portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Uwaga na przeciągi! Ile prawdy tkwi w przekonaniu, że wywołuje on choroby?
Fot. Freepik

Uwaga na przeciągi! Ile prawdy tkwi w przekonaniu, że wywołuje on choroby?

21 kwietnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Przeciąg w mieszkaniu to katastrofa. Jeśli dziecko nawet przez chwilę znajdzie się pod jego wpływem, może to mieć fatalne konsekwencje. Zapalenie płuc, zapalenie ucha, a co najmniej poważne przeziębienie! Słyszała o tym każda mama od swoje matki, babci, albo cioci.

A co na temat przeciągów sądzą lekarze? Czy naprawdę są one takie zgubne dla zdrowia dzieci? Spróbujmy ustalić, gdzie biegnie granica między ludowym przesądem, a faktami medycznymi.

Nie stój w przeciągu

Na początek zdefiniujmy, czym w ogóle jest przeciąg w domu. Czy to taki wiatr, który przelatuje przez całe mieszkanie, kiedy otworzymy okna na przestrzał? W dużym uproszczeniu, można tak powiedzieć. Ale przeciąg nie musi pochodzić z otwartych na oścież, czy nawet uchylonych okien. To może być po prostu przemieszczania się powietrza przez nieszczelne okna, drzwi, czy źle izolowane ściany.

Znalezienie się w takim ciągu, powoduje uczucie dyskomfortu, zwłaszcza, kiedy to powietrze jest zimne. Generalnie, gdy przebywamy na zewnątrz domu, liczymy się z tym, że może wiać wiatr i jesteśmy adekwatnie ubrani. Taka sytuacja wewnątrz mieszkania, wzbudza w organizmie pewien szok. A szok = stres. Ten z kolei osłabia odporność, co w efekcie może skończyć się przeziębieniem.

Rzeczywiście, w tym ludowym – mogłoby się wydawać – straszeniu, jest ziarnko prawdy. Wszystko jednak zależy od tego, jak długo będzie trwała nasza ekspozycja na zimne powietrze, czy bardzo zmarzniemy, no i – w jakiej w ogóle kondycji się znajdujemy.

Fot. Freepik

Czy przeciąg wywołuje choroby?

Przeciągowi bliżej przyjrzał się pediatra dr Wojciech Feleszko. Na swoim profilu na Instagramie opublikował garść informacji na ten temat. Czy stanie w przeciągu może doprowadzić do przeziębienia, czy zapalenia ucha?

"Nie jest tak, że płynące w domu powietrze, natychmiast sprawi, że dostaniemy np. zapalenia ucha, aczkolwiek prawdą jest to, że jeżeli przeciąg będzie bardzo zimny, i będzie powodował wychłodzenie naszego ciała, wówczas zwiększa to ryzyko wirusowych infekcji dróg oddechowych, a w konsekwencji również może prowadzić do zaplenia ucha” – wyjaśnia doktor.

Doktor Feleszko podkreśla, że choć przeciągi bywają zgubne, to nie oznacza, że każde otworzenie okna tak zadziała! "Pamiętajcie, że wietrzenie pomieszczeń - szczególnie tych w których przebywa maluch jest niesamowicie ważne!” - pisze pod filmem.

Uwaga na dzieci!

Na przeciągi najbardziej narażone są małe dzieci. Nie potrafią jeszcze powiedzieć, że czują jakiś dyskomfort, że coś na nie wieje. Zupełnie nieświadomie możemy niemowlę ułożyć na kocyku na podłodze, usiąść gdzieś dalej i nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że okno jest nieszczelne. Starsze dzieci, kilkuletnie, z kolei zbyt zajęte są zabawą, by zważać na takie rzeczy.

Trzeba być czujnym w tej kwestii, a także zadbać o właściwą izolację pomieszczeń w mieszkaniu, porządne okna, bo narażenie na przeciąg u dziecka może także doprowadzić do:

Zobacz także:

"Ciągnie od podłogi, załóż skarpetki". Czy od zimnej, bosej stopy można złapać przeziębienie?

Uważaj z inhalacjami! Ta sól, polecana przez lekarzy, może okazać się niewłaściwa dla dziecka

Gorączka, wysypka, silny ból gardła. Ta choroba panuje teraz na oddziałach pediatrycznych

By wyjść za mąż, potrzyj się jajkiem. Przesądy Wielkanocne potrafią zaskoczyć
Te pytania zadaj dziecku każdego wieczora. Nie uwierzysz, jak to wpłynie na waszą relację
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy