Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 21.09.2023 14:47

Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

renta rodzinna - zaświadczenie ze szkoły
fot. Canva/ ProximaStudio

Renta rodzinna to świadczenie, które dzieci mogą otrzymywać aż do ukończenia 25. roku życia. Młodzież musi jednak złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Zostało już bardzo mało czasu, aby dopełnić tegorocznych formalności.

Są dwa ważne terminy, o których trzeba pamiętać. Oba się zbliżają. Bez złożenia odpowiedniego zaświadczenia i wniosku pieniądze mogą przepaść.

Czym jest renta rodzinna?

Renta rodzinna przysługuje dzieciom, których rodzice nie żyją. Jest wypłacana aż do 25. roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeśli student kończy 25 lat wcześniej). Świadczenie jest wypłacane przez ZUS. Wylicza się je na podstawie zarobków zmarłego rodzica, więc każdy uprawniony dostaje rentę w innej kwocie. Aktualnie renta rodzinna nie może być jednak niższa niż 1588,44 zł. Średnia wysokość renty rodzinnej to 2511,07 zł.

Jeśli dziecko nie skończyło 16. roku życia, otrzymuje rentę od momentu jej przyznania. Nie musi składać w trakcie jej pobierania żadnych dokumentów. 

Starsza młodzież musi zaświadczyć, że nadal ma prawo do otrzymywania tego świadczenia. Niedotrzymanie terminów składania wniosków grozi utratą prawa do renty. 

renta rodzinna portfel.pngfot. Canva

Renta rodzinna od 16. roku życia

Renta rodzinna przysługuje osobie, która skończyła 16. rok życia pod jednym warunkiem. Jest nim kontynuacja nauki w szkole lub na studiach. Aby dalej co miesiąc otrzymywać pieniądze z tego tytułu, należy dostarczyć zaświadczenie ze szkoły lub uczelni i złożyć wniosek o dalsze wypłacanie renty.

Uczniowie, którzy ukończyli już 16. rok życia, powinni złożyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do końca września 2023 r. Jeśli osoba pobierająca rentę kończy 16 lat później, ma czas na dostarczenie zaświadczenie ze szkoły do końca miesiąca, w którym przypadały jej urodziny.

Zaświadczenie ze szkoły lub uczelni może być wystawione na cały okres pobierania nauki, wtedy nie musi być dostarczane co roku. ZUS jednak może sprawdzać, czy uczeń lub student nadal się kształci i nie utracił prawa do świadczenia. 

Renta rodzinna dla studentów

Młodzież, która studiuje, może dostarczyć zaświadczenie z uczelni do końca października. Wraz z zaświadczeniem należy złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. 

Jeszcze inne zasady dotyczą maturzystów, którzy dopiero dostali się na studia. W ich przypadku wniosek o wypłatę renty należy złożyć do końca września, aby otrzymywać świadczenie bez przerwy. A do końca października powinni donieść zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów. 

Jeśli student rozpoczął naukę w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, powinien złożyć zaświadczenie do końca miesiąca, w którym zaczął się uczyć.

Co ważne – renta jest przyznawana w związku z kontynuowaniem nauki. Jeśli uczeń lub student ją przerwie w ciągu roku, powinien o tym poinformować ZUS.  

Zobacz też:

Piją je od rana do nocy, a potem chodzą po ścianach. Tak poznasz, czy dziecko jest pod wpływem energetyków

Kolejny trend z TikToka zbiera żniwo. Nastolatki walczą o miejsce w szpitalu

Złapała uczennicę na paleniu i doniosła rodzicom. Nauczycielce nieźle się dostało