Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka
Marta Uler
Marta Uler 18.06.2024 14:21

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka

dziewczynka
Fot. Shutterstock/IgorGolovniov

W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak swojego dziecka. A szkoda, bo Bronisława to imię piękne, urocze, w dodatku o ciekawym znaczeniu. 

Czy nazwać maluszka ulegając modzie? Czy może wybrać mu imię oryginalne, takie, żeby na żadne inne dziecko w przedszkolu nikt tak nie wołał? Jeśli wolisz tę drugą opcję, mamy wspaniałe i urocze imię dla dziewczynki. 

Bronisława brzmi godnie

Bronisława to imię, które, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, nadano dziewczynkom ostatnio w 2022 roku. I były to tylko 4 maleństwa. W ubiegłym roku już nikt nie nazwał tak swojego dziecka. A szkoda, bo Bronia to imię piękne, urocze, w dodatku o ciekawym znaczeniu. 

Jeżeli wkrótce na świecie pojawi się twoja córeczka, pomyśl, czy nie byłoby to idealne imię dla niej. Przyjemnie się je zdrabnia, ale przede wszystkim jest wyjątkowe i unikalne. Nic dziwnego, że dawniej tak chętnie nadawano dzieciom to imię. Wśród najstarszego pokolenia wiele jest jeszcze Broni. 

Fot. Pixabay/AdinaVoicu

Co oznacza imię Bronisława?

To staropolskie imię pochodzące co najmniej z XIII wieku, w każdym razie, według zachowanych dokumentów, wtedy właśnie zaczęto je nadawać dziewczynkom. Imię składa się z dwóch elementów: "broni" oraz "sława". "Broni" pochodzi od słowa "bronić" oznaczającego "chronić" lub "bronić", natomiast "sława" oznacza "chwałę" lub "sławę". W związku z tym imię Bronisława można przetłumaczyć jako "ta, która broni sławy" lub "ta, która przynosi sławę".

Bronisława zatem to imię, które podkreśla odwagę, ochronę i honor. W imiennikach możemy znaleźć informację, że oznacza także kobietę towarzyską, rodzinną, która lubi przebywać w gronie najbliższych osób. Cechuje ją pewność siebie, dzięki czemu przyciąga do siebie ludzi. Bez problemu nawiązuje relacje, jest szczera i otwarta.

Kobieta, która nosi imię Bronisława, jest silna i nieugięta. W pracy – ambitna i pracowita, dzięki czemu bez trudu osiąga to, czego pragnie. Sukcesy zawodowe są wręcz wpisane w jej charakter, to niemożliwe, by coś pokrzyżowało jej plany. Z kolei w życiu prywatnym jest dobra, ciepła i czuła. Zawsze można na nią liczyć. 

Bronisława – imieniny i zdrobnienia

Imię Bronisława ma kilka uroczych zdrobnień. Oto niektóre z nich: Bronia, Broneczka, Bronka, Bronusia. Mała Bronia to sama słodycz! 

Bronisława obchodzi imieniny kilka razy w roku. Najpopularniejsze są te przypadające na 1 września, ale poza tym Bronki świętują:

  • 18 sierpnia,
  • 3 września, 
  • 6 października, 
  • 30 stycznia.

Słynne Bronisławy:

  • Bronisława Wajs-Papusza – poetka,
  • Bronisława Zamachowska – młoda aktorka,
  • Bronisława Dłuska – polska lekarka, ginekolożka, siostra Marii Skłodowskiej-Curie,
  • Bronisława Kawalla – polska pianistka. 

Zobacz także:

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś niewielu rodziców decyduje się nazwać tak dziecko

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci