portalparentingowy.pl Życie rodzinne Zapytaliśmy was o próg dochodowy w 800+. Takich odpowiedzi się nie spodziewaliśmy
Fot. Pixaby

Zapytaliśmy was o próg dochodowy w 800+. Takich odpowiedzi się nie spodziewaliśmy

23 listopada 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Podwyższona kwota świadczenia 500+ ma pojawić się w styczniu. Rodzice mogą zyskać nawet 10 800 złotych rocznie. Nic dziwnego, że świadczenie wywołuje wiele kontrowersji. Zapytaliśmy naszych czytelników, komu 800 złotych powinno być wypłacane i czy rzeczywiście powinno zależeć od dochodu rodziców. Oto co odpowiedzieli.

Wbrew ogólnie prowadzonej nagonce na rodziny, które pobierają świadczenie 500+, wielu naszych czytelników oceniało pomoc rządową dla rodzin pozytywnie. Choć pojawiło się kilka warunków, które wedle nich, rodziny powinny spełnić, by móc ubiegać się o pieniądze. Na pytanie odpowiedziało ponad 300 osób.

800+ na każde dziecko

Na początku pojawiało się dużo odpowiedzi, które świadczyły o prawdziwie szczodrym sercu Polaków. Czytelnicy pisali, że świadczenie należy się każdemu dziecku, niezależnie od dochodu osiąganego przez rodziców.

Pisaliście, że pieniądze gwarantują dzieciom wyrównanie szans w szkole, czy dają okazję do zjedzenia ciepłego posiłku. Porównywaliście też polski system do tych z zagranicy. "Albo wszystkie dzieci, albo żadne. Czy jakieś dziecko jest gorsze od innego? A dlaczego w np. Niemczech czy Francji kasę dostają wszystkie dzieci?" - pytała Bogusława.

Niektórzy zauważali, że bezrobotność i niezaradność życiowa rodziców nie powinna w żadnej mierze odbijać się na dzieciach. "W żadnym razie, każdemu dziecku należy się 800 zł. Nie może być lepszych i gorszych. Nie ich wina, że któryś z rodziców nie pracuje" - tłumaczyła Grażyna. Zatem 800 złotych, które w domyśle powinno zostać przekazane na potrzeby dzieci, mogą pobierać wszyscy niezależnie od dochodu.

EN_01603633_0008.jpg

800+ tylko dla pracujących

Takich odpowiedzi  było najwięcej. Zdecydowanie Polacy chcą, aby warunkiem otrzymywania świadczenia było świadectwo pracy chociaż jednego z rodziców. Wtedy 800+ mógłby pobierać każdy, niezależnie od dochodu.

"Dla pracujących bezwzględny na dochód w formie zasiłku rodzinnego" - napisała Zofia. "Nie zależnie od zarobków, to tak jakby był zasiłek rodzinny, każde dziecko powinno otrzymywać, ale choć jeden rodzic powinien pracować" - dodawała Barbara.

Pojawiały się jednak pojedyncze głosy, że rodziny, w których oboje rodzice dobrze zarabiają, nie powinny pobierać świadczenia. Inni wskazywali, że progiem dostępu do świadczenia powinna być kwota wynagrodzenia sięgająca 11 tys. złotych miesięcznie lub więcej.

EN_01528590_0002.jpg

Zlikwidować 800+

Nie brakowało również głosów, że wszystkie świadczenia powinny pójść w odstawkę. "Ja wychowałam dzieci beż 800 plus i dałam rady, a dziś nie można?" - pytała Grażyna. "Kiedyś nie było nic i jakoś nikt głodny nie chodził" - wtórowała jej Hanna. "W ogóle nie powinno być wypłacane" - napisała Justyna.

Polacy jednak w większości są za przyznawaniem, chociaż niewielkiej pomocy finansowej rodzinom. Jeśli nie w formie 800+ to chociaż zasiłku rodzinnego. Z pewnością jednak te osoby uważają, że obecne świadczenia na rzecz rodzin są zbyt wysokie i powinny ulec zmniejszeniu lub ograniczeniu ich dostępności.

Zobacz też:

Koniec z 500+. Jest nowy pomysł na wypłatę świadczenia

Nie będzie "babciowego" w 2024 roku. Jest nowy pomysł

Od stycznia zyskają nawet 10 800 zł. Rodzice mogą zacierać ręce

Podaruj Pierwszą Radość – świąteczny konkurs z Fisher-Price
Wielki boom na rozwody kościelne. Większość par rozstaje się z jednego powodu
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy