niektórych lekach odchudzających) zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji, leki, które ją zawierają, mogą wpływać na wchłanianie leków antykoncepcyjnych, zmniejszając ich skuteczność. Ozempic jej nie zawiera, jednak semaglutyd, który jest tu substancją czynną, ma podobne (choć łagodniejsze) działanie i może wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Kopia – Marta L - 2024-04-02T153453.382.png
Fot. Pixabay/GabiSanda

Szczuplejszym łatwiej zajść w ciążę

Bijący rekordy popularności lek na odchudzanie może ułatwiać pośrednio zajście w ciążę w przypadku otyłych pacjentek. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnił na łamach "People" dr Iman Saleh, położnik i ginekolog oraz ekspert ds. otyłości na oddziale bariatrii w Northwell. 

"Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają estrogen, a estrogen może mieć negatywny wpływ na jajniki pod względem zmniejszenia lub dysfunkcji owulacji. Może mieć również negatywny wpływ na wyściółkę endometrium" - mówił. Przyznał tym samym, że Ozempic nie tyle ułatwia zajście w ciążę, co pomaga wyeliminować przyczynę niepłodności, jaką u niektórych kobiet jest otyłość. 

Ozempic nie leczy niepłodności

"Z naukowego punktu widzenia leki te mogą ułatwić zajście w ciążę. Ale pacjenci muszą być ostrożni, ponieważ przyjmowanie ich w czasie ciąży może mieć niebezpieczne konsekwencje, biorąc pod uwagę, że mogą pozostawać w organizmie po zakończeniu leczenia" -  przestrzegała w rozmowie z "USA Today" dr Allison Rodgers, położniczka-ginekolożka oraz endokrynolożka w Fertility Centers of Illinois.

Warto pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia mogą zwiększyć szansę na poczęcie dziecka. Kobiety o BMI wyższym niż 30 mają ponad dwa razy częściej problemy z zajściem w ciążę. Zwiększa się u nich także ryzyko cukrzycy ciążowej, poronień, oraz powikłań okołoporodowych. 

Zobacz także:

Zacznij od przychodni, a nie sypialni. Zdrowa ciąża wymaga przygotowań

Przyszli ojcowie powinni uważać na te leki. Ich zażywanie może poważnie zaszkodzić dziecku

Mądry tata ma mądre dzieci. Pod warunkiem że po pracy robi tę rzecz

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!