portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka W Polsce uchodzi za uciążliwy chwast, na świecie płacą za niego krocie
Fot. Pixabay/robbrownaustralia

W Polsce uchodzi za uciążliwy chwast, na świecie płacą za niego krocie

27 marca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kilogram pędów tej rośliny może kosztować nawet 1000 euro. Aż trudno w to uwierzyć, bo w Polsce rośnie prawie wszędzie, w dodatku tak obficie, że potrafi stać się prawdziwą zmorą przydomowych ogródków.

Podczas wiosennych porządków wyrywamy go zaciekle, szarpiemy, upychamy w workach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że wyrzucamy tyle dobra! To pnącze zawiera w sobie całe bogactwo właściwości prozdrowotnych.

Chmiel – niepozorne, ale jakże kosztowne pędy

Chmiel (Humulus lupulus) to wykorzystywana od wieków roślina z rodziny konopiowatych. W Polsce  jest uprawiany głównie na Lubelszczyźnie i w rejonach Pojezierza Kaszubskiego. Kojarzy się z piwem, bo to jeden z podstawowych surowców do jego produkcji, ale chmiel ma także inne właściwości, które warto poznać.

Już starożytni Egipcjanie używali chmielu jako środka aromatyzującego i konserwującego. Rzymianie i Grecy początkowo stosowali go jako lekarstwo na różne dolegliwości, dopiero z czasem odkryli, że nadaje się właśnie do produkcji piwa. W średniowieczu chmiel stał się popularnym składnikiem piwa w Europie, a jego uprawa rozprzestrzeniła się na większą skalę.

Jeśli chodzi o produkcję piwa, wykorzystuje się szyszki chmielu – jako składnik aromatyczny i konserwujący. Chmiel nadaje piwu charakterystyczny aromat i goryczkę. Ale np. w Holandii i Belgii, zbiera się także pędy chmielu. Ze względu, m.in., na żmudny proces ich pozyskiwania, są one bardzo drogie. Kilogram tego surowca może kosztować nawet 1000 euro!

Fot. Pixabay/RitaE

Chmiel to popularny ogrodowy chwast

Kto podczas spaceru mijał kiedyś opuszczone domostwa, z pewnością nie raz widział, jak chmiel wije się po murach, płotach, obrasta drzewa i ogrodzenia. Właśnie w takich opuszczonych miejscach ma pole do popisu, bo jeśli pojawiłby się w naszym ogrodzie – nie pozwolilibyśmy mu tak się rozrosnąć. W krótkim czasie "pochłonąłby” go. Traktujemy go jak uciążliwy chwast i wciąż z nim walczymy.

Chmiel lubi wilgotne skraje lasów , różne zarośla, dobrze mu się rośnie na żyznych glebach, w półcieniu. Jest rośliną pnącą, bardzo ekspansywną, o silnym podziemnym kłączu i rozbudowanym systemie korzeniowym, z którego co roku wyrastają nowe łodygi.

Poza szyszkami także one są bardzo charakterystyczne. Długie, wijące się nawet na 12 metrów, a pokryte zagiętymi, szorstkimi włoskami, co ma ułatwić roślinie przyczepność. Przypadkowe, nawet delikatne, otarcie się o takie łodygi kończy się mocnymi zadrapaniami i podrażnieniem skóry.

A co ze wspomnianymi pędami chmielu? Właśnie (marzec-kwiecień) jest na nie pora. W Europie noszą nazwę "dzikich szparagów”, ze względu na smak. Są białe pędy – te najdroższe – oraz zielone. Białe to te, które jeszcze nie wyszły z ziemi i, jak można sobie wyobrazić, nie jest łatwo je zebrać – stąd ich cena. Zielone pędy, które rosną już wyżej i są widoczne, są już tańsze.

Chmiel – właściwości prozdrowotne

W medycynie naturalnej chmiel znalazł zastosowanie ze względu m.in. na działanie moczopędne, choć głównie wykorzystuje się jego właściwości uspokajające i wyciszające. W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć mnóstwo preparatów stosowanych na zaburzenia snu i nastroju właśnie na bazie chmielu.

Cenny jest także gorzki smak chmielu, który zawdzięcza dwóm substancjom – lupulinie i humulonowi. Mają one właściwości przeciwbakteryjne. Smak gorzki pobudza ponadto apetyt i wydzielanie soków trawiennych, więc chmiel stosowany jest także w przypadku problemów trawiennych.

Natomiast pędy chmielu to prawdziwa bomba witaminowa i bogactwo działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo flawonoidów . Są bogate w polifenole, cenione ze względu na właściwości antyoksydacyjne, również przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Oczywiście nie brakuje im związków o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym, które zawarte są w całym chmielu. Danie złożone z pędów chmielu może pomóc w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

A jak przyrządzić pędy chmielu? Ich smak przypomina nieco jarmuż albo – szparagi. I można je zjeść właśnie w podobnej, do tych ostatnich, formie. Garść zebranych pędów wystarczy krótko ugotować i podsmażyć na maśle. Pędy chmielu podawane np. z serem, ziołami, mogą stanowić samodzielną potrawę lub część większego dania. We Francji poleca się do nich sos śmietanowy.

Fot. Pixabay/jhenning

Chmiel – doskonały także dla urody

Zdrowe i naturalne kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Także wyciągi z chmielu znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Okazuje się, że produkty przygotowane na ich bazie mogą dbać nie tylko o nasze zdrowie, ale także i urodę. Kremy i maści, a także balsamy, toniki, a nawet szampony z chmielem w składzie działają:

  • przeciwbakteryjnie – dzięki olejkowi chmielowemu bogatemu we wspomnianej lupulinie. Produkt z chmielem może więc pomagać w walce z bakteriami na skórze, zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych i infekcji.
  • przeciwzapalnie – łagodzą podrażnienia skóry, zmniejszają zaczerwienienia. Dlatego ekstrakty z chmielu są często stosowane w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej.
  • antyoksydacyjnie – chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz innych czynników środowiskowych, które przyspieszają procesy starzenia.
  • nawilżająco – są niezwykle korzystne w przypadku skóry suchej i odwodnionej, zapobiegając jej przesuszeniu i łuszczeniu się.
  • regenerująco – poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, które to białka strukturalne są kluczowe dla jędrności i elastyczności skóry.

Zobacz także:

Pamiętasz ten hit PRL-u? Anginka stała na parapecie w domu każdej babci

Języki teściowej powinny znaleźć się w każdym domu. Ten kwiat dba o nasze zdrowie

Czy wiesz co jest na tym zdjęciu? Ta roślina ma wspaniałe właściwości

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Na męża wybierz wysokiego faceta. Da ci to, czego nie dostaniesz od żadnego innego
Takiej pogody na Wielkanoc dawno nie było. Prognozy nie kłamią
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy