portalparentingowy.pl Życie rodzinne Biskup udzielił dyspensy na Dzień Kobiet. Wydano specjalny komunikat
fot. Wikimedia Commons/Tom-Opole

Biskup udzielił dyspensy na Dzień Kobiet. Wydano specjalny komunikat

6 marca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Niespodziewany prezent na Dzień Kobiet od biskupa opolskiego. Diecezja wydała komunikat, że tego dnia wszystkich przebywających na jej terenie będzie obowiązywać dyspensa.

W 2024 roku 8 marca przypada w piątek, kiedy tradycyjnie wierni Kościoła Katolickiego powinni powstrzymać się od spożywania mięsa. Biskup Andrzej Czaja na Dzień Kobiet postanowił udzielić dyspensy. Wszyscy członkowie opolskiej diecezji mogą w Dzień Kobiet jeść mięso bez wyrzutów sumienia.

Dyspensa na Dzień Kobiet

Wierni opolskiej diecezji otrzymali od swojego biskupa prezent z okazji Dnia Kobiet — tego dnia będą mogli jeść mięso, mimo iż przypada on w piątek. Skorzystać oczywiście mogą nie tylko panie, ale także panowie.

W komunikacie na stronie internetowej diecezji czytamy:

Biskup Opolski mając na uwadze dobro duchowe wiernych, na podstawie kanonu 87§ 1 KBK, udziela dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w dniu 8 marca 2024 r.

Co to jest dyspensa

Dzięki dyspensie wierni będą mogli zjeść 8 marca wszystko, na co mają ochotę . Niestety nie dotyczy to każdego katolika, bo decyzje wydawane przez biskupa obowiązują tylko w jego diecezji.

Inaczej byłoby, gdyby dyspensy udzielił papież. Wówczas obowiązywałaby ona wszystkich ochrzczonych. Póki co nic nie wiadomo o tym, czy Papież Franciszek chciałby pójść w ślady opolskiego biskupa.

Dyspensa w kościele katolickim oznacza zwolnienie z obowiązujących przepisów prawa kościelnego w szczególnych przypadkach. Pierwszy raz zdarzyło się tak, że za ów szczególny przypadek uznano Dzień Kobiet.

Piątkowy post w kościele katolickim

Każdy piątek, nie tylko ten w okresie poprzedzającym Wielkanoc, jest w kościele katolickim objęty wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych . To nie to samo co post, chociaż pościć również powinniśmy.

Wstrzemięźliwość dotyczy powstrzymania się od jedzenia mięsa, natomiast post oznacza ograniczenie ilości spożywanych pokarmów.

Ta pierwsza zasada dotyczy wszystkich wiernych powyżej 14 roku życia, a druga — wszystkich pełnoletnich. Post nie obowiązuje jednak osób, które mają więcej niż 60 lat.

Zobacz także:

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. "To bardzo dobry pomysł”

Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników

Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?

W tym roku czeka nas podwójna majówka. Pora wypełnić wniosek urlopowy
Zapisz dziecko do publicznego przedszkola. Zyskasz nawet 2000 złotych
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy