portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Koniec noszenia godzinami. Dzięki tej metodzie dzidziuś zaśnie ekspresowo
Fot. Pexels/Sarah Chai

Koniec noszenia godzinami. Dzięki tej metodzie dzidziuś zaśnie ekspresowo

26 września 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Kołyszesz, bujasz, śpiewasz, a dziecko, zamiast zasnąć wciąż płacze. To jasne - maluch jest tak zmęczony, że nie może się wyciszyć. Każdy rodzic tego doświadcza i kiedy wydaje mu się, że już nic nie da się zrobić, a na pewno dziecka nie uda się odłożyć, bo obudzi się od razu po kontakcie z łóżeczkiem, pojawiają się naukowcy.

Nie dosłownie, ale badania nad snem dzieci zaprzątają im głowy od dawna. Teraz podano jednoznaczną odpowiedź na pytanie: Jak uśpić zmęczone niemowlę w 10 minut i skutecznie odłożyć je do łóżeczka?

Zmęczenie i frustracja

Małe dzieci każdego dnia muszą przetworzyć tysiące bodźców z otoczenia. Ich mózgi dopiero uczą się filtrować docierające do nich informacje. Nic więc dziwnego, że czasem bywają tak zmęczone, że nie mogą zasnąć. Każdy szmer, kolor, zapach są dla nich jednakowo ważne.

Wyobraź sobie, że spędzasz dzień na dworcu pełnym ludzi i każdy głos, rozmowa telefoniczna, ogłoszenie z głośników, trzaśnięcie drzwi słyszysz jednakowo mocno. Do tego w twoim nosie mieszają się zapach pączków, kawy, frytek, zapiekanki, potu i dymu tytoniowego. Tak właśnie może się czuć niemowlę po intensywnym dniu. Nic dziwnego, że nie może zasnąć.

Projekt bez nazwy (65).jpg

Fot. Canva

Naukowcy: Jest skuteczny sposób

Naukowcy nie mają wątpliwości, że siadanie z rozdrażnionym dzieckiem w ramionach raczej nie pomoże go uśpić. W tej pozycji tętno dziecka przyspiesza więc, zamiast się uspokoić, jest coraz bardziej nerwowe. Znacznie lepszy efekt ma przynosić spokojny spacer z dzieckiem na ręku.

Ciało niemowlaka powinno ciasno przylegać do rodzica, główka musi mieć stabilne podparcie. Rodzic powinien spokojnie iść przed siebie po płaskie, równej powierzchni. Lepiej unikać schodów i gwałtownego zawracania. Sprawdzić się powinien spacer w kółko po pokoju. Średnio wystarczało 5 min, by uśpić zmęczone dziecko .

Tylko jak je odłożyć?

Ta część wciąż sprawia wielu rodzicom kłopot, bo ile czekać, nim odłoży się dziecko do łóżeczka, co zrobić, aby znów się nie wybudziło? Tu też badania mówią jasno. Kiedy dziecko zaśnie, rodzic powinien zakończyć spacer, ale nie biec prosto do łóżeczka. W tym momencie warto usiąść wygodnie i w tej pozycji przytulać malucha przez kolejnych 5 minut .

Po tym czasie można spróbować odłożyć dziecko do łóżeczka. Zdaniem badaczy to znacznie skuteczniejsza metoda, niż polecane dotąd trzymanie ręki na brzuszku. 10 minut ma wystarczyć na uspokojenie, uśpienie i odłożenie dziecka. Warto sprawdzić, bo przecież wiemy, że bliskość, noszenie i kołysanie dziecka w ramionach to najlepszy sposób na budowanie więzi. Co ciekawe ta metoda działa tylko na płaczące dzieci. Te, które były spokojne w czasie gdy powinny drzemać - nie zasypiały tak szybko.

Zobacz także:

Przez tę poduszkę zmarło już 154 dzieci. Znajduje się w domu każdej mamy

Koniec sporów! Wybrano najpiękniejsze na świecie imię dla dziewczynki

Każdy ma inny powód, żeby nadać je dziecku. Oto lista najpopularniejszych drugich imion

To nie płacz, to wycie. Katorga dzieci trwa, bo rodzice upierają się wysyłać je do przedszkola
Już więcej nie pójdziesz do sklepu bez rękawiczek. Ten tekst otworzy ci oczy
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy