Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola
Marta Uler
Marta Uler 14.03.2024 09:47

Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola

Jak wybrać przedszkole
Fot. Freepik

Wybór żłobka lub przedszkola to wielka sprawa. W końcu ma to być miejsce, w którym dziecko spędzać będzie dużą część swojego życia. W wielu miastach Polski rekrutacja nadal trwa, a rodzice muszą zdecydować się na wybór placówki.

Z drugiej strony nie mamy gwarancji, że dziecko zostanie przyjęte do tej placówki, która wskażemy jako pierwszą. Ten wybór ograniczony jest dostępnością miejsc, jednak są takie kwestie, na które mamy wpływ. Możemy przecież składać dokumenty tylko tam, gdzie spełnione są nasze oczekiwania. A co jest takiego najważniejszego, co powinien mieć żłobek lub przedszkole?

Rekrutacja do żłobków i przedszkoli trwa

Żłobki rządzą się innymi prawami i tam rekrutacja trwa przez cały rok, w miarę zwalniania się miejsc. Co do przedszkoli – jest różnie. W Warszawie rekrutacja zaczęła się dopiero 5 marca, ale w wielu polskich miastach trwa już od dawna. Wnioski do przedszkoli składa się także na różne sposoby. Często drogą tradycyjną, która polega na wysłaniu bądź zawiezieniu podania do danej placówki, lub za pośrednictwem wniosku elektronicznego. 

To wszystko jednak nie ma znaczenia. Efekt jest ten sam – dziecko wkrótce zacznie chodzić do przedszkola lub żłobka. Będzie tam spędzać naprawdę dużo czasu, większą część dnia. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by to przedszkole/żłobek odpowiadało naszym oczekiwaniom. 

W wielu mniejszym miastach i wsiach nie ma zbyt wielkiego wyboru pod tym względem, więc dzieci będą chodzić po prostu tam, gdzie zostaną zapisane. Ale jeśli tylko możesz mieć na coś wpływ, nie rezygnuj z tego. Zwykle jest tak, że składa się podanie do kilku placówek, warto więc im się przyjrzeć i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Fot. Pixabay

Jakie przedszkole wybrać? Który żłobek będzie najlepszy?

Na co konkretnie zwracać uwagę podczas wyboru placówki dla naszego dziecka? To jest sprawa indywidualna. Jeśli brzdąc ma jakieś alergie, zwróćmy uwagę na kuchnię w przedszkolu czy żłobku. Jeżeli zależy nam, by rozwijał swoją empatię, poszukajmy placówki z grupami integracyjnymi i zaznaczmy, że chcemy, bo do takiej przypisano nasze dziecko. 

Pediatra Monika Działdowska, która prowadzi na Instagramie profil @peditranazdrowie, wskazuje na jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię, na którą na pewno warto zwrócić uwagę:

@pediatranazdrowie Na Waszą prośbę wrzucam moje ostatnie story w formie postu, żeby móc zapisać lub komuś wysłać (cała pogodanka 3,5 min. na moim profilu IG i FB). Ciekawa jestem czy w Waszych placówkach jest wychodzenie na powietrze codziennie czy tylko w ciepłe dni? #żłobek #przedszkole #nauczyciel #przedszkolaki #zdrowedziecko #pediatranazdrowie ♬ dźwięk oryginalny - Pediatra na Zdrowie

"Moim zdaniem powinno się wybierać placówki, które mają jak największy plac zabaw. Dzieci nie tylko muszą mieć miejsce, by się poruszać na paru metrach kwadratowych, ale pobiegać, powspinać się, i mieć możliwość ruchu wydolnościowego. Muszą się poganiać, żeby ich serce szybciej pracowało i układ krwionośny się rozwijał”.

Plac zabaw to jest kwestia podstawowa

Ważne też, by ten plac zabaw był blisko placówki, najlepiej na jej podwórzu, bo jeśli maluchy będą musiały przejść choćby 15 minut, to między śniadaniem a obiadem – a trzeba też wziąć pod uwagę, że ubieranie się trochę trwa – zostanie im już mało czasu na zabawę. Jeśli plac zabaw znajduje się przy placówce, kiedy jest ciepło, dzieci mogą spędzać tam całe popołudnia w oczekiwaniu na rodziców. 

Doktor Działdowska poskreśla jeszcze jedną kwestię, z której tak naprawdę zdaje sobie sprawę niewielu rodziców: 

U dzieci w pierwszych latach życia, mózg nie rozwija się przez to, że mają zajęcia z plastyki, muzyki, angielskiego, czy czegoś innego. W pewnym stopniu tak, ale w dużo mniejszym, niż kiedy dziecko rozwija się motorycznie, czyli fizycznie. I jeżeli chcecie mieć mądre dzieci, to muszę się one jak najwięcej nie uczyć, tylko jak najwięcej ruszać. Pewne struktury mózgu odpowiadające np. za umiejętność mowy, albo języków, albo liczenia, to są te same struktury, które rozwijają się przez ruch. 

Każde dziecko ma prawo chodzić do przedszkola

Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że nie każde dziecko może dostąpić tego "zaszczytu”, by móc chodzić do przedszkola. Składaliśmy podania do wielu placówek, a miejsc i tak nie było. Warto więc wiedzieć, że te czasy minęły. Jeśli nawet, z braku wystarczającej liczby punktów, twoje dziecko nie dostanie się do wybranego przedszkola, jeszcze nic straconego. Możesz napisać odwołanie i gdzieś to miejsce się znajdzie.

Na stronie gov.pl czytamy:

Dzieci, które mają 6 lat, muszą chodzić do przedszkola. Jeśli twoje dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta zapewni mu miejsce w przedszkolu. Urząd gminy lub miasta ma też obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom, które mają 3, 4 i 5 lat, jeśli ich rodzice chcą, aby ich dzieci chodziły do przedszkola.

Zobacz także:

Rodzice mają obłęd w oczach. Mało której imprezy w przedszkolu nienawidzą bardziej

W przedszkolu aniołek, a w domu urządza piekło. Dlaczego dziecko się tak zachowuje?

Rodzice nie mają pojęcia, co się dzieje! Panie z przedszkola robią tak, by mieć święty spokój

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco