Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Ile punktów może dostać dziecko podczas rekrutacji do przedszkola?
Marta Uler
Marta Uler 20.03.2024 11:48

Ile punktów może dostać dziecko podczas rekrutacji do przedszkola?

dziecko
Fot. Freepik

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2024/2025 trwa, w niektórych miastach już się nawet kończy, i wkrótce komisje rekrutacyjne i dyrektorzy poszczególnych placówek będą analizować wnioski, które do nich wpłynęły. Rodzice z niecierpliwością oczekują na ten moment, kiedy okaże się, czy ich dziecko zostało przyjęte do wybranego przedszkola. 

Niektóre placówki są bardziej popularne niż inne, cieszą się świetną opinią, więc i są bardziej oblegane. By do nich się dostać, trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów. A za co i ile można ich dostać? 

Rekrutacja do przedszkoli 2024

Marzec to miesiąc, od którego bardzo dużo zależy w życiu 3-latka. To właśnie teraz trwa rekrutacja do przedszkoli. W poszczególnych miastach terminy przyjmowania wniosków nieco się różnią, np. w Warszawie już się kończą, a w Poznaniu czy Wrocławiu zaczną się dopiero za kilka dni, inny też może być sposób rekrutacji. 

W wielu miastach procedura odbywa się przez internet, jest system elektroniczny, w którym opiekunowie dziecka wypełniają wniosek tylko raz, podając listę interesujących ich przedszkoli, w kolejności od tego, na którym zależy im najbardziej. Gdzie indziej do każdej placówki trzeba złożyć osobny wniosek, czasem on-line, czasem tradycyjnie, osobiście. 

A gdy się złoży wniosek, trzeba czekać na to, jak zostanie on rozpatrzony. I tu znów, w każdym mieście terminy rozkładają się nieco inaczej, rodzice muszą więc być na bieżąco. Inne są również kryteria przyjęć do przedszkola i inne obowiązują pułapy punktów.

Fot. materiały własne

Kryteria rekrutacji do przedszkoli

Ale wszystkie przedszkola obowiązuje jedna ustawowa zasada. Jeśli chodzi o przyjmowanie dzieci, pierwszeństwo mają dzieci zamieszkujące na terenie danej gminy. W dalszej kolejności brane są pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, określone w prawie oświatowym, którym odpowiada jednakowa liczba punktów – 260, a następnie – kryteria ustalone przez samorządy lub konkretne jednostki. 

I tak, w przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkania na terenie gminy, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria ustawowe:

 • wielodzietność rodziny kandydata,
   
 • niepełnosprawność kandydata,
   
 • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
   
 • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
   
 • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
   
 • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
   
 • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Za co dziecko może uzyskać dodatkowe punkty – pozostałe kryteria

Kryteria ustalane przez samorządy to kolejny etap rekrutacji. Jeżeli dana placówka w dalszym ciągu posiada wolne miejsca, lub w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego przez pewną liczbę dzieci, brane są teraz pod uwagę kryteria dodatkowe. 

Mogą to być takie kwestie, jak rozliczanie podatku dochodowego przez rodziców w danej miejscowości lub karta szczepień dziecka. Organy prowadzące ustalają za to dodatkowe punkty. Za co oraz ile, znajdziemy chociażby na ich stronach internetowych.

Przykładowo w przedszkolach warszawskich tymi kryteriami dodatkowymi mogą być:

 • obowiązek przedszkolny,
 • płacenie podatku w Warszawie,
 • szczepienia ochronne,
 • zatrudnienie rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko,
 • dochód na osobę w rodzinie,
 • specjalna dieta.

Co robić, gdy dziecko nie dostanie się do przedszkola?

Wyniki naborów ogłaszane są zwykle w maju, ale to także może różnić się w zależności od gminy. Jeżeli okaże się, że dziecko nie dostało się do żadnego przedszkola, może wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która ma także swój harmonogram. Bardzo ważną informacją dla rodziców jest to, że mamy prawo odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej. 

By to zrobić, po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola, w terminie 7 dni, należy złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia. Gdy otrzymamy odpowiedź, u dyrektora przedszkola składamy odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej – znów mamy na to 7 dni. 

Warto wiedzieć, że dzieci, które ukończyły 3. rok życia mają prawo do edukacji przedszkolnej. W którejś placówce w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania, musi się znaleźć dla niego miejsce – zadanie to należy do gminy – a co ciekawe, wcale nie musi to być przedszkole publiczne. 

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Zobacz także:

Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola

Domowe przedszkole może założyć każdy. Czy warto je wybrać? 

Lepsza zerówka w przedszkolu czy w szkole? Nasze mamy wskazują plusy i minusy