Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz odwołać się od tej decyzji

Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz odwołać się od tej decyzji

Mężczyzna odprowadza dzieci do przedszkola
Fot. Freepik/bristekjegor

Rekrutacja do przedszkoli właśnie się rozpoczęła. Na razie placówki są na etapie zbierania wniosków wraz z dokumentami dostarczonymi przez rodziców. Za kilka tygodni zostaną ogłoszone listy przyjętych.

A wraz z nimi pewnie rozczarowania. Bo chociaż dotknął nas niż demograficzny i maluchów jest mniej niż w poprzednich latach, w wielu miastach i gminach zabraknie miejsc dla przedszkolaków. Na szczęście od negatywnej decyzji można się odwołać.

Rekrutacja do przedszkola

Zasady rekrutacji do przedszkola mogą być do skomplikowane. Według prawa oświatowego punkty w procesie rekrutacji dziecko dostaje za spełnienie kryteriów:

  • wielodzietność,
  • niepełnosprawność kandydata, jego rodziców lub rodzeństwa,
  • wychowywania przez jednego rodzica,
  • wychowywania się w pieczy zastępczej.

Jednak każda placówka może wyznaczyć także dodatkowe elementy, które także mają znaczenie. Za ich spełnienie przyznaje się mniej punktów, ale także są decydujące w momencie przyjęcia.

Przedszkola mogą premiować rodziny, w których oboje rodzice są zatrudnieni, płacą podatki w gminie, w której znajduje się przedszkole. Dodatkowe punkty dostaje się, jeśli do tego samego przedszkola uczęszcza starsze rodzeństwo malucha.

Kasia (33).jpg
Fot. Pixabay/Marzena7

Wniosek o pisemne uzasadnienie

O przyjęciu dziecka do placówki decyduje ilość punktów. Dzieci, które zdobędą najmniej, zostaną odrzucone. Zdarza się jednak, że maluchy nie dostaną się nigdzie. Dla wielu rodzin to patowa sytuacja, ponieważ koszt przedszkoli prywatnych jest zatrważający.

Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte, można napisać odwołanie. Jednak aby sporządzić taki dokument, konieczne jest uzyskanie pisemnego uzasadnienia od placówki. Wniosek o uzasadnienie należy złożyć w ciągu 7 dni od ogłoszenia decyzji.

W uzasadnieniu dyrektor placówki powinien opisać, dlaczego dziecko nie zostało przyjęte oraz informacje o tym, jakie były progi punktowe. W ciągu kolejnych 7 dni rodzic ma możliwość złożenia odwołania od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola.

Odwołanie od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola

Odwołanie od decyzji może zadziałać. Trzeba tylko pamiętać o dopilnowaniu określonych w ustawie terminów. W przeciwnym razie wniosek nie zostanie rozpatrzony. Niektóre gminy mogą mieć na stronie wzór takiego odwołania, które trzeba uzupełnić danymi.

W odwołaniu trzeba wpisać uzasadnienie. Dobrze dobrane argumenty mogą być kluczem do sukcesu. Warto zacząć od tego, że dziecko nie ma zapewnionego miejsca w innej placówce, a jeśli ma, trzeba wspomnieć, że znajduje się ona dalej lub nie jest przystosowana do specyficznych potrzeb dziecka.

Argumenty w odwołaniu o nieprzyjęcie do przedszkola

W uzasadnieniu warto umieścić także inne argumenty, które mogą przemawiać za tym, by dziecko dostało się do placówki. Oto kilka przykładowych:

  • Sytuacja finansowa nie pozwala rodzicom na umieszczenie dziecku w placówce prywatnej.
  • Nie ma bliskiej osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem.
  • Zmieniła się sytuacja zawodowa jednego z rodziców.
  • Placówka znajduje się blisko domu lub szkoły, do której chodzi starsze rodzeństwo dziecka.

Szansa na to, że po wystosowaniu odwołania dziecko dostanie się do przedszkola, są naprawdę duże. Wszystko dlatego, że po ogłoszeniu listy przyjętych, rodzice czasami rezygnują lub wybierają inną placówkę. W takiej sytuacji warto spróbować.

Zobacz także: 

Nie będę płacić na cudze dziecko! Rodzice awanturują się o składki w przedszkolu

Chłopiec został brutalnie pobity w szkole. Dyrekcja nie wezwała karetki do skatowanego dziecka

Kolejka przed żłobkiem w Lubaniu. Rodzice stali całą noc, żeby zapisać dziecko

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!