Chcą obejść "klauzulę sumienia". Będzie infolinia dla ciężarnych
Szykują się duże i ważne zmiany dotyczące opieki zdrowotnej. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała działania, które powinny wpłynąć na poprawę funkcjonowania wielu obszarów tej dziedziny, w tym na opiekę okołoporodową.
W zaproponowanym pakiecie rozwiązań "Bezpieczna, świadoma Ja” znalazły się takie tematy jak in vitro, badania prenatalne, antykoncepcja awaryjna, edukacja seksualna, czy szczepienia przeciwko HPV. Zabrakło konkretów w sprawie aborcji.
Plany ministerstwa zdrowia
Kilka dni temu odbyła się konferencja prasowa, na której ministra zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań "Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Wynika z niego, że wkrótce polskie szpitale czeka rewolucja. W kwestii opieki zdrowotnej i okołoporodowej kobiet ma się zmienić naprawdę dużo.
"W opiece okołoporodowej mamy wiele do zrobienia. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego , a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność” – mówi Izabela Leszczyna.
In vitro i badania prenatalne
“ To dla nas priorytet, żeby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami ” – wyjaśniła ministra. Jak czytamy na stronie gov.pl: ”Od lutego będzie pracować zespół, który wypracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych". Na procedurę in vitro resort przeznaczy pół mld. zł rocznie, a program ma ruszyć już 1 czerwca.
Kolejna istotna sprawa, to rozszerzenie dostępu do bezpłatnych badań prenatalnych . To ważne, by mogło je wykonać jak najwięcej kobiet. “Poszerzymy także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne”. ”Jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych” – wyjaśniła Leszczyna.
A co z aborcją?
Dobrych wiadomości ministra nie miała natomiast w kwestii aborcji. Zapowiedziała co prawda, że szpitale nie będą mogły odmawiać przerwania ciąży w przypadku wyraźnych wskazań medycznych , jednak nie podała dokładnych wytycznych.
“Na wytyczne dotyczące procedur terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące . W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet” – podkreśliła. Te wytyczne, które dostała w ”spadku” po Adamie Niedzielskim, były dla niej nie do przyjęcia.
Póki co, ministra podkreśliła, że kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem: " Podmiot leczniczy nie ma sumienia ”. Uruchomiona zostanie także anonimowa infolinia do rzecznika praw pacjenta dla kobiet , którym mimo wszystko odmówiono zabiegu pomimo wyraźnych wskazań medycznych.
Antykoncepcja awaryjna, szczepienia przeciwko HPV, edukacja seksualna
Do sejmu trafił także projekt ustawy w sprawie antykoncepcji awaryjnej. Tabletka "dzień po” ma być dostępna bez recepty i już od 15. roku życia . Chodzi o preparat o nazwie EllaOne, który nie jest tabletką wczesnoporonną, ale środkiem zapobiegającym zapłodnieniu komórki jajowej. "Możemy zamknąć oczy i udawać, że problem nie istnieje, ale minister zdrowia nie powinien zamykać oczy na problemy, które są” - podkreśliła Leszczyna.
Podczas konferencji Izabela Leszczyna zwróciła także uwagę na szczepienia przeciwko HPV , czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zachęciła rodziców dziewczynek do korzystania z bezpłatnego szczepienia, ponieważ zmniejsza ono ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Szczepienie chłopców przeciwko HPV z kolei chroni przed rakiem prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.
"Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach” – powiedziała minister Leszczyna.
Resort zdrowia ma w planach także rozwijanie edukacji zdrowotnej, w tym seksualnej . Pomoże ona, chociażby w kwestii ograniczenia niechcianych ciąż.
Zobacz także:
Kobiety w Polsce nadal muszą rodzić w bólach. Ponad połowa szpitali nie stosuje znieczulenia
Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne
Tabletka wczesnoporonna - czy można kupić w Polsce? Działanie, dostępność, skutki uboczne