Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Tylko do tego wieku dzieci mogą jeździć komunikacją za darmo. Potem rodzice płacą karę

Tylko do tego wieku dzieci mogą jeździć komunikacją za darmo. Potem rodzice płacą karę

darmowa komunikacja miejska
Fot. Iberion

Dzieci najczęściej mają duże zniżki w środkach transportu publicznego. Na znaczną ulgę można liczyć w pociągach i autobusach dalekobieżnych. Niższe opłaty są dostępne także dla uczniów korzystających z komunikacji miejskiej.

W niektórych miastach dzieci w ogóle jeżdżą za darmo i rodzice nie muszą kupować im biletu. U różnych przewoźników wygląda to inaczej, w niektórych przypadkach uczniowie muszą mieć dokumenty, które potwierdzają ich uprawnienie do bezpłatnego przejazdu.

Dzieci za darmo w komunikacji miejskiej

W wielu miastach polski dzieci jeżdżą komunikacją miejską za darmo. Biletu zazwyczaj w ogóle nie muszą mieć niemowlęta i maluchy. W niektórych miastach małe dzieci nie potrzebują żadnego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do darmowego przejazdu.

Zazwyczaj kontrolerowi wystarcza oświadczenie dorosłego, który podróżuje z dzieckiem. W niektórych miastach, jak na przykład w Szczecinie, trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający wiek dziecka. Może to być dowód osobisty, ale ponieważ dla dzieci nie jest obowiązkowy, wystarczy książeczka zdrowia.

Kasia (65).jpg
Fot. Freepik

Limity wieku dla dzieci

Najczęściej darmowe przejazdy są do 7 roku życia. Prawo do nich nie wygasa w dzień urodzin, zazwyczaj trwa do 30 września tego roku, w którym dziecko skończy siedem lat.

Tak jest na przykład w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Tak naprawdę każdy przewoźnik może mieć swoje wymagania i w każdym mieście może być inaczej. W Łodzi dzieci jeżdżą za darmo do 4 roku życia.

Największe udogodnienia mają rodzice dzieci w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i we Wrocławiu. Na Śląsku dzieci jeżdżą za darmo do ukończenia 16 roku życia. Uczniowie wrocławskich podstawówek i szkół ponadpodstawowych nie płacą za bilet do ukończenia 21 roku życia.

W niektórych miastach starsze dzieci płacą tylko symboliczną opłatę. W Łodzi maluchy powyżej 4 roku życia podróżują komunikacją miejską na Bilecie Juniora za 15 zł miesięcznie lub 144 zł rocznie.

Dodatkowe dokumenty uprawniające do darmowych przejazdów

Warto jednak wiedzieć, że po osiągnięciu limitu wieku, dzieci nie muszą płacić za pełny bilet. Miasta proponują rozwiązania, które pozwalają na tańsze przejazdy. Jednak najczęściej to się łączy z koniecznością załatwienia różnego rodzaju formalności.

W Warszawie uczniowie mogą bezpłatnie jeździć po mieście pod warunkiem wyrobienia Karty Ucznia. Dokument mogą uzyskać osoby chodzące do stołecznych szkół podstawowych. W Szczecinie uczniowie także jeżdżą za darmo, pod warunkiem posiadania Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej.

W Krakowie bezpłatnie jeżdżą dzieci z rodzin wielodzietnych, które posiadają Krakowską Kartę Rodzinną. Jest to ulga dla rodzin, które mają troje lub większą liczbę dzieci.

Takie ulgi to duże ułatwienie dla rodziców. Tym bardziej że od 9 roku życia dzieci mogą jeździć samodzielnie. Autobus czy tramwaj to lepsze rozwiązanie niż podwożenie samochodem. Często szybsze, a przede wszystkim tańsze.

Zobacz także:

Czy można zapisać dziecko do takiej szkoły, jaka nam się podoba?

500 zł co miesiąc, albo 8 tysięcy do ręki. Małżeństwa z długim stażem mogą liczyć na pieniądze

Dodatkowe 400 złotych dla rodziców szkolniaków. Złóż wniosek, a dostaniesz pieniądze już w wakacje

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco