Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Źle założony pampers to koszmar dla dziecka. Na pewno robisz to poprawnie?
Marta Uler
Marta Uler 09.03.2024 16:41

Źle założony pampers to koszmar dla dziecka. Na pewno robisz to poprawnie?

niemowlę
Fot. Pexels/Helena Lopes

Założenie pampersa nie wydaje się niczym skomplikowanym. Pozory! Poproście kogoś, kto tego nie robi na co dzień... A tak serio, to naprawdę jest się nad czym zastanowić. Pieluchę można założyć lepiej, albo gorzej, a to przełoży się na samopoczucie dziecka.

Wielu rodziców zakłada dzieciom za małe pieluchy. Inni zaciskają rzepy za mocno. Wszystko to może być przyczyną nie tylko dyskomfortu maluszka, ale nawet poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Pampersa może założyć każdy!

Rzecz, wydawałoby się, jest bardzo intuicyjna. Rozkładamy pieluszkę, kładziemy na niej niemowlę, układamy przedni panel na brzuszku, zapinamy porządnie rzepy i gotowe. Można malucha ubierać. To, że po niedługim czasie zaczyna się kręcić, stękać i popłakiwać, bierzemy za problemy z brzuszkiem, tak popularne w tym wieku. Może to kolka, może jakaś nietolerancja? 

A może... za ciasna pielucha? O tym rzadko pomyślimy. A okazuje się, że wielu rodziców zakłada dzieciom za małe pampersy. Nawet jeżeli pasują one do dziecka wagowo, to przecież każde ma inną budowę, jedne maluszki są szczuplutkie, inne pulchne i może być tak, że pielucha uciska w udach, krępuje ruchy, nie pozwala swobodnie oddychać.

Porządnie zapinamy rzepy, żeby przypadkiem nic się z pieluchy nie wydostało na zewnątrz. A to błąd. Ucisk może powodować duży dyskomfort, a nawet być przyczyną poważniejszych problemów. Zwraca na to uwagę fizjoterapeuta dziecięcy, Łukasz Mański. Mówi bardzo obrazowo, że kiedy my się najemy, to często pierwsze, o czym pomyślimy, to rozpięcie guzika w spodniach.

5.jpg
Fot. Pexels/Mart Production

Za ciasny pampers to ból brzuszka i skrępowane stawy

Łukasz Mański wyjaśnia: "Często rodzice przyprowadzają do mnie dzieci, które mają nie dość, że za małe pampersy to jeszcze na maksa ściśnięte. A przecież dziecko je – czasem potrafi sporo pojeść – podczas przyjmowania pokarmu pochłania też gazy, więc brzuch może zacząć boleć”.

Fizjoterapeuta mówi, że tak ściśle zapięta pielucha krępuje także ruchy dziecka: "Może zaburzać prawidłowy ruch stawu biodrowego, a to jest kluczowe, jeśli chcemy, by te bioderka prawidłowo się rozwinęły. Wielu terapeutów mówi, że biodro to jest staw naszego życia”. I to jest prawda. To, jak ustawiona jest miednica, przekłada się na zdrowie kręgosłupa, nóg, stóp, na całą sylwetkę i sprawność fizyczną

Jak prawidłowo założyć pieluchę?

Pamiętajmy, podczas zakładania pieluchy powinna nam przyświecań nie tyle idea naszej wygody, ile wygody dziecka. Jeśli czasem coś przecieknie, to TRUDNO. Maluszek musi mieć swobodę ruchów tak, by mógł bez przeszkód machać nóżkami, ale też, by nie obtarł sobie delikatnej skóry w pachwinach, i aby nic nigdzie go nie uciskało. 

Nawet mamom nie zaszkodzi obejrzeć tej instrukcji:

Gdy założysz już dziecku pieluszkę, upewnij się, czy kończy się ona poniżej pępka. Jeśli go zakrywa, trzeba poprawić zapięcie. Z tyłu powinna zakrywać całą pupę, czyli być założona równo, nie ukośnie. Pomiędzy pampersa a brzuszek muszą swobodnie wchodzić dwa (nasze) palce. 

Zobacz także:

Prawie cała wypłata do kosza. Tyle wydasz tylko na pieluchy

Daj mu pobiegać bez pieluszki. Tak zapobiegniesz odparzeniom 

Jak odpieluchowac dziecko? Na pewno nie sikając w krzaczkach