Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > 8 czerwonych flag. Zaskakujące, po czym można poznać, że partner cię zdradza
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 30.04.2024 10:15

8 czerwonych flag. Zaskakujące, po czym można poznać, że partner cię zdradza

para rozstanie
Fot. Pexels/ Juliano Astc

Czy to da się przewidzieć, czy można wyczuć, że partner nie jest wierny, zanim sprawa będzie na tyle poważna, że już nie będzie co ratować? O sygnały zwiastujące zdradę zapytałyśmy Marlenę Kazoń, psychoterapeutkę par i terapeutkę traumy, która na co dzień pracuje z pacjentami w Warszawie.

Tyle lat spędziliście razem, wydawało ci się, że nie macie przed sobą żadnych tajemnic. A potem nagle słyszysz: "Odchodzę, mam kogoś". Tak niestety kończy się w Polsce wiele małżeństw. Jeden na trzy formalne związki czeka rozpad. Zdrada jest na drugim miejscu powodów rozstań. Najczęstsza jest niezgodność charakterów. Oficjalnie.

Sygnały, że partner cię zdradza

Zwykle w relacjach wyczuwamy, że coś się między nami zmieniło, nagle, niespodziewanie, w naszym odczuciu bez powodu. Jednak nic nie dzieje się bez przyczyny i jeśli intuicja podpowiada nam, że coś jest na rzeczy, to można to nazwać "czerwoną flagą". Ekspertka wskazuje na kilka z nich.

1. Zmiana zachowania

Partner może stać się bardziej tajemniczy, wycofany lub drażliwy. Może  zacząć unikać rozmów na tematy związane z przyszłością związku lub stać się bardziej defensywny. Czujesz, że jest nieobecny, nie przyjmuje żadnej krytyki wobec swojej postawy.

2. Zmiany w komunikacji

Jeśli zauważasz, że Twój partner/ka nagle ogranicza lub zmienia sposób komunikacji (np. przestaje odpowiadać na telefony lub wiadomości, blokuje dostęp do swoich urządzeń), może to budzić podejrzenia. Wcześniej zdarzało się, że telefon leżał na stole, kanapie, a teraz nie wypuszcza go z ręki, zabiera do toalety, denerwuje się, kiedy bierzesz jego urządzenie, żeby sprawdzić godzinę.

3. Zwiększona tajemniczość

Partner/ka może zacząć ukrywać telefon, komputery lub inne urządzenia, zmieniać hasła lub unikać dzielenia się informacjami o swoim dniu. Dotąd rozmawialiście o tym, co działo się w pracy, o codziennych zdarzeniach na zakupach, spacerze. Teraz partner zaczyna unikać pozornie niewinnych tematów. Niechętnie opowiada o tym, co się działo, jeśli dochodzi do takich rozmów, masz wrażenie, że jego grafiku są "dziury".

kłócąca się para
Fot. Pexels/Polina Zimmerman

Czy partner cię zdradza - mniej czasu

Kolejne sygnały, że w związku dzieje się coś złego, to unikanie wspólnego spędzania czasu i nagła chęć do opuszczania wspólnej przestrzeni.

4. Nagłe zmiany w harmonogramie

Jeśli Twój partner/ka zaczyna spędzać więcej czasu poza domem, usprawiedliwia się dłuższą pracą lub niespodziewanymi spotkaniami, może to być powód do obaw. 

5. Zmiany w relacjach intymnych

Zmiany w intymności, zarówno pod względem częstotliwości, jak i zachowania, mogą sygnalizować, że coś jest nie tak. Zdarza się, że partner, który jest w nowej relacji, unika kładzenia się do łóżka w tym samym czasie, co żona czy mąż. Czeka, aż zaśniesz, nim przyjdzie do łóżka, lub kładzie się bardzo wcześnie.

6. Nowe zainteresowania i zachowania

Twój partner/ka może nagle przejawiać nowe zainteresowania lub zachowania, których wcześniej nie miał/a, a które mogą być wynikiem kontaktu z inną osobą. Mowa tu nie tylko o wyjątkowo wzmożonej aktywności fizycznej. Czasem możesz usłyszeć, że czas do waszego domu wprowadzić nieco bardziej egzotyczną kuchnię, albo zmienić wystrój.

Zdradę widać na wyciągach z banku

Zdaniem psychoterapeutki niewierność jest widoczna w subtelnych zmianach w każdej, czy nieomal każdej dziedzinie życia. Przykładem mogą być wyciągi z banku.

7. Zmiany finansowe

Niezrozumiałe wydatki lub nagłe zmiany w sposobie zarządzania pieniędzmi mogą wskazywać na ukrywane działania. Nie tylko ślady po płatnościach w sklepach i restauracjach, czy nieznane ci paragony w kieszeniach, ale też nagła zmiana ulubionych płatności - więcej wypłat z bankomatu, które powodują większy kłopot z określeniem, na co to pieniądze zostały wydane.

8. Instynkt

Czasami zwykłe poczucie, że coś jest nie tak, może być istotne. Intuicja może być przydatnym wskaźnikiem, choć zawsze warto potwierdzić ją faktami. Ale jeśli czujesz podskórnie, że coś się między wami zmieniło, to powinno to obudzić twoją czujność. Jednak, zamiast rzucać oskarżenia, warto porozmawiać z partnerem.

Podejrzenie o zdradę nie musi być końcem związku

- Jeśli masz podejrzenia, że partner nie dochowuje wierności, to warto z nim porozmawiać z o swoich obawach, szukać wsparcia u psychoterapeutów, aby przepracować te trudne emocje. I przede wszystkim nie zostawać samemu i dać sobie pomóc, to najważniejsze - mówi psychoterapeutka Marlena Kazoń.

Bywa, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie podjęć decyzji, co dalej. Emocje, poczucie krzywdy, uświadomienie sobie, że osoba najbliższa nas oszukała, to bardzo trudne doświadczenie. Warto spotkać się z ekspertem, który pomoże nam ułożyć to wszystko w głowie i podjąć decyzję, co dalej z relacją. 

Zdrada zdradzie nierówna. Może się okazać, że partner zaangażował się emocjonalnie w nową relację i nie chce ratować związku. Wtedy musisz dać sobie czas na przeżycie żałoby. Tu też nie powinnaś zostawać sama. 

Zobacz także:

Ile żyją plemniki? W ciążę możesz zajść nawet w dni niepłodne

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Geny taty determinują dwie ważne cechy

Oznaki, że twój facet nie jest gotowy na dziecko. Decydują drobnostki

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Ta majówka to koszmar! Nie mam jak zorganizować opieki dla dzieci
Rodzina
Rodzina na spacerze
Wszystko jest fajnie, jak masz dziadków w pogotowiu, gorzej, jeśli stworzyliście rodzinę atomową, a wasi bliscy są daleko stąd. W mediach od lat obowiązuje niepisana zasada - w dni, które wszyscy chcą mieć wolne, nikt nie wypisuje urlopu, bo ktoś musi wydać gazetę albo serwis. Najbliższe dni dla rodziców okażą się koszmarem, nie tylko dla dziennikarzy, ale dla wszystkich, których "fabryka" nie staje na majówkę.Każdy, kto ma dzieci w wieku szkolnym, każdego roku przerabia ten problem, najtrudniej jest oczywiście z młodszymi uczniami, ale i potem, nie każdy rodzic może mieć spokojną głowę. Ucznia w wieku 7-10 lat zwyczajnie nie chcemy zostawiać samego w domu na tyle godzin. O wypadek nietrudno, a wolnego wziąć się nie da za każdym razem, gdy szkoła jest zamknięta.
Czytaj dalej
5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj
matura w PRL
Matura w PRL
Na kilka dni przed pierwszymi maturami absolwenci liceów na pewno drżą ze strachu o to, co znajdą w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych. 40, 50 czy 60 lat temu do egzaminu dojrzałości w czasach PRL podchodzili nasi rodzice albo dziadkowie. Nimi także targały silne emocje, ale dla nich matura była czymś więcej niż dzisiaj. Jak to wtedy wyglądało?W tamtych czasach nie każdy miał szansę zdawać maturę, a wiele osób kończyło swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej. Nie tylko dlatego w PRL matura znaczyła dużo więcej niż dzisiaj. Była pewną oznaką prestiżu i niestety także częścią naturalnej selekcji, nie tylko na komunistycznym rynku pracy. Ale jak już komuś udało się zdać maturę i dostać na studia, to mógł być spokojny o zatrudnienie. Dzisiaj o takim spokoju maturzyści mogą pomarzyć.
Czytaj dalej