Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > To ostatnia szansa na dyżur wakacyjny. Jeśli ci zależy, musisz się spieszyć!
Marta Uler
Marta Uler 22.04.2024 10:48

To ostatnia szansa na dyżur wakacyjny. Jeśli ci zależy, musisz się spieszyć!

plac zabaw
Fot. Pixabay/Marzena7

Publiczne przedszkola mają to do siebie, że w wakacje mają... wakacje. Lipiec i sierpień są więc bardzo trudnymi miesiącami dla wielu pracujących rodziców. Nie każdy może pozwolić sobie na tak długi urlop i nie każdy może zapewnić dziecku należytą opiekę w tym czasie, np. u babci.

Rozwiązaniem są dyżury wakacyjne, które w placówkach odbywają się na zmianę. By jednak móc z nich skorzystać, trzeba być czujnym. Tu obowiązują zapisy, a odpowiedni wniosek trzeba złożyć w ściśle określonym terminie. Zostało już niewiele czasu!

Dyżur wakacyjny w przedszkolu

W lipcu i sierpniu w przedszkolach następuje czas na pewne potrzebne reorganizacje i remonty. W tym czasie praktycznie nie ma już zajęć dla dzieci. W końcu są wakacje. Jednak mało który rodzic może wziąć aż tak długi urlop w pracy... I tu zaczynają się problemy.

Co "zrobić” z dzieckiem w lato? Nawet jeśli na zmianę z partnerem weźmiemy urlopy (co wyklucza rodzinne spędzenie wakacji!), zwykle i tak zostanie nam miesiąc do zagospodarowania. Nie każdy ma do dyspozycji, chętną do pomocy przy dzieciach rodzinę, babcie, czy ciocie, do których można wysłać pociechy choć na parę dni. Rozwiązaniem może okazać się tu dyżur wakacyjny w przedszkolu.

Fot. Pixabay/OleksandrPidvalnyi

Wniosek na dyżur wakacyjny

Placówki organizują latem dyżury. Dzięki temu można zapisać dziecko do własnego lub innego przedszkola i zapewnić mu zajęcie oraz opiekę na czas, kiedy musimy być w pracy. Ale, by do tego doszło, musimy pilnować ważnych terminów i spełnić wymogi formalne.

W całym kraju wygląda to nieco inaczej. Dla przykładu, w stołecznych przedszkolach na dyżur wakacyjny obowiązuje system elektroniczny. Wnioski należało wprowadzać od 4 do 19 kwietnia. A tylko do 22 kwietnia – czyli do dziś! – do godz. 16.00, należy ten wniosek złożyć. Albo przez internet, podpisując profilem zaufanym, albo drogą tradycyjną – zanieść do odpowiedniego przedszkola papierowy wniosek. 

Turnus wakacyjny w przedszkolu

Jeden stołeczny turnus trwa trzy tygodnie. Jeśli dla rodziców to wciąż mało, mogą także zapisać dziecko do innego przedszkola, na drugi, albo i trzeci turnus. W warszawskich przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych w tym roku będą trzy: 

  • pierwszy turnus: 1-19 lipca,
  • drugi: 22 lipca - 9 sierpnia,
  • trzeci: 12–30 sierpnia.

Zobacz także:

W tym roku wolnego od szkoły jest zatrzęsienie. W maju trzeba wziąć 19 dni urlopu

Ile zarabiają nianie? Od stawek za godzinę, aż kręci się w głowie

Nauczycielki powinny, ale wcale nie chcą. Jak to jest z podcieraniem w przedszkolu?