Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Tak dziecka nie ochrzcisz. Kościelne prawo mówi jasno, jakich imion nie można nadawać

Tak dziecka nie ochrzcisz. Kościelne prawo mówi jasno, jakich imion nie można nadawać

chrzest niemowlęcia
Fot. Shutterstock/Wirestock Creators

Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty. Musi to być imię, które podoba się rodzicom. Ładnie brzmi w zdrobnieniu, ale nie jest zbyt infantylne, więc może być używane też przez dorosłą osobę. I oczywiście pasować do nazwiska.

A teraz Kościół dołożył jeszcze jeden warunek — imię musi być zgodne z jego naukami. Powstała lista imion zakazanych, których nie można nadać dzieciom.

Imiona zakazane przez Kościół

Jakiś czas temu pisaliśmy o imionach, na które nie zgodzi się kierownik USC. Ta lista jest bardzo obszerna. Katolicy, którzy chcą ochrzcić dziecko, muszą jeszcze wziąć pod uwagę imiona zakazane przez Kościół.

Portal Alateia Polska niedawno opublikował listę imion, których nie można nadać dziecku. Pochodzą z Biblii lub apokryfów, ale dotyczą złych mocy lub negatywnych postaci. Na liście znajdują się imiona tak zwanych upadłych aniołów lub te, które są uznane za okultystyczne.

Nie są to zbyt popularne imiona w naszej kulturze. Tak nie możesz nazwać dziecka:

  • Simiel,
  • Raguel
  • Uriel
  • Adimis
  • Tofoas
  • Sabaot.
Kasia - 2024-04-16T164026.189.jpg
Fot. Freepik

Religijne imiona, które nie są nadawane w naszej kulturze

Co ciekawe, na liście zabronionych imion nie ma “Lucyfera”. Jak tłumaczy portal Alateia, imię to nie ma obraźliwych źródeł! Był nawet święty noszący to imię. Teoretycznie można je nadać, ale w Polsce raczej urzędnik je zakwestionuje, jako sprzeczne z naszą kulturą.

Podobnie jak imię “Jezus”. W naszym kręgu kulturowym nazwanie tak dziecka jest uznawane za oznakę braku szacunku i nie ma takiej możliwości. Jednak w kulturze latynoskiej jest dość popularne i Kościół go nie wyklucza.

Biblijne inspiracje w poszukiwaniu imienia

Księża zachęcają, by podczas szukania wybierać nie imię dla dziecka, lecz patrona. Można zainspirować się Litanią do Wszystkich Świętych, w której każdy wers zawiera inne imię świętego Kościoła Katolickiego.

Ciekawe są także inne biblijne inspiracje, jak “Adam” i “Ewa”, czy imiona dwunastu apostołów. Warto zwrócić uwagę także na imiona archaniołów: “Gabriel”, “Rafał” czy “Michał” albo po prostu Aniela, czyli 'anielska'.

Zobacz także:

Jak nie ochrzcisz dziecka, będzie ci częściej chorować. Czy to prawda?

W kwietniu urodzisz...perfekcjonistę. Te dzieci kochają luksus

Nie mają wstydu, żeby się do tego przyznać. Dlaczego niewierzący chrzczą swoje dzieci?