Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Tu rok szkolny dzieli się na cztery, a nie na dwa semestry. Zgadniecie, co to za kraj?

Tu rok szkolny dzieli się na cztery, a nie na dwa semestry. Zgadniecie, co to za kraj?

dzieci przed szkołą
Fot. Freepik

System edukacji jest w zasadzie podobny do tego, który jest w większości Europejskich krajów. Różni się tylko tym, kiedy zaczyna się i kończy nowy rok szkolny. Obowiązek szkolny trwa natomiast do 16 roku życia, a uczniowie mają więcej zajęć praktycznych, które mogą przydać im się w dorosłym życiu.

O jakim państwie mowa? Oczywiście o Australii. Tutaj dzieci zaczynają wakacje w okolicach Bożego Narodzenia. Przerw w nauce jest więcej, bo rok szkolny dzieli się na cztery, a nie na dwa semestry.

Szkoła w Australii

Edukacja szkolna w Australii trwa około 13 lat. Dzieci zaczynają naukę w roku, w którym kończą 6 lat, a obowiązek szkolny trwa do ukończenia 16 roku życia. Początkowo maluchy w wieku 4-5 lat idą do przedszkola, które jest prowadzone przy szkole podstawowej.

Do niej dzieci trafiają jako 6-7-latki. Sama szkoła trwa 6 lub 7 lat. Po niej dzieci idą obowiązkowo do secondary school, czyli do odpowiednika naszego gimnazjum. Nauka trwa tam 3 lub 4 lata. Po tym czasie, po 10 latach nauki, uczniowie mogą zrobić sobie rok przerwy. To czas, kiedy mogą zrobić praktyki zawodowe.

Po "gimnazjum" mogą iść do szkoły średniej drugiego stopnia, czyli odpowiednika naszego liceum. Nauka tam trwa 2 lata i kończy się egzaminem dojrzałości. Po zakończeniu tego poziomu edukacji młody człowiek może zdecydować się na studia wyższe, kursy zawodowe lub po prostu iść do pracy.

Kasia - 2024-04-26T145551.711.jpg
Fot. Freepik

Rok szkolny jest inaczej podzielony

W całej Europie rok szkolny zaczyna się po letnich wakacjach, pod koniec sierpnia albo we wrześniu. W Australii jednak jest inaczej — jest dopasowany do końca roku kalendarzowego. Uczniowie kończą szkołę w okolicach Bożego Narodzenia, więc wakacje zbiegają się z przerwą świąteczną. Trwają 6 tygodni.

Warto zwrócić uwagę, że w grudniu w Australii jest ciepło — panuje tam taka pogoda, jak w naszym klimacie ciepłą wiosną. Uczniowie zaczynają nowy rok szkolny w styczniu.
Mają jeszcze trzy inne przerwy, takie jak u nas ferie. Trwają 10-14 roboczych i są związane z zakończeniami semestru — tutaj każdy rok dzieli się na cztery okresy.

Lekcje zazwyczaj zaczynają się między 8:30 a 9 i trwają do 15. Jest tak na każdym etapie edukacji. Maluchy mogą zostać w szkolnej świetlicy do 17-18, zanim odbiorą ich rodzice.

Najważniejsze umiejętności praktyczne

Australijskie szkoły nie wyróżniają się szczególnie w międzynarodowych rankingach i statystykach. Ale to dlatego, że w tym państwie stawia się nie na umiejętności akademickie i wkuwanie danych, a na umiejętności praktyczne, na przykład podstawy inwestowania na giełdzie.

Stawia się także nacisk na integrację, działalność społeczną i aktywność fizyczną. Nauczyciele starają się integrować naukę z codziennym życiem. Uczniowie mają zajęcia także o ekologii i zrównoważonym rozwoju.

Rodzice są bardzo zaangażowani w sprawy szkolne. Biorą udział zarówno w nauce, jak i w życie społeczności szkolnej. Są w ciągłym kontakcie z nauczycielami. Ich drzwi są także otwarte dla uczniów — zawsze mają czas, żeby z nimi porozmawiać przed lekcjami.

Zobacz także:

Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka? Niektórym nie mieści się to w głowie

Zaczynają szkołę w wieku 4 lat, ale to i tak najszczęśliwsze dzieci na świecie. Jak Holendrzy to robią?

W drugim semestrze nie ma czasu na naukę. Nie uwierzysz, ile dni zostało do wakacji

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Nie każde dziecko jest gotowe na szkołę. Wyjaśniamy, jak odroczyć obowiązek szkolny
chłopiec w szkole
Nie każde dziecko jest gotowe iść do szkoły wtedy, gdy nakazują to przepisy polskiego prawa. Dla takich dzieci jest przewidziane odroczenie obowiązku szkolnego. Ale żeby uzyskać dodatkowy rok na przygotowanie do kolejnego etapu edukacji, trzeba wywiązać się z kilku formalności.Ostatnim dniem na złożenie wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego jest 31 sierpnia. Ale sam wniosek to za mało. Dziecko musi mieć odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a jej uzyskanie wymaga czasu. Koniec kwietnia to ostatni moment, żeby się o to postarać.
Czytaj dalej
Jak przetrwać sezon pylenia? Najlepsze porady od mikrobiologa z firmy Dyson
alergia pylenie roślin
alergia pylenie roślin
Alergia to stan, w którym układ odpornościowy niewłaściwie reaguje na substancję z pozoru niegroźną dla organizmu [1]. Substancje, które wywołują reakcję alergiczną, nazywamy alergenami.W Polsce ponad 40 proc. ludzi zmaga się z różnymi alergiami, a liczba chorych szybko rośnie[2]. Jedną z dziesięciu najczęściej spotykanych alergii na świecie jest alergia na pyłki (określana również mianem kataru siennego) [3].Jeśli o określonych porach roku dręczą Cię takie objawy, jak ciągłe kichanie, katar, łzawienie oczu i drapanie w gardle, może to oznaczać, że masz alergię, czyli uczulenie na pyłki roślin. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że sezon pylenia przypada na wiosnę. Jednakże w zależności od miejsca i klimatu okresy pylenia roślin rozpoczynają się w różnych porach roku i trwają dłużej lub krócej. Pyłki mogą więc otaczać nas przez cały rok - wyjaśnia Joanne Kang, Lead Research Scientist w firmie Dyson.Chociaż objawy można kontrolować medycznie, warto dowiedzieć się więcej o tym, na co jesteśmy uczuleni, aby móc skuteczniej przewidywać, kiedy alergia może się nasilić i w razie potrzeby szybko podjąć środki zaradcze.
Czytaj dalej