Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Test ciążowy może dawać fałszywy wynik. Kiedy jest najbardziej wiarygodny?

Test ciążowy może dawać fałszywy wynik. Kiedy jest najbardziej wiarygodny?

kobieta trzymająca test ciążow
Fot. Freepik

Najczęściej zaleca się zrobienie co najmniej dwóch testów ciążowych. Niestety bywają zawodne i wynik nie musi być zgodny z prawdą. Przyczyn nieprawidłowego wyniku może być kilka.

Czasami to po prostu wadliwość produktu lub nieprawidłowe przechowywanie w hurtowni czy w aptece. Czasami jednak został wykonany w złym momencie i jest za wcześnie, by cokolwiek wykrył.

Domowe testy ciążowe

Testy ciążowe mogą różnić się między sobą pod kilkoma względami. Wszystkie jednak działają na jednej zasadzie — wykrywają obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Jest to hormon produkowany w organizmie kobiety tuż po zapłodnieniu.

Testy ciążowe różnią się poziomem czułości. Czyli tym, jaką ilość hCG mogą wyczuć w moczu. Im większa czułość, tym wcześniej po zapłodnieniu mogą wykryć ciążę. Zrobienie testu wcześniej, niż zaleca producent, może sprawić, że wynik będzie fałszywie negatywny.

Kasia - 2024-04-19T153305.911.jpg
Fot. Freepik

Kiedy zrobić test ciążowy

Duża część testów wykrywa ciążę dopiero kilkanaście dni po zapłodnieniu. Przyjmuje się więc, że najbardziej wiarygodny jest wynik uzyskany po dniu, w którym miała przyjść miesiączka.

Jednak są na rynku testy o większej czułości. Je można zrobić nawet kilka dni po zapłodnieniu. Wykrywają ciążę 8-10 dni po stosunku. W tym samym czasie można zrobić badania poziomu hCG z krwi.

Wynik fałszywie pozytywny

Testy ciążowe nie są nieomylne. Ich skuteczność szacuje się na 98-99 proc. A to oznacza, że 1-2 testy na 100 pokazują fałszywy wynik. Do tego czasami zdarza się, że kobieta ma podwyższony poziom hormonu hCG, ale nie jest to wcale związane z ciążą.

Wynik fałszywie pozytywny zdarza się w przypadku niektórych chorób. Wysokie stężenie hCG pojawia się także przy schorzeniach nerek i tarczycy i przyjmowaniu niektórych leków, zwłaszcza antydepresantów. Fałszywy wynik pozytywny mogą mieć także kobiety wchodzące w okres menopauzy.

Zobacz także:

Fikuśne majtki nie dla przyszłej mamy. To one odpowiadają za nieudane starania o dziecko

Oznaki, że twój facet nie jest gotowy na dziecko. Decydują drobnostki

Który termin porodu jest prawidłowy? Ten z karty ciąży, czy z USG?