Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Wyniki rekrutacji do przedszkoli w tym mieście zaskakują. Aż 2 tys. pustych miejsc
Beata Łajca
Beata Łajca 17.04.2024 12:02

Wyniki rekrutacji do przedszkoli w tym mieście zaskakują. Aż 2 tys. pustych miejsc

dziewczynka w przedszkolu
fot. Freepik

Pierwsze wyniki rekrutacji do przedszkoli zostały już opublikowane. Takiego wyniku we Wrocławiu nikt się jednak nie spodziewał. Chętnych do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej było ponad pięć tysięcy, a po zakończeniu rekrutacji okazało się, że miasto ma nadal prawie 2 tysiące wolnych miejsc. Jak to możliwe?

Cała Polska zgodnie narzeka na dostępność przedszkoli i żłobków. W większych miastach, żeby dostać się do wymarzonej placówki trzeba mieć naprawdę wielkie szczęście. Wygląda na to, że w tym roku może być jednak całkiem inaczej, widać to na przykładzie Wrocławia.

Rekrutacja we Wrocławiu zakończona

W 2024 roku miasto Wrocław miało ponad 6,5 tys. miejsc w przedszkolach na kolejny rok szkolny. Wniosków o przyjęcie do przedszkola wpłynęło dużo mniej – około 5300. Chociaż kandydatów było mniej niż wolnych miejsc, to i tak nie każdy z nich został przyjęty. W pierwszej części procesu rekrutacji do przedszkoli zakwalifikowano tylko 4600 dzieci.

Ale za to ponad 92% z nich dostało się dokładnie tam, gdzie chciało, czyli do placówek pierwszego wyboru. Gdy 15 kwietnia opublikowano wyniki I etapu rekrutacji, szybko okazało się, że prawie 2 tysiące miejsc pozostanie pustych. Przynajmniej na razie.

Za mało dzieci, czy za dużo przedszkoli

Za tak dużą liczbą wolnych miejsc po pierwszym etapie rekrutacji stoi zarówno mniejsza ilość dzieci, jak i większa baza placówek. Od 2019 roku we Wrocławiu przybyło ponad 5,2 tys. nowych miejsc i będzie jeszcze więcej. Od września zaczną działać trzy całkiem nowe przedszkola, mogące pomieścić aż 750 maluchów.

Coś tu ewidentnie jest nie tak. Miasto otwiera kolejne przedszkola, podczas gdy w rekrutacji prawie 1/3 wolnych miejsc nie została obsadzona. Być może prognozy przyrostu naturalnego dla Wrocławia były zbyt optymistyczne, albo starsze przedszkola są nieatrakcyjne dla rodziców. Część wolnych miejsc na pewno zapełni się podczas drugiego etapu rekrutacji.

Drugi etap rekrutacji

W pierwszym etapie wrocławskiej rekrutacji 700 kandydatów nie dostało się do wybranych przez siebie placówek. Teraz zgodnie z procedurami otrzymają od miasta tzw. wskazanie miejsca. List z proponowanym przedszkolem rozsyłany jest pocztą lub za pośrednictwem elektronicznego systemu rekrutacji.

Wskazane miejsce można przyjąć, lub nie, bo nie zawsze zaproponowana placówka będzie odpowiadała wszystkim wymaganiom. Wtedy pozostaje tylko wziąć udział w drugim etapie rekrutacji, który rozpocznie się we Wrocławiu 5 czerwca i potrwa zaledwie trzy dni. Mogą w nim wziąć udział także te osoby, które w pierwszym etapie w ogóle nie składały wniosku.

Zobacz także:

Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz odwołać się od tej decyzji

Hołownia otworzył w Sejmie przedszkole. Dzieci można policzyć na palcach jednej ręki

Organizacja urodzin przedszkolaka kosztuje krocie. 1000 zł przeleciało, nie wiem kiedy