Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > W tym wieku dziecko może samodzielnie jeździć do szkoły?

W tym wieku dziecko może samodzielnie jeździć do szkoły?

Nastolatki przy tramwaju
Fot. East News/Paweł Wodzyński

Rodzice często odwożą pociechy do szkoły samochodem lub komunikacją miejską. Zastanawiają się jednak, czy nie wygodniej byłoby, gdyby dziecko samo dojeżdżało na zajęcia. Zwłaszcza jeśli to tylko kilka przystanków.

Jednak nie wszystkie dzieci mogą samodzielnie korzystać z komunikacji miejskiej. Wiek, od którego dzieci mogą korzystać z transportu publicznego, jest określony przepisami.

Dzieci w komunikacji miejskiej

Tak właściwie polskie prawo nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od jakiego wieku dziecko może samodzielnie jeździć komunikacją miejską. To zazwyczaj określone w regulaminie zarządu transportu, więc w każdym mieście może być inaczej.

Jedno jest pewne — do 7 roku życia dziecko nie może zostać samo. Trzeba mu towarzyszyć na ulicy i właśnie w komunikacji miejskiej. Maluch powinien znajdować się pod opieką dorosłych lub starszego rodzeństwa, które ma co najmniej 10 lat.

Za pozwolenie dziecku do 7 lat na samodzielne poruszanie się komunikacją miejską czy chodzenie po ulicy rodziców czeka kara grzywny. Jeśli dziecku będzie groziło niebezpieczeństwo, konsekwencje prawne sięgają do 3 lat pozbawienia wolności.

Kasia (42).jpg
Fot. Freepik

Samodzielna jazda komunikacją miejską

Wiek dzieci, które mogą jeździć samodzielnie komunikacją miejską, może być ustalony przez przewoźnika w regulaminie. Jak powiedziała mecenas Barbara Urbaniak w rozmowie z Jedynką Polskiego Radia: “Przyjmuje się, że samodzielne przemieszczanie się komunikacją miejską jest dozwolone (…) od 9. roku życia”. 

Dotyczy to tylko autobusów i tramwajów i trzeba pamiętać, że w niektórych miastach może być inaczej. Jeśli chodzi o korzystanie z pociągów podmiejskich, granicę wieku ustala przewoźnik. Mogą się różnić, ale najczęściej to 12-13 rok życia.

Przepisy a gotowość dziecka

Przepisy to jedno, warto jednak zwrócić także uwagę na gotowość dziecka do samodzielnej podróży. Chodzi zarówno o jego odpowiedzialność, jak i to, czy jest przygotowane na to, jak reagować w różnych sytuacjach.

Dzieci dojrzewają w różnym tempie, więc rodzice sami powinni zdecydować, czy ich dziewięciolatek może samodzielnie jeździć tramwajem albo autobusem. Przed każdą wyprawą warto uczulać pociechę na to, by w razie problemów, zwrócić się do kierowcy.

Warto także ustalić z dzieckiem plan działania, jeśli przegapi przystanek albo autobus nie przyjedzie na czas. Umówcie się, że kiedy wsiądzie do pojazdu, od razu da ci znać, tak samo jak w momencie, kiedy z niego wysiądzie.

Przydatne może okazać się także przećwiczenie trasy razem z dzieckiem i poruszenie zasad związanych z bezpiecznym wsiadaniem i wysiadaniem. Samodzielne podróżowanie to wielka rzecz dla młodego człowieka. Ale może być też wyzwaniem, więc ostrożności nigdy za wiele.

Zobacz także: 

Cały blok aż chodził. Kobiecie w końcu puściły nerwy

Pijana niania zajmowała się dzieckiem. Rodzice mogli pójść do więzienia

Kacperek odziedziczył dom po zmarłym ojcu. Zajęli go dzicy lokatorzy

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco