800+ nie wpłynęło w czerwcu na konta rodziców. Nie wypełnili tej rubryki we wniosku
Wnioski o świadczenie 800+ na kolejny okres rozliczeniowy można było składać do 30 kwietnia. Ale okazuje się, że złożenie wniosku w terminie mogło nie wystarczyć do uzyskania przelewu w czerwcu.
Dokumenty składane przez ZUS PUE są weryfikowane i rodzice od razu dostają informację o błędach. Ale bankowość elektroniczna takiej funkcji już nie ma, a we wniosku można znaleźć masę punktów, w których bardzo łatwo się pomylić. Jedna kratka wystarczy, żeby 800+ w czerwcu nie dostać.
Brak wypłaty 800+ w czerwcu 2024
Kto mógłby się spodziewać, że we wniosku o 800+ konieczna jest odpowiedź na pytanie, czy małe dziecko jest panną, kawalerem, a może już po ślubie. Albo, że system nie zareaguje, gdy rodzic wprowadzi do wniosku błędny numer pesel. A jednak takie sytuacje zdarzają się nagminnie i wychodzą na jaw dopiero wtedy, gdy na koncie 800+ się nie pojawia w oczekiwanym terminie.
Wnioski można było składać jak zawsze za pośrednictwem trzech systemów: ZUS PUE, bankowość elektroniczną i portal Emp@tia. Nie wiadomo, czy ten ostatni reaguje na błędy w formularzach, ale pewne jest, że wniosek wypełniony przez stronę banku nie jest na bieżąco weryfikowany. Można więc złożyć wniosek z góry skazany na odrzucenie i nie mieć o tym zielonego pojęcia.
Pytanie o stan cywilny we wniosku o 800+
Wniosek o 800+ składa się z wielu rubryk i trzeba być bardzo skrupulatnym podczas ich wypełniania. O ile pytanie o pesel dziecka czy numer konta jest całkowicie uzasadnione i można się domyślić, że błędy w tym miejscu będą miały poważne skutki, o tyle konieczność odpowiedzi na pytanie o stan cywilny dziecka, nie wszystkim mieści się w głowie.
Chodzi o zaznaczenie jednego okienka i tym samym udzielenie informacji, czy dziecko, na które wnioskujemy, jest panną, kawalerem, czy jest w związku małżeńskim. Czy to ma sens? Kiedy wnioskujemy o świadczenie na malucha, to wydaje nam się, że kompletnie nie, a jednak rubryka nie znalazła się tam bez powodu.
800+ nie przysługuje, gdy dziecko wzięło ślub
Zasady przyznawania 800+ mówią jasno — świadczenie nie przysługuje na dzieci pozostające w związku małżeńskim oraz te, które osiągnęły już pełnoletniość i pobierają świadczenie wychowawcze na swoje własne potomstwo. Wiemy, że nastoletnie ciąże się zdarzają, ale nie są jedynym powodem, dla którego zawierane są śluby między bardzo młodymi ludźmi. Dlatego pytanie o panieństwo czy kawalerstwo takie bezsensowne nie jest.
Jeżeli zazwyczaj dostawałaś 800+ na samym początku miesiąca, a w czerwcu 2024 roku jeszcze nie otrzymałaś przelewu, powinnaś się zastanowić, czy przypadkiem nie pominęłaś we wniosku wspomnianego wyżej pytania. Z łatwością mogłaś też popełnić inny błąd.
Błędy we wniosku o 800+
Dość popularny błąd to wpisywanie peselu rodzica w miejsce przeznaczone na dane dziecka. Bardzo dużo może nas też kosztować pomylenie jednej cyfry w numerze konta. Trzeba być naprawdę ostrożnym, bo takie kwiatki skutkują pokaźnymi opóźnieniami w przelewach świadczenia.
Jeżeli przypuszczasz, że twój wniosek o przyznanie 800+ na nowy okres rozliczeniowy może zawierać błędy, najlepiej udaj się do najbliższego oddziału ZUS. W ten sposób najszybciej dowiesz się, z czego wynika brak wypłaty, a jeżeli rzeczywiście się pomyliłaś we wniosku, będziesz mogła skutecznie go poprawić.
Zobacz także:
Dlaczego 800+ nie wpłynęło na konto? Wiele rodzin nie dostanie przelewów w czerwcu
Biorą 800+ i uciekają na Zachód. Rząd zdecydował, kiedy i jakie zabierze świadczenia
Bon energetyczny 2024. Limit 1700 zł na osobę w rodzinie, dla samotnych 2500 zł