Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Tyle dni zostało do końca roku szkolnego. W tym roku nauki już nie będzie

Tyle dni zostało do końca roku szkolnego. W tym roku nauki już nie będzie

biegnące dzieci
Fot. Freepik/master1305

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie już się cieszą i nic dziwnego, na pewno potrzebują wakacyjnego wytchnienia. Chociaż trzeba przyznać, że tak naprawdę w drugim semestrze za bardzo się nie przemęczali.

Tuż po feriach były rekolekcje, potem Wielkanoc, zaraz potem majówka. Teraz trwają matury, w czasie których młodsi uczniowie szkół średnich mają wolne. Do wakacji jeszcze półtora miesiąca, ale tak naprawdę za dużo nauki już nie będzie.

W maju jest sporo wolnego

Maj, oczywiście, zaczyna się od wolnych dni. Tym razem było ich sporo, ponieważ Święto Pracy wypadało w środę, więc uczniowie mieli wolne aż trzy dodatkowe dni. Tuż po majówce rozpoczęły się matury. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych to były dodatkowe trzy dni wolnego.

Teraz dodatkowa przerwa w nauce czeka jeszcze uczniów podstawówek. 14-16 maja odbywają się egzaminy ósmoklasistów i młodsi uczniowie nie mają zajęć. Oczywiście mogą przyjść do szkoły (placówka powinna zorganizować im dyżur opiekuńczy), ale nie muszą tego robić.

Kasia - 2024-05-10T132545.336.jpg
Fot. Freepik/prostooleh

Nie zostało już dużo do wakacji

Ale to nie koniec wolnych dni w maju. W tym miesiącu wyjątkowo jest także Boże Ciało. To święto zawsze wypada w czwartek, a piątek jest najczęściej wolny ze względu na tak zwane godziny dyrektorskie. Uczniowie więc mają wolne kolejne dwa dni w tym miesiącu.

Wiele wskazuje na to, że nauki już prawie nie będzie. Tak naprawdę uczniowie szkół podstawowych będą w szkole jeszcze tylko 10 dni, a ponadpodstawowych - 13. I już zacznie się czerwiec.

Ten miesiąc także nie będzie obfitował w naukę. Teoretycznie uczniowie będą chodzić do szkoły przez 15 dni, ale oceny wystawia się wcześniej. Szkoła sama ustala terminy, w których powinno się to odbyć. Są zapisane w statucie, ale najczęściej jest to 7-10 dni przed końcem roku szkolnego.

Wakacje zaczynają się wcześnie

W tym semestrze wydaje się, że wakacje zaczynają się wcześniej niż zwykle. Zakończenie roku jest już 21 czerwca. To oczywiście piątek. Faktycznie w tym roku wakacje wypadają wcześnie, ale zgodnie z zasadami: jest to zawsze pierwszy piątek po 20 czerwca.

W tym roku wakacje nie tylko zaczynają się wcześniej, ale też później kończą. Dzieci wracają do szkoły dopiero 2 września. Na razie jednak nie muszą się nad tym zastanawiać, pozostaje tylko dociągnąć do końca roku szkolnego i już można odpoczywać!

Zobacz także:

W drugim semestrze nie ma czasu na naukę. Nie uwierzysz, ile dni zostało do wakacji

Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Tu rok szkolny dzieli się na cztery, a nie na dwa semestry. Zgadniecie, co to za kraj?